Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Profilaktyka to podstawa

Fot. Pixabay

Nie istnieje niestety żaden pewny i stuprocentowo sprawdzony sposób na zapobieganie chorobie. Mamy jednak asa w rękawie, który pomoże nam w skutecznej z nią walce. To profilaktyka.

Tylko dzięki regularnym badaniom możemy zwiększyć swoje szanse na wczesne wykrycie choroby. Warto dla całej swojej rodziny ułożyć coroczny kalendarz badań profilaktycznych. I trzymać się wyznaczonych terminów.

Dziecko
W przypadku dziecka istotne jest przychodzenie na okresowe bilanse. Dzięki nim lekarz może ocenić ogólny rozwój psychoruchowy dziecka, a także pozwoli jak najwcześniej wykryć ewentualne choroby.

W przypadku profilaktyki chorób u osób starszych, wszystko zależy od grupy wiekowej w jakiej się znajdujemy.

Pacjent 20-30 lat

Pacjenci pomiędzy 20. a 30. rokiem życia powinni raz w roku przeprowadzić pełne badanie morfologiczne i OB, zbadać poziom glukozy, przeprowadzić badanie ogólne moczu. Kobiety powinny pamiętać również o corocznym badaniu cytologicznym. Co trzy do pięciu lat warto wykonać również lipidogram, czyli badanie które wykryje nieprawidłowy poziom cholesterolu.

Pacjent 30-40 lat

Pacjenci pomiędzy 30. a 40. rokiem życia powinni raz w roku zbadać morfologię wraz z OB, glukozę, lipidogram i przeprowadzić ogólne badanie moczu. Kobiety powinny pamiętać o cytologii. Co trzy do pięciu lat warto również sprawdzić poziom elektrolitów. Takie badanie to jonogram, które wskaże we krwi poziom pierwiastków takich jak sód, potas, wapń, magnez, jony chlorkowe i fosforanowe. Zarówno nadmiar, jak i niedobór elektrolitów może mieć niebezpieczne skutki zdrowotne. Jonogram jest również wykorzystywany w diagnostyce takich chorób jak nadciśnienie tętnicze czy chorób nerek lub wątroby.

Pacjent 40-50 lat

W przypadku pacjentów pomiędzy 40. a 50. rokiem życia, lista istotnych badań jest już nieco dłuższa. Wciąż raz do roku warto zbadać morfologię wraz z OB, glukozę, lipidogram, ogólne badanie moczu i cytologię. Dodatkowo raz w roku należy zbadać krew utajoną w kale oraz poziom TSH. Raz na trzy lata wciąż należy badać poziom elektrolitów. Dodatkowo kobiety powinny zbadać poziom estradiolu oraz FSH, a mężczyźni PSA całkowite oraz PSA wolne.

Pacjent powyżej 50 lat

Lista zalecanych badań dla pacjentów powyżej 50. roku życia powiększa się o kilka kolejnych punktów. Raz w roku powinni oni dodatkowo zbadać albuminę, kreatyninę, magnez i kwas moczowy w surowicy. Dodatkowo kobiety powinny zbadać wapń całkowity oraz fosforany w surowicy.

Badania laboratoryjne to tylko jedna ważna kwestia. Druga to lekarskie badania kontrolne. Raz w roku powinniśmy odwiedzić naszego lekarza rodzinnego, a kobiety dodatkowo jeszcze ginekologa. Warto pamiętać również o pomiarze ciśnienia tętniczego krwi. Po czterdziestych urodzinach kobiety powinny zgłosić się na badanie mammograficzne, a mężczyźni na badanie prostaty. Raz na pół roku powinniśmy również odwiedzić naszego stomatologa. Lepiej umówić się na wizytę kontrolną zawczasu, a nie dopiero w momencie kiedy zaczyna doskwierać nam ból zęba. Wiele rzeczy możemy również skontrolować sami, w domowym zaciszu. Kobiety co miesiąc powinny wykonywać samobadanie piersi, a mężczyźni samobadanie jąder. Regularnie powinniśmy kontrolować również masę ciała, ponieważ wszystkie nagłe skoki mogą być pierwszym objawem choroby.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

W pandemii i przy terminach ponad rocznych na badania kontrolne napisane jako kpina?