Kilka kilometrów zasięgu, kilka tysięcy metrów nad ziemią, wyposażony w kamerę i systemy sztucznej inteligencji – tak pokrótce przedstawiają się możliwości nowoczesnego drona, który trafił na wyposażenie bielskiej policji. Dziś zaprezentowano możliwości tego urządzenia.
W ramach akcji NURD – Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego dziś przed południem w rejonie ul. Bystrzańskiej w Bielsku-Białej policjanci ruchu drogowego wykorzystali policyjnego drona do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Z pomocą tego bezzałogowego statku powietrznego można rejestrować wykroczenia popełniane przez kierowców i pieszych, a później wyciągać stosowne konsekwencje.
– Ten sprzęt będziemy mogli wykorzystać do różnych celów, ale trzy, najbardziej istotne to poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poszukiwanie osób zaginionych i poprawa bezpieczeństwa na imprezach plenerowych. Ze względu na znaczny zasięg drona oraz wysokość, na której może się poruszać, operator tego sprzętu nie musi być gdzieś w pobliżu tłumu ludzi, a może być gdzieś dalej. Sprzęt wyposażony jest w kamerę z funkcją inteligentnego śledzenia obiektów, ludzi i zwierząt z jednoczesnym rejestrowaniem obrazu. Specjalna konstrukcja urządzenia umożliwia zamontowanie trzech różnych akcesoriów – powiedział nam asp. sztab. Roman Szybiak z KMP w Bielsku-Białej.
To najnowocześniejszy sprzęt wykorzystywany przez polskich policjantów. Umożliwia obserwację poruszających się ludzi, pojazdów czy łodzi. Zaawansowane algorytmy pozwalają sprawdzić współrzędne geograficzne tych obiektów. System sześciokierunkowego wykrywania i pozycjonowania drona pozwala zachować bezpieczeństwo lotu nawet w najtrudniejszych warunkach. Transmisja danych i sterowanie dronem jest szyfrowana, co skutecznie uniemożliwia dostęp osób trzecich do urządzenia. Celem doposażenia bielskich policjantów w bezzałogowy statek powietrzny było oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i imprez masowych.
Wartość drona wraz z wyposażeniem przekracza 100 tys. zł. Sprzęt zakupiono ze środków finansowych przekazanych przez samorządy na fundusz wsparcia policji.
Gorzej jak komuś spadnie na głowę.
Będzie zarządzenie (alarm przeciwlotniczy) aby założyć kaski.
Posłowie za chwilę będą mieli robotę przy projekcie ustawy aby uregulować sprawy dronów. Problem hulajnóg uregulowali to czemu nie problem spadających z nieba dronów.
Ile kosztowało to cacko? Bo póki co wiemy, że gminy zrzucają się na składkę w doposażeniu podstawowego sprzętu dla policji, skąd pieniądze tutaj. Trochę szerzej panie redaktorze.
Są priorytety wydatkòw: na inwigilację niesfornego społeczeństwa środki muszą się znaleźć! Przypatrz się dobrze (!) policmajstrowi Kam..skiemu. Tu nie będzie żartòw. I nie będzie tak, że każdy robi co chce. Najważniejsze to jak najwięcej ludzi wciągnąć na listè płac skarbu państwa.
Jeszcze nie dotarło do ludkòw jaki system za naszą zgodą mamy – a to dopiero wstęp..
ps. Niestety tym smutnym spostrzeżeniem witam Cię Herm.
Zatęskniłem:) Miłego Dnia! zobacz – już prawie lato..
Dziękuję za pozdrowienia a o ile chodzi o pory roku – kojarzę, aby było kalendarzowe lato trzeba poczekać do 21 czerwca, wczoraj i dziś mamy już je i nie da się nie zauważyć. Życzę abyś nie usechł z tęsknoty, trzeba się podlewać.
😉
Dziękuję:)
Dobre słowo dziś w cenie!
Leze sobie bez stanika na tarasie MOJEJ zacisznej posesji i co jakis czas b.wysoko lata dron. Możliwe ze nawet jakichś służb.
Co policja myśli o zaglądaniu z gòry do prywatnych własności: ogrodów, tarasòw, przez otwarte okna domòw? Gdybym ja tak latała pani policjantce dronem kiedy niwydepilowana opala sie na swoim balkonie – jest to miłe i w porządku?