Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czy można wybudować domek letniskowy na działce rolnej?

Zakup działki rolnej jest znacznie tańszy niż wydatek na działkę budowlaną. I często wydaje nam się, że na gruncie ornym możemy postawić domek letniskowy i korzystać z niego w ciepłych miesiącach roku. Okazuje się jednak, że nie zawsze taka inwestycja jest możliwa. Warto więc przed podjęciem wiążących decyzji uzyskać wiedzę o domkach letniskowych oraz możliwej zabudowie działki rolnej. Pomoże nam to uniknąć złych kroków.

Domek letniskowy – cel i przeznaczenie

Domek letniskowy nie ma określonej definicji w polskich przepisach prawa. Celem jego budowy jest jednak zasadniczo sezonowe zamieszkiwanie. Nie jest więc przeznaczony do mieszkania całorocznego. Uważa się więc go za tak zwany budynek rekreacji indywidualnej.

Zgodnie z przepisami prawa taki budynek można postawić na działce na zgłoszenie – o ile jego powierzchnia zabudowy nie przekroczy 35 m2. Budynek musi być też parterowy. Co ważne, możemy mieć najwyżej jeden taki obiekt na każde 500 m2.

Mimo tych łagodnych, jak się wydaje, obostrzeń, i tak nie zawsze otrzymamy pozwolenie na budowę domku letniskowego na działce rolnej. Zależy to bowiem także od innych czynników.

Domek letniskowy – na działce rolnej?

Możliwość posadowienia na działce rolnej budynku rekreacji indywidualnej, czyli potocznie domku letniskowego, zależy od wielu czynników. Najpierw musimy sprawdzić, czy pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Trzeba też wziąć pod uwagę m.in. ustawę o drogach publicznych czy rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Budowa domku letniskowego na działce rolnej opiera się więc na poniższych wymogach:

  • musi na taką budowę zezwalać plan zagospodarowania przestrzennego, a więc na danym musi dopuszczać zabudowę rekreacyjną,
  • budynek musi mieć związek z produkcją rolną,
  • gdy nie ma planu, trzeba wyłączyć działkę spod produkcji rolnej.
Wyłączenie działki spod produkcji rolnej

Gdy nie ma wydanego planu zagospodarowania przestrzennego, a chcemy postawić domek letniskowy na działce rolnej, grunt należy wyłączyć spod produkcji rolnej. Czyni się to na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, który mówi o decyzji pozwalającej na takie wyłączenie.

Trzeba mieć na uwadze, że takie wyłączenie jest procesem długim i kosztownym – a do tego nie zawsze w ogóle możliwych. Należy więc mierzyć siły na zamiary i dobrze przemyśleć korzyści oraz problemy związane z marzeniem o domku letniskowym.

Domek na zgłoszenie na działce rolnej

Domek na zgłoszenie będziemy mogli więc postawić, jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę zagrodową.

Zabudową zagrodową, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, są „w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych”.

Domek letniskowy, który chcemy wybudować, może być uznany za zabudowę zagrodową. Przed przystąpieniem do prac składamy wniosek – zgłoszenie, odczekujemy 21 dni na ewentualną reakcję urzędu. Jeśli jej nie będzie – oznacza to zgodę na rozpoczęcie prac budowlanych. Jeśli jednak urząd wyda sprzeciw – musimy się do niego zastosować.

Źródła:

google_news