„Laboratorium świerka istebniańskiego” to nowa pracownia w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Istebnej Zaolziu. Powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Klasa służy młodym ludziom w zgłębianiu nauk biologiczno-chemicznych.
W uroczystym otwarciu trzeciej zielonej pracowni w gminie Istebna uczestniczył Adam Lewandowski, wiceprezes katowickiego funduszu, który osobiście pogratulował pomysłu dyrekcji istebniańskiej “Dwójki”, nauczycielom i władzom Trójwsi Beskidzkiej z wójt Łucją Michałek na czele. Szczególne słowa podziękowania kierowane były do Anny Dziewior, nauczycielki biologii, autorki projektu klasopracowni, wybranej w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Na ten projekt gmina Istebna pozyskała dofinansowanie w kwocie 47677,76 zł.
Zwiedzanie nowej klasy poprzedziły występy dzieci. – Tematyka przyrody, lasów istebniańskich pojawia się w pieśniach i poezji tutejszych artystów, którzy podkreślają jej niezwykłość. Dlatego też ten unikalny gatunek świerka jest motywem przewodnim naszej ekopracowni, by promować świerk istebniański, który uznawany jest za najlepszą rasę tego gatunku na świecie, charakteryzującą się dużą wytrzymałością i urodą. Taka też jest nasza pracownia – unikalna i piękna, zachęcająca dzieci do rozwijania zainteresowań biologiczno- chemicznych – cieszy się Iwona Legierska, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Istebnej, kontynuująca dzieło dyrektora placówki, Bogdana Ligockiego.
W najbliższym czasie szykuje się kolejne otwarcie zielonej pracowni, dofinansowanej z katowickiego funduszu, tym razem w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego w Koniakowie.
Autorką fotoreportażu jest Dorota Krehut-Raszyk
Czym się wyróżnia istebiański świerk np. od świerka z sąsiedztwa – milówkowego?
istebniański