Pięć postulatów do premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiły gminy skupione w Beskidzkiej 5, czyli Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń i Wisła. W ten sposób chcą złagodzić rygory zawarte w projekcie rozporządzenia dotyczącym obostrzeń związanych z walką z pandemią.
– U progu sezonu zimowego priorytetem jest zwrócenie szczególnej uwagi na branżę hotelarską, gastronomiczną, narciarską oraz cały szereg branż pokrewnych, uzależnionych w Beskidach od turystyki. To właśnie turystyka pozwala na utrzymanie zatrudnienia wielu podmiotów gospodarczych, funkcjonujących na naszym terenie – piszą do premiera, samorządowcy. I domagają się zmian dotyczących obostrzeń wprowadzonych pod hasłem “100 dni solidarności”.
Beskidzka 5 postuluje o:
- Umożliwienie funkcjonowania poszczególnych branż turystycznych (obiekty noclegowe, restauracje, handel, szkoły narciarskie, trasy narciarstwa biegowego, lodowiska, wypożyczalnie sprzętu i cała infrastruktura okołonarciarska) na podstawie wypracowanych i zatwierdzonych przez GIS protokołów sanitarnych. Konieczność traktowania branży turystycznej i sportowej jako całości.
- Wydłużenie ferii zimowych z 2 tygodni do 8 tygodni (od 18.01.2021 do 14.03.2021) w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego w górach i innych regionach Polski.
- Wprowadzenie zasad i rygorów umożliwiających spędzenie urlopu w Polsce, co pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy turyści polscy będą korzystać z oferty turystycznej w krajach, których oferta turystyczna będzie w pełni dostępna w sezonie zimowym.
- Zmianę terminu obowiązywania „Etapu odpowiedzialności” na: do 13 lub 20 grudnia 2020.
- Traktowanie rekompensaty za straty powstałe w wyniku ograniczeń działalności jako ostatecznego rozwiązania, ponieważ środki te nie są w stanie wyrównać wszystkich strat finansowych ani tym bardziej społecznych.
Za takimi zmianami przemawiają konkretne argumenty. Przede wszystkim włodarze gmin Beskidzkiej 5 podkreślają, że sporty zimowe z reguły uprawiane są na świeżym powietrzu, na otwartych i dużych przestrzeniach. Właściciele kolei liniowych i wyciągów są świetnie przygotowani do zarządzania i wdrażania odpowiednich procedur związanych z reżimem sanitarnym. Zwłaszcza, że ubrania narciarzy minimalizują ryzyko zakażenia – szaliki, kominy, chusty osłaniające twarz, rękawice, gogle. A dotychczas w Polce nie było ogniska wirusa wśród klientów stacji turystyczno-narciarskich.
– Turysta, który zawita w Beskidy, potrzebuje m.in. skorzystać z noclegu czy punktów gastronomicznych oraz usługowych. Uważamy, że powrót do poprzednio obowiązujących wymogów sanitarnych, dotyczący branży noclegowej i gastronomicznej, powinien nastąpić znacznie szybciej niż 28 grudnia 2020 r – piszą włodarze gmin Beskidzkiej 5.
Najważniejsze że KASYNA są otwarte.
Jak chcecie dyskutować osły to zorientujcie się jakie są obostrzenia za granicą na zimę.
Podziękowanie Pisu za głosowanie na nich
Jeszcze jakby Beskidzka promowała patriotyzm i wspierała kościół to bylby miód-malina:-)
Mozna załagodzić te obostrzenia ale musi być spełniony jeden warunek na 100%,za łamanie nakazu sanitarnego potężne mandaty i służby porządkowe odpowiedzialne za to muszą być aktywne i widoczne w terenie i to praktycznie a w szczególności w Wiśle,bo z tego co widze jak jestem to jest makabra.
dobrze wam tak górale. głosowaliście na pis to macie. oby wszyscy pojechali za granicę
Co to za brednie piszesz to wg Ciebie ważniejsza jest kasa od zdrowia??jeśli tak to idź sobie zarobić na pierwszej linii Covid-u.
Popieram Was w zupełności choć z turystyką mam tyle co nic. Bo to jest celowe uwalenie branży. Ludzie pojadą za granicę i gówno sobie robią z zakazów.
zeby sezon rusył musi być śniyk…
Te zimy śniega niy nakurzy bo prymier zakozoł pogodynce zeby śniyk zapowiadała 🙁