Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Najważniejsze zalety ogrodów zimowych

Ogrody zimowe, które do niedawna były domeną eleganckich hoteli i biurowców, to coraz częściej widywane konstrukcje w polskim krajobrazie domków jednorodzinnych. Inwestorzy dostrzegli ich potencjał w kreowaniu domowych stref wypoczynku, kształtowaniu nowoczesnego designu budynków czy tworzeniu zielonych przystani, znoszących sztywne granice między domem a ogrodem. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad wzniesieniem podobnej konstrukcji, ale nie jesteś pewny, czy wpisze się ona w Twój styl życia, z przyjemnością rozwiejemy Twoje wątpliwości. Poznaj 5 największych zalet ogrodów zimowych!

1. Rodzinna strefa wypoczynku, która sprawdzi się w każdym klimacie

Szklana zabudowa tarasu sprawdzi się doskonale w każdych warunkach atmosferycznych w Polsce: w klimacie bałtyckim, pojezierzy lub górskim. Niezależnie od tego, czy na Twój ogród zimowy Śląsk stanie się lokalizacją, czy Pojezierze Mazurskie  – to będzie zawsze miejsce tętniące życiem przez 365 dni w roku. Łączy ono bowiem w sobie wiele różnych przestrzeni. Uroczy kącik do czytania ulubionego czasopisma przy porannej filiżance kawy. Letnia jadalnia, w której spotkasz się z rodziną na niedzielnym obiedzie. Miejsce do świętowania urodzin i rocznic ślubu lub wesołego grillowania w gronie przyjaciół. Prywatna samotnia do słuchania muzyki i medytacji z widokiem na zieleń drzew czy leniwie przepływające po niebie chmury… Wszystkie te pomieszczenia znajdziesz pod jednym dachem Twojej oszklonej werandy!

2. Zimowa oaza

O ile nie zaliczasz się do ascetycznych minimalistów, którym za całą przydomową zieleń wystarczy pas trawnika z rolki, z pewnością planujesz stworzyć wokół domu bujny ogródek. W końcu, czy jest coś przyjemniejszego niż wylegiwanie się na leżaku albo w hamaku przed domem w ciepłe dni lata, w otoczeniu kwitnących kwiatów lawendy, bakopy, hortensji, aksamitek i ostróżek? Ponieważ jednak słoneczne miesiące mijają bardzo szybko, warto dysponować przestrzenią, w której zaaranżujemy małą oranżerię. Ogród zimowy jest wprost stworzony do tego celu! Szeroki dostęp do naturalnego światła słońca i osłona przed wiatrem czyni z niego prawdziwy raj dla światłolubnych roślin, szczególnie tych, które z reguły sadzi się na balkonach. Ustawione pod ścianą lub zawieszone pod sufitem kwietniki pełne surfinii, lobelii, fuksji czy pelargonii pozwolą domownikom pozostać w bliskości z przyrodą przez okrągły rok! Jeśli natomiast zatroszczysz się dodatkowo o ogrzewanie i wentylację swojego ogrodu, możesz stworzyć w nim tropikalną oranżerię z prawdziwego zdarzenia, pełną cytrusowych drzewek, kaktusów i palm.

 3. Więcej przestrzeni użytkowej

Kolejną zaletą nowoczesnych ogrodów zimowych jest ich funkcjonalność związana z faktem, iż stanowią dodatkową przestrzeń użytkową, porównywalną z innymi pomieszczeniami. Jeżeli obejmiemy je domowym systemem grzewczym, sprawdzą się doskonale jako szklany gabinet do pracy, jadalnia, biblioteczka, bawialnia dla dzieci, salonik gier z rzutkami i stołem do ping ponga, sala do medytacji, a nawet nietypowa sypialnia pod gwiazdami. W nieogrzewanym zimowym ogrodzie możemy zaś przechowywać meble ogrodowe, donice z delikatnymi roślinami i skrzynie z cebulkami kwiatów, które na zimę trzeba wykopywać.

4. Lepsza termoizolacja i ochrona przed włamaniami

Ogrody zimowe często są postrzegane jako partie budynku wychładzające przestrzeń mieszkalną. Niesłusznie! Nowoczesne systemy szklanej zabudowy są wykonywane z bezpiecznego szkła 4.4.2., które stanowi dodatkową barierę dla chłodu, o jakiej nie mogłoby być mowy w przypadku samodzielnych drzwi balkonowych. Zanim napływająca z zewnątrz fala zimna dotrze do ścian domu, do jakich przylega szklana konstrukcja, musi bowiem pokonać najpierw szklane pomieszczenie. Co więcej, ten rodzaj szkła jest wyjątkowo wytrzymały na mechaniczne uszkodzenia. Nawet, jeżeli potencjalny włamywacz uderzyłby o nie bardzo ciężkim, metalowym narzędziem, pęknięte szyby pozostałyby na swoim miejscu, podtrzymywane przez umieszczone w środku folie, a tym samym odcięłyby intruzowi drogę wejścia. Podobną barierę termiczną i antywłamaniową tworzą kilkuwarstwowe drzwi z zamkiem, oddzielające ogród zimowy od pozostałych części domu. Można zatem z czystym sumieniem stwierdzić, że taka konstrukcja pomaga w zachowaniu optymalnej termoizolacji i stanowi dodatkową ochronę przed włamaniem.

5. Stylowy i nowoczesny wygląd

Ogród zimowy to również gotowy przepis na elegancki i stylowy wygląd całego budynku. Potrafi całkowicie zmienić pierwotne oblicze naszego domu i tchnąć w jego bryłę skandynawskiego ducha. Wzbogacony o szprosy na szybach, stworzy oranżerię w duchu dawnych szlacheckich dworków, ozdobiony ramami i parapetami wewnętrznymi z drewna, pozwoli uzyskać klimat rustykalnego domku, zaś wyposażony w drewniane i kamienne elementy, upodobni budynek do prowansalskiej willi. Wszystko zależy od naszej indywidualnej wizji.

Znasz już teoretyczne zalety posiadania szklanego ogrodu. Najwyższy czas przekonać się o nich w praktyce!

Porad udzielili eksperci z firmy ShadowXL zlokalizowanej w Żorach, która specjalizuje się w produkcji i montażu zadaszeń tarasów, przeszklonych werand i ogrodów zimowych.

google_news