Wydarzenia Bielsko-Biała

Akcja “Sprzątamy Beskidy” zakończona

W sobotę, 26 czerwca, odbył się finał akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2021”, organizowanej przez bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Grupy wolontariuszy zbierały śmieci ze szlaków prowadzących na Hrobaczą Łąkę.

Wcześniej w ramach akcji odbyły się sprzątania w rejonach Klimczoka (15 maja) i Babiej Góry (12 czerwca). Ponadto niektóre kluby czy szkolne koła PTT zbierały śmieci podczas innych swoich wycieczek. Łącznie w akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2021” wzięło udział 485 osób, w tym 250 dzieci i młodzieży, którym udało się znieść z górskich szlaków 3650 litrów śmieci.

Natomiast podczas samego sprzątania rejonu Hrobaczej Łąki wzięło udział 129 osób, w tym 92 dzieci i młodzieży. – Z 23,7 kilometrów szlaków znieśliśmy zaledwie około 300 litrów śmieci. Zdajemy sobie sprawę, że wiele z nich „schowało się” już w bujnej roślinności, lecz mimo wszystko tak mała liczba śmieci bardzo nas cieszy – mówi prezes bielskiego PTT Szymon Baron.

Na szlaki wyszły minionej soboty następujące grupy: podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z placówek w Oświęcimiu i Kętach, przedstawiciele chrzanowskiego oddziału PTT z młodzieżą z trzech Szkolnych Kół PTT (SP nr 3 w Chrzanowie, SP nr 8 w Chrzanowie i SP w Luszowicach), członkowie Koła PTT w Kozach wspierani przez młodzież z placówek w Międzyświeciu i Żywcu oraz grupa z bielskiego oddziału PTT.

Po sprzątaniu przyszedł czas na tradycyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Z powodów sanitarnych grupy docierały na ognisko o różnych porach. Również z powodu pandemii zrezygnowano w tym roku z organizacji konkursów i zabaw dla dzieci. – Olbrzymi wkład w organizację finału akcji wnieśli członkowie Koła PTT w Kozach, którzy przygotowali drewno na ognisko, zajęli się jego rozpaleniem i pieczeniem kiełbasek oraz zabezpieczyli zebrane odpady. W zwiezieniu śmieci bardzo pomógł nam Marek Starsiak ze schroniska na Hrobaczej Łące, któremu bardzo serdecznie dziękujemy – mówi Szymon Baron.

Niezawodnymi sponsorami wydarzenia były Grupa Kęty S.A. oraz Polskie Mięso i Wędliny „Łukosz” z Chybia. Natomiast patronat medialny nad akcją sprawowały tradycyjnie portal informacyjny beskidzka24.pl oraz „Kronika Beskidzka”.

Fot. organizatorzy

 

 

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments