Wyjątkowym wydarzeniem rozpoczynają się tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej, organizowane przez bielski Klub Inteligencji Katolickiej. W najbliższą sobotę, 2 października o 17.00, w Katedrze Św. Mikołaja odbędzie się koncert „Pamiętamy, będziemy pamiętać…” poświęcony 37 ofiarom pożaru czechowickiej rafinerii, ponad 100 rannym oraz wszystkim, którzy 50 lat temu uczestniczyli w akcji gaśniczej.
Koncert będzie nie tylko wzruszającym aktem pamięci, ale także prawdziwym wydarzeniem muzycznym. Specjalny utwór na tę okazję skomponował Józef Skrzek, a autorem przejmującego tekstu jest Juliusz Wątroba. Obu nie trzeba szerzej przedstawiać. Skrzek to wspaniały kompozytor, były członek legendarnych grup muzycznych „Brekout” i „SBB”, a Wątroba to autor ponad pięćdziesięciu tomów poezji i prozy, w tym roku świętujący 50-tą rocznicę pracy twórczej.
Wykonawcami będą Józef Skrzek (instrumenty elektroniczne i śpiew), prof. Henryk Jan Botor (organy katedralne) oraz wywodzący się z czechowickiego teatru muzycznego „Movimento” Piotr Brożek (tenor) i Sebastian Gabryś (baryton). Patronem koncertu, od początku gorąco popierającym tę inicjatywę, jest Starosta Bielski Andrzej Płonka, a wydarzenie wsparli wójtowie gmin Bestwina i Jasienica oraz firmy „Dom Dla Każdego”, ”Polwax”, ”Szcześniak” i „Kseroteka”.
Pomysłodawca i inicjator koncertu, kaniowianin Michał Kobiela powiedział naszemu portalowi: – Jestem ogromnie szczęśliwy, że w tak spektakularny sposób utrwalimy pamięć o tej tragedii i jej ofiarach, że stanie się to w ramach prestiżowych Dni Kultury Chrześcijańskiej i że udało się nam zaprosić tak wspaniałych twórców i wykonawców. Trudno wymienić wszystkich, którzy pomagali mi w przygotowaniu tej misji, ale oni wiedzą jak jestem im wdzięczny. Prezes bielskiego KIK-u, pani Elżbieta Kralczyńska uznała, że wykonywana w sobotę kompozycja będzie wspaniałym pomnikiem postawionym bohaterom sprzed pięćdziesięciu lat i nie pozwoli nikomu o tej tragedii zapomnieć. Zgadzam się z nią w zupełności.
Koncert był extra ! Szkoda,że nie w mieście,w którym sie paliło,ale dobrze,że w samej katedrze,bo przecież zginęli tam ludzie z całego powiatu(i nie tylko). Nie wiem o jakiej porażce czechowickiego MDK-u pisze “Mieszkanka”,bo swoimi głosami pięknie wsparli koncert dwaj wychowankowie tego właśnie domu kultury i wypadli świetnie. Słowa uznania staroście,który patronował wydarzeniu !
Wg mnie to nie porażka MDK znam lata Pana Bolesława Folka to jest naprawdę pracowity człowiek wiele by chciał zrobić dla Cz-Dz ale niestety do tego potrzeba kasy a z tym w naszym mieście coraz trudniej ,szkoda że to nie było u nas ale dobrze że się odbyło a panu Folkowi życzę więcej kasy i sił do pracy aby o Czechowicach było głośno.
Jeżeli mogę zabrać głos na temat koncertu to chwała organizatorowi to co wiem to pan Kobiela z Kaniowa a największa porażka Miejskiego Domu Kultury z Czechowic ale byłoby trzeba popracować i włożyć wysiłku naprawdę szkoda. A piszę dlatego bo koleżanka nagrała kawałek na telefonia i naprawdę było to wydarzenie .
Widziałam dyrektora MDK na koncercie on na pewno by chciał z tego co wiem to się bardzo stara ale co zrobi jak ma przydzielone tyle kasy aby ledwo dychać i utrzymać ten piękny budynek i jego działanie.
Byłam słyszałam i do dziś słyszę ten cudowny koncert chwała organizatorom na czela z p.Kobielą szkoda że to nie mogli słuchać mieszkańcy moich Czechowic niestety ale miasto i władza kolejny raz przespała coś pięknego.
Ale ich sukces to zniszczenie pomnika żołnierzy który tworzył swoją legendę a nie ludzi co ratowali rafinerię i miasto ,2-3 jełopów ciemnych doprowadzili to tego a setki ludzi nie do cudnego koncertu poległych w pożarze to jest poziom miasta.
Czy można będzie gdzieś nabyć kasetę z tego koncertu nie dałem rady być a słyszałem że naprawdę był na wysokim poziomie od znajomej co była.
Porażka dla Czechowic aby wypuścić taki koncert tam zginęło masa ludzi z ich terenu kiedyś Bestwina należała do Czechowic ,ale co się dziwić jak oni mieli cel zniszczyć pomnik żołnierzy a nie poległych strażaków co bronili mieszkańców i miasto przed katastrofą chemiczną to wasza porażka.A boli mnie to że zginęła tam moja bliska osoba.
Naprawdę super koncert byłem była cisza i wielkie wzruszenie uczestników do utworu OGIEŃ pana Juliusza Wątroby była masa ludzi z rejonu bielskiego,cieszyńskiego ,częstochowskiego, śląska ,żywieckiego rozmawiając z nimi przed katedrą po koncercie mówili coś pięknego chwała p.Michale i Julianie a szczególnie wykonawcą
Faktycznie…wyjątkowy koncert, bo wyjątkowa, aczkolwiek tragiczna rocznica. Wyjątkowi artyści, bo Józef Skrzek i Henryk Jan Botor…wyjątkowa oprawa, bo organy naszej wspaniałej Katedry św. Mikołaja i moog Józefa Skrzeka, no i ten jego niepowtarzalny głos…Wyjątkowi goście, bo ludzie, którzy bezpośrednio pamiętają tamten tragiczny pożar. Dobrze, że i harcerze z Czechowic znaleźli się we właściwym miejscu we właściwym czasie. Miło ich było widzieć upamiętniających przodków.
Koncert super a harcerze byli z Beskidzkiego Hufca Bielsko Biała i Jaworza.
Jakoś wśród organizatorów i pomagających nie widzę rafinerii. Tak szybko zapomniała ?!!!
Przecież to z winy rafinerii był ten pożar, żyłowali na zabezpieczeniach pożarowych tych zbiorników i skończyło się tak jak się skończyło.
Jak to z winy rafinerii….może i żałowali na zabezpieczeniach ale ja raczej powiedziałbym, że z winy…pioruna.
To dzięki tylko p. Michałowi Kobieli tak samo jak 2 książki o pożarze rafineria to ma w nosie ich interesują kasa w spółkach a że koś kiedyś walczył o ich zakład taka banda obajtka-pis.
Dlaczego cymbały zawsze mieszają politykę do wszystkiego?
skrzek w katedrze??? to tam jest woda że żaby się mnożą??
Tak, w święconej święte żaby, bocianom zakaz wstępu.
Człowieku jak masz chodziarz 1 % mózgu to nie piszesz przy tej okazji swoje durne wypowiedzi dla szacunku tych poległych ale widać że twój psychiczny umysł tego nie łapie czyli pustak ,mam nadzieję że sprostujesz te twoje debilne wpisy jak masz ciut honoru i szacunku do poległych.
Widać że położna zamiast ci dać klapsa w tyłek walnęła w łeb i tak powstał psychol.
A dlaczego nie w Czechowicach jak tam był pożar.
Naprawdę Czechowice przegapiło wielkie wydarzenie byłem i potwierdzam że takiego koncertu długo nie widziałem kościół pełen a oklaski na stojąco długo trwały.Szanowny Panie Michale Kobiela wielki szacunek za takie coś ma pan wielki zmysł dla pamięci tej Tragedii i poległych strażaków .
Za darmo?, co będzie jak będą tłumy? acz pandemia wzrasta. Skrzek i towarzystwo to artyści wielkiego formatu.