Wiosną i latem rośnie liczba kradzieży rowerów – tak wynika z policyjnych statystyk. Najwięcej jednośladów ginie sprzed sklepów, szkół, przydomowych ogródków, garaży, balkonów oraz piwnic. Wiele z nich kradzionych jest bez trudu, gdyż w ogóle nie są zabezpieczone. Dlatego mundurowi apelują o właściwe i staranne zabezpieczenie jednośladu. Istnieje także możliwość jego oznakowania w Komendzie Straży Miejskiej w Cieszynie.
Straż Miejska w Cieszynie wspólnie z cieszyńską komendą policji prowadzi kampanię znakowania rowerów. Głównym celem kampanii jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie na jednoślady cech identyfikacyjnych.
Procedura znakowania polega na naniesieniu markerem UV numeru telefonu właściciela na elementy roweru. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną, informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Rejestracja w komputerowej bazie danych Straży Miejskiej odbywa się na podstawie: dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia) oraz wypełnionego przed jego znakowaniem oświadczenia właściciela roweru.
Wymagania wobec osób pragnących oznakować rower:
- ukończone 18 lat i zamieszkanie na terenie powiatu cieszyńskiego (dokument potwierdzający tożsamość),
- faktura/rachunek za zakup roweru lub oświadczenie informujące, że jest się właścicielem roweru,
- zgoda na oznakowanie roweru i przetwarzanie danych osobowych w związku ze znakowaniem roweru,
- czysty, przepisowo wyposażony rower.
– Apelujemy do Państwa o staranne zabezpieczenie rowerów. Utrudnimy złodziejom „pracę” jeśli postawimy na fachowe zabezpieczenia. Warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad. Im więcej czasu i kłopotu zabierze złodziejowi kradzież, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracimy swój rower. Dobrze jest także sfotografować jednoślad, aby w przypadku jego kradzieży przekazać zdjęcie Policji. Dobrze oznakowane rowery są łatwiejsze do identyfikacji i po kradzieżach były wielokrotnie odzyskiwane. Pamiętajmy także o tym, że rower kupowany z tak zwanej „drugiej ręki” – okazyjnie, może być kradziony. Aby uchronić się przed takim zakupem sprawdzajmy legalność pochodzenia jednośladu, gdyż posiadanie roweru pochodzącego z kradzieży jest przestępstwem – apelują policjanci.