Posterunek Policji w Istebnej wzbogacił się o nowoczesny i profesjonalny sprzęt do badania trzeźwości – stacjonarny alkometr oraz mobilny analizator wydechu. Urządzenia zostały zakupione dzięki pieniądzom przekazanym z budżetu lokalnego samorządu w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Programu Przeciwdziałania Narkomanii w gminie Istebna na rok 2020.
– Alkomaty będą wykorzystywane przez funkcjonariuszy z istebniańskiego posterunku między innymi do badania procesowego osób zatrzymanych i podejrzewanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia. Służyć będą także wszystkim mieszkańcom gminy Istebna i turystom, którzy samodzielnie, w budynku posterunku, będą mogli wykonać badanie trzeźwości i upewnić się, czy bezpiecznie mogą kierować swoim pojazdem. To legalizowany sprzęt, który dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii pozwala na otrzymanie jeszcze bardziej precyzyjnych wyników pomiaru – wyjaśnia Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.
Mobilny alkomat AlcoBlow pozwala z kolei na szybkie potwierdzenie obecności alkoholu w organizmie u dużej grupy osób. Z uwagi na fakt, iż nie wymaga używania ustników, urządzenie jest ekonomiczne w użyciu. Jeden komplet baterii umożliwia przeprowadzenie 5000 pomiarów. – Oprócz standardowego trybu pracy, który polega na badaniu wydmuchanego powietrza, urządzenie posiada także tryb pasywny. Może być on wykorzystywany nawet wtedy, gdy osoba badana nie może lub nie chce “dmuchnąć”. Jest to doskonałe urządzenie do szybkiego sprawdzania kierowców podczas kontroli drogowych. Wystarczy, że policjant skieruje urządzenie do wnętrza samochodu i może uzyskać wynik – wyjaśnia Krzysztof Pawlik.
Gmina Istebna ofiarowała na zakup alkomatów 16 666 zł. W oficjalnym przekazaniu sprzętu uczestniczył kierownik Posterunku Policji w Istebnej asp. szt. Marcin Sztwiertnia, który odebrał darowiznę z rąk Łucji Michałek, wójta gminy Istebna, jej zastępcy Ryszarda Macury oraz Józefa Herzyka, zastępcy przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W spotkaniu uczestniczył także insp. Jacek Stelmach, komendant powiatowy policji w Cieszynie.
Wójcik to załatwił
Narzędzia pracy powinien zapewnić pracodawca czyli prezydent państwa a nie dziadować na darowiznach ,
A po za tym ten drugi policjant mógłby zastąpić w trzymaniu alkometru tę panią ,bo zdaje się że w ciąży jest ,
Ta pani to pani wójt, tak ma wyglądać każda pani wójt w momencie przekazywania alkomatów. Z bardzo dobrymi bateriami na 5 tys. pomiarów. Bogata gmina mająca w rezerwie blisko 17 tys, zł.
Jak nie ma później policja łaskawie patrzyć na ewentualne promile urzędników?
Dlatego darowizny dla policji powinny być ustawowo zakazane , wyposażenie policji to obowiązek pracodawcy
Jak pod Grunwaldem dwa pijane Niemcy przynieśli dwa alkomaty to Jagiełło powiedział : a rycerzów u nas po alkoholu nie masz bo konno na bitwę jadą ,takiż te alkomaty na Oktoberfest dostarczyć macie
Może też trzeba góralom zafundować wódkę jeśli alkomaty mają być dla górali w tytule.