Od pewnego czasu do łask powracają tematy zielarskie. Niekiedy zapomniane właściwości roślin stosowanych przez naszych dziadków dziś odkrywamy na nowo, a pomagają w tym liczne badania naukowe. Dobrym przykładem jest bakopa drobnolistna, która wspiera organizm na wielu płaszczyznach. Jakich?
Czym jest bakopa?
Bakopa drobnolistna (bacopa monnieri) jest zielem ajurwedyjskim, które znane jest jako Brahmi. Bylina występuje na całym świecie i często jest uprawiana jako roślina ozdobna. Przez zawarte w niej saponiny, bakopa wykorzystywana jest w tradycyjnej medycynie indyjskiej jako ziele lecznicze. Ajurweda używa rośliny przede wszystkim jako wsparcie w leczeniu wrzodów, trądowi, czy różnym stanom zapalnym, w tym jelit. Popularny jest również tonik z wyciągiem z bakopy, który ma wspierać koncentrację i pamięć.
Badania nad bakopą
Roślina została wielokrotnie poddawana różnym badaniom naukowym, które wykazały szereg pozytywnych działań na organizmy. Jeden z eksperymentów przeprowadzanych z udziałem zwierząt wykazał znaczny wzrost połączeń nerwowych oraz liczby komórek, a także poprawę przepływu krwi do mózgu. Z kolei badania kliniczne z udziałem ludzi potwierdziły właściwości wpływające na poprawę pamięci.
Naukowcy zaobserwowali również działanie przeciwlękowe bacopy, które jest porównywalne do leku psychotropowego, jakim jest lorazepam. Jednak skutkiem ubocznym stosowania owego leku może być amnezja, czego nie stwierdzono przy suplementacji wyciągiem z Brahmi.
Suplementacja bakopą – co daje?
Bacopa jest przeciwutleniaczem, dzięki czemu zawarte w niej związki mogą zwiększać ochronę komórek organizmu. Z tego powodu poleca się ją ludziom starszym, którzy cierpią na chorobę Parkinsona, bądź Alzheimera. Ponadto na bazie wyciągów z tej rośliny powstają różnego typu ekstrakty, które mają redukować stan zapalny stawów, a także przyczyniać się do polepszenia krążenia krwi w organizmie.
Warto wspomnieć, że jedną z najcenniejszych substancji w bakopie są tzw. bakozydy. Mają one niemały wpływ na zwiększenie dopaminy i serotoniny w organizmie, co powoduje osłabienie stanu lękowego i depresyjnego, jak i również stresu. Ważnym jest, że bacopa nie powoduje przy tym upośledzenia funkcji poznawczych. Oprócz tego, za sprawą byliny poprawia się przekaźnictwo nerwowe, co powoduje polepszenie koncentracji i pamięci. Z tego względu część osób stosuje suplementację bakopą przed różnymi egzaminami, aby móc wydajniej przyswajać wiedzę podczas nauki.
Jak stosować suplementy diety
Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych suplementów diety, które są na bazie bakopy drobnolistnej. Najczęściej występują one w formie tabletek lub kapsułek, ale dostępne są również w postaci proszku do rozpuszczania w wodzie. Dawkowanie będzie się różnić w zależności od wybranego specyfiku, ale zaleca się przyjmowanie do 300 mg substancji na dzień w odstępach czasowych. Warto wspomnieć, że bacopa może powodować skutki uboczne (wzdęcia, biegunka, skurcze) choć występują one rzadko.
Bakope oraz inne adaptogeny znajdziesz w MusclePower.pl