O tym, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest interaktywnym narzędziem komunikacji pomiędzy społeczeństwem a policją, wie już większość mieszkańców naszego regionu. Świadczy o tym liczba zgłoszeń.
Jak informuje Krzysztof Pawlik, oficer prasowy cieszyńskiej policji, w samym 2020 roku na terenie powiatu cieszyńskiego odnotowano 754 zgłoszenia. W tej liczbie było 199 potwierdzonych, 71 – żart lub pomyłka i 484 niepotwierdzonych. KMZB – co warto przypomnieć – służy do zgłaszania nieakceptowanych społecznie zjawisk. Policjanci sprawdzają wskazane miejsca i reagują na łamanie prawa.
Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest intuicyjna. Wystarczy wejść w specjalną zakładkę „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” znajdującą się na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Po kliknięciu otwiera się informacja o tym, co to jest KMZB i do czego służy. Znajduje się tam również odnośnik do mapy, jest także możliwość korzystania z narzędzia bez przechodzenia na inne strony. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach.
Aby usprawnić komunikację, zostały przygotowane specjalne ikony, które umożliwiają szybkie i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Policja ma 7 dni na podjęcie zgłoszenia i na jego weryfikację od momentu naniesienia zagrożenia na mapę. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań w razie potrzeby, angażowane są także inne służby.
Na uwadze trzeba mieć fakt, iż zgłoszenie poprzez KMZB nie spowoduje natychmiastowej interwencji. Do tego nadal służy numer alarmowy 112.
No takale pijany kierowca może się pojawić wszędzie np pod szkołą, pod remizą czy pod sklepem ,to jak zlokalizować miejsce potencjalnie niebezpieczne
Moi jeszcze przedszkole w pobliżu