Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest krokiem, na który decyduje się coraz więcej osób. Jest to sposób na rozwój swojej marki osobistej. Wielu dostrzega w założeniu własnej działalności szansę na wyrwanie się z utartych schematów i stworzenie własnej ścieżki. Dzięki takiemu posunięciu można w pełni wykorzystać wszystkie swoje umiejętności, talenty, a także znacząco poszerzyć zakres wiedzy.
Prowadząc własną działalność trzeba umiejętnie łączyć wiele różnych stanowisk, marketingowca, sprzedawcy, specjalisty do spraw obsługi klienta, a nawet księgowego. Samodzielne prowadzenie księgowości jest możliwe, należy jednak przystąpić do tego zadania z ogromną uwagą oraz skorzystać z dostępnych zasobów, które mogą ułatwić to zadanie.
Od czego zacząć?
Już w momencie rejestracji działalności musimy podjąć decyzję odnośnie prowadzenia księgowości. Podczas składania wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, wyznacza się organ odpowiedzialny za prowadzenie księgowości w nowo powstałej firmie. Można zatrudnić pracownika na stanowisko księgowego, skorzystać z zewnętrznego biura rachunkowego lub zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości.
Samodzielne prowadzenie księgowości najlepiej sprawdzi się w przypadku, jeśli dochody firmy nie przekraczają 1,2 miliona euro rocznie. Można wtedy korzystać z uproszczonych procedur, podczas jej prowadzenia. Warto zainteresować się również samodzielnym prowadzeniem księgowości, w przypadku kiedy wiemy, że nie będziemy wystawiać wielu faktur, mamy jednego bądź dwóch stałych kontrachentów. Wraz ze wzrostem firmy, zawsze można zdecydować się na zatrudnienie kogoś do pomocy.
Obowiązki przy prowadzeniu jednoosobowej działaności.
Kluczowym dokumentem jest Księga Przychodów i Rozchodów. To na jej podstawie określane są wysokości zaliczek na podatek dochodowy. Poprawnie prowadzona Księga powinna zawierać kilka najważniejszych informacji, takich jak przychody uzyskane w wyniku sprzedaży produktów oraz usług, a także przychody nie będące jednoznacznie powiązane z przedmiotem prowadzenia działalności. Kolejnym elementem, który musi się znaleźć w tym dokumencie są koszta, które poniósł przedsiębiorca w wyniku prowadzenia działaności. Zaliczają się do nich między innymi zakup podzespołów, koszta związane z wynajmem przestrzeni magazynowej lub biurowej a nawet wydatki na promocję firmy.
Odpowiedni program komputerowy.
Aby sprawnie prowadzić księgowość warto wybrać program komputerowy, który zadba o poprawność wprowadzanych informacji. Powinien być on przejrzysty oraz intuicyjny w obsłudze. Do podstawowych funkcji takiego programu powinno zaliczać się prowadzenie ewidencji sprzedanych oraz zakupionych towarów, ewidencję środków trwałych oraz wyposażenia. W zależności od specyfiki branży w której działa przedsiębiorca, można wybrać program z funkcją prowadzenia rejestrów VAT czy kilometrówek.
Na rynku dostępnych jest obecnie wiele programów mających na celu wsparcie samodzielnego prowadzenia księgowości. Decydując się na konkretny należy szczegółowo zapoznać się z jego możliwościami. Dzięki niektórym możemy wystawić fakturę online. Bez trudu można również znaleźć gotowy druk faktury bez VAT.
Samodzielne prowadzenie księgowości jest możliwe, a z wykorzystaniem odpowiednich programów przestaje być straszne. Jest to idealne rozwiązanie dla nowo powstałych firm, które dopiero poszukują dużych i licznych zleceń. Przy odrobinie wprawy nawet zwiększająca się liczba faktur nie będzie problemem.