Wydarzenia Bielsko-Biała

Nowe odkrycia na zamku. Kulki do gry i kieliszki

Plomba towarowa, okres nowożytny. Foto: KGO

Trwa remont otoczenia Zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej, w którym biorą udział także archeolodzy. Prace są związane z modernizacją kanalizacji, która – tak się złożyło – ciągnie się w granicach dawnej fosy. Bożena i Bogusław Chorążowie oraz Cezary Namirski, pracownicy Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej czuwają, aby żaden relikt nie trafił na śmieci.

Archeolodzy znaleźli nie tylko skorupy, gliniane kulki do gry, fragmenty kafli czy wielobarwne kieliszki, ale także plomby towarowe, monety, które w świecie numizmatyki należą do rzadkości. Dla historyków i archeologów są skarbami ukrytymi przez wieki w ziemi. Odkrycia sprzed kilku tygodni w Bielsku-Białej datuje się na XV-XVII wiek oraz czasy późniejsze.

– Bywa, że pracownicy odpowiedzialni za remont, dziwnie na nas patrzą. Oni wykopują ziemię, a my ją przeglądamy – mówi Bogusław Chorąży, bielski archeolog, który wraz z żoną poznał wiele tajemnic beskidzkich obiektów. Także poprzez skrupulatną pracę. – Teraz jest szczególnie trudno, bo jest zima. Zależy nam, aby przeszukać wszystko dokładnie. Każdy relikt wiele mówi o historii naszego miasta – dodaje.

Na przykład odpady po produkcji żelaza, które świadczą, że niegdyś na terenie miasta istniały strefy jego wytapiania. Fragmenty odnalezionych kości zwierząt mówią o tym, co wchodziło w zakres menu mieszkańców renesansowego Bielska. Bogate wzornictwo na kaflach, skorupach naczyń są dowodem na to, że ich właściciele byli zamożni.

Bardzo interesującymi znaleziskiem jest plomba towarowa oraz srebrne monety. Jedna z nich pochodzi z 1526 roku i jest sygnowana przez Ludwika Jagiellończyka. Inna zaś to grosz Zygmunta Starego wybity w Gdańsku z 1535 roku. Najwięcej reliktów pochodzi z XV i XVI wieku, a także z XVII wieku – okresu, kiedy Szwedzi zaatakowali i zniszczyli bielski zamek. Świadczą o tym pozostałości na przedmiotach po pożarze. Wrzucone na dno fosy, przetrwały do czasów współczesnych. Z czasów kiedy zasypano już fosę okrywane są zabytki o młodszej metryce, np. fragmenty porcelanowych filiżanek z XIX wieku.

Zdjęcia KGO

                                                         

google_news
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu

Moja 11 letnia córka przebrnęła przez „W pustyni i w puszczy”. Nie ma chyba w polskiej literaturze drugiej podobnej perły łączącej w takim natężeniu rasizm, kolonializm i patriarchat. Kanon lektur w podstawówce nadaje się do kosza. Przestańmy męczyć i zatruwać dzieci!

Oset
Oset
3 lat temu

“Stłuczone naczynia przynoszą szczęście – ale tylko archeologom.”
Agatha Christie

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Oset

Nie ma alibi dla zmywającego talerze, kryminał.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Gdyby pracownicy odpowiedzialni za remont od razu też przeglądali wykopaną ziemię, byłoby dla archeologów łatwiej.

ot.
ot.
3 lat temu

Podobno przy tym zamku powstała pierwsza w Polsce remiza osp

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  ot.

A nie zasłużyli czasem aby w zamku?

Oset
Oset
3 lat temu

Kurde Jasiu byłeś tam ? 😮

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Oset

Musiał być, musiał ktoś grać w kulki. Nie wiadomo z kim ale był to Jaś.

Oset
Oset
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

😀 wiedziałem że to Jaś z zarządu osp zostawił to szkło 😉

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Oset

Chyba skończyło się do szkła i rozbił.