Porady i inspiracje

Pszczelarstwo – specjalistyczne hobby

Z roku na rok zwiększa się liczba pasjonatów pszczelarstwa. Przybywa pszczelarzy amatorów, którzy samodzielnie rozwijają niewielkie pasieki. Dzięki nim populacja rodzin pszczelich wzrasta, co z kolei pozytywnie przekłada się na gatunki roślinne.

• Sprzęt pszczelarski największy wybór, najniższe ceny

• Ubrania dla pszczelarzy, odzież pszczelarska

• Pszczelarskie akcesoria

Sprzęt pszczelarski największy wybór, najniższe ceny

Zarówno dla nich, jak i profesjonalistów powstają specjalistyczne sklepy pszczelarskie. Dobrze zaopatrzony sklep pozwala skompletować niezbędne w pracy pszczelarza narzędzia – tak dla niewielkiej pasieki, jak i dla dużego pszczelarskiego gospodarstwa. W asortymencie są m.in. ule, dennice (płaskie dno ula o podwyższonych krawędziach), ramki (zapewniają miejsce na budowanie plastrów), drobny sprzęt (pierścienie, korki, zasuwki), siatki, płytki i kraty, podkurzacze, ale też różne rodzaje miodarek.

Tani sprzęt dla pszczelarzy można znaleźć również w internetowych sklepach pszczelarskich.

Pszczelarskie akcesoria

Bardzo ważny jest sprzęt do hodowli matek pszczelich. Choć to dział pszczelarstwa wymagający wiedzy, doświadczenia i ciężkiej pracy, jest fascynujący i ogromnie ważny dla rozwoju pszczelarstwa. Zabiegi hodowlane m.in. wzmacniają odporność pszczół na choroby, zwiększają przeżywalność zimowania, pozytywnie wpływają na usposobienie pszczół. W sklepach pszczelarskich dostępne są także wysokiej jakości matki pszczele. Wśród niezbędnych tu akcesoriów znajdują się inkubatory – cieplarki do wychowu pszczelich matek, izolatory do separacji i poddawania matki pszczelej, ale też farbki i opalitki (specjalne małe kółeczka do przyklejenia na grzbiet matki pszczelej) do znakowania matek.

Pszczelarz musi zadbać też o pokarm dla pszczół w trakcie zimy. Gotowy pokarm – syropy i ciasta do podkarmiania pszczół – jest w pasiekach powszechnie stosowany ze względu na wysoką skuteczność. Dzięki właściwościom probiotycznym taki pokarm zwiększa ochronę pszczół, a w razie potrzeby może służyć jako środek leczniczy. Najchętniej wybieranym przez pszczelarzy jest fondat – pasta wchłaniana bezpośrednio przez gardziel owadów.

O wielu innych akcesoriach pszczelarskich i ich zastosowaniu, ale także o licznych tematach związanych z hodowlą pszczół można poczytać na stronie pszczelnictwo.com.pl.

Ubrania dla pszczelarzy, odzież pszczelarska

Specjalistyczna odzież pszczelarska jest niezbędna zarówno dla amatora, jak i profesjonalisty. Ubranie takie powinno być szczelne, wykonane z materiałów najlepszych gatunków, najczęściej z bawełny i drelichu. Tylko takie jest w stanie zagwarantować skuteczną ochronę przed użądleniami pszczół. Musi być również po prostu wygodne.

Najlepszym rozwiązaniem będzie kombinezon pszczelarski z kapeluszem. Nogawki posiadają suwaki, które ułatwiają zakładanie i zdejmowanie kombinezonu. Rękawy są zakończone gumką. Gumka znajduje się również w pasie. Istnieje także możliwość odpięcia kapelusza. Bardziej specjalistyczne kombinezony posiadają system wentylacyjny, zapewniający dobrą cyrkulację powietrza, a tym samym zwiększający komfort pracy w upalne dni.

Dobre sklepy pszczelarskie oferują jednak także możliwość indywidualnego komponowania stroju. Można więc zaopatrzyć się tylko osobno w bluzę pszczelarską. Bluza może być zapinana na suwak lub wciągana przez głowę. Niektóre wyposażone są w praktyczny suwak, co pozwala na odpinanie kapelusza w zależności od potrzeby. Bluza posiada zapinane na rzepy kieszenie (mała i duże), dzięki czemu przechowywanie drobnych przedmiotów pod ręką w trakcie pracy jest wygodniejsze. Uzupełnieniem stroju dla pszczelarza są spodnie. Często mają wzmocnioną podwójną tkaniną część kolanową, a dół nogawek i pas wyposażony jest w gumki. Zakładanie spodni ułatwiają boczne suwaki umieszczone na nogawkach. Podobnie jak bluza, tak i spodnie posiadają duże kieszenie, a także specjalny wpust na dłuto.

Niezbędnym elementem pszczelarskiego stroju jest kapelusz, dopasowany do bluzy z suwakiem lub bez niego. Kapelusz wyposażony jest w gęstą siatkę, która chroni zarówno twarz jak i szyję pszczelarza przed użądleniami.

Uzupełnieniem stroju są gumowe lub skórzane rękawice z zarękawnikami zakończonymi gumkami. Praca w nich jest komfortowa, gdyż ręce się nie pocą, a rękawica chroni dłonie i ręce przed pszczołami. Istnieją także osobne rękawice przeznaczone do pracy z kwasami i sodą podczas dezynfekcji uli lub pasiecznego sprzętu. Dodatkową zabezpieczenie zapewnią ochraniacze na ręce i kolana.

Ubrania dla pszczelarzy dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów i kolorów, każdy więc znajdzie odpowiedni dla siebie strój.

Tak wyposażonym można bezpiecznie ruszać do pasieki.

google_news