Wydarzenia Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Ile powinien jeść mały kot? Sprawdź, by go nie przekarmić!

Karmienie kociąt ma ogromny wpływ na ich prawidłowy rozwój, dlatego jest to jeden z najistotniejszych czynników w dbaniu o pupila. To właśnie dzięki odpowiedniej diecie malec wyrośnie na zdrowego, silnego kota, który będzie z radością i pewnością siebie odkrywać świat. Dowiedz się, ile razy powinien jeść mały kot i jakie pożywienie będzie dla niego najlepsze.

Spis treści:

  1. Karma dla kociąt w różnym wieku – etapy karmienia pupila
  2. Ile powinien jeść kot noworodek?
  3. Jak często i czym karmić małego kota w okresie od odsadzenia do dorosłości
  4. Ile powinien jeść mały kot? Indywidualne podejście do żywienia
Karma dla kociąt w różnym wieku – etapy karmienia pupila

Mówiąc o kociętach, możemy mieć na myśli zarówno kilkudniowe, jak i kilkumiesięczne maluchy. Warto zapoznać się więc z różnicami w karmieniu młodych kotów. Możemy podzielić je ze względu na trzy podstawowe okresy w życiu kociąt:

  • etap zależności od matki – trwa od narodzin do ukończenia przez nowo narodzone zwierzę drugiego tygodnia życia. W tych dniach małe kocięta żywią się wyłącznie mlekiem matki;
  • etap przejściowy (odsadzenie żywieniowe) – trwa od trzeciego do szóstego- ósmego tygodnia życia kota. W tym okresie maluchy powinny być powoli przyzwyczajane do nowego, stałego pokarmu. Na początek mogą to być niewielkie ilości papkowatego pożywienia, np. mokrej lub rozmoczonej suchej karmy dla kociąt;
  • etap po odsadzeniu żywieniowym – w okolicach drugiego miesiąca życia młode zwierzęta powinny być w stanie żywić się wyłącznie pokarmem stałym. Pamiętaj, że częste, a szczególnie nagłe zmiany typu pożywienia nie są wskazane, dlatego starannie przemyśl wybór karmy dla swojego pupila.
Ile powinien jeść kot noworodek?

Przez pierwsze dwa tygodnie życia kocięta są całkowicie zależne od matki. Może się jednak zdarzyć, że nie będzie to możliwe, np. przez zbyt wczesną rozłąkę. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest oddanie kociąt pod opiekę innej kotce w okresie laktacji. Co jednak zrobić, gdy również takie rozwiązanie nie wchodzi w grę? Wtedy należy samodzielnie zająć się karmieniem malca.

W pierwszym tygodniu życia kocię karm co około 2–4 godziny przez całą dobę. Dopiero w drugim tygodniu możliwe jest wydłużenie nocnej przerwy na odpoczynek. Do karmienia tak małego zwierzęcia konieczne będzie specjalne mleko zastępcze. W żadnym wypadku nie można podawać maluchowi innych typów tego napoju, np. mleka krowiego. Zanim rozpoczniesz opiekę na kocim noworodkiem, koniecznie skonsultuj się też z lekarzem weterynarii, który udzieli Ci bardziej szczegółowych wskazówek.

Jak często i czym karmić małego kota w okresie od odsadzenia do dorosłości

Nieco starsze kocięta, czyli te w wieku od czwartego tygodnia życia, powinny być powoli przyzwyczajane do stałych posiłków. Najlepiej, aby była to specjalna karma dla kociąt, np. mokra lub rozmoczone w wodzie lub preparacie mlekozastępczym granulki. Jedzenie musi być papkowate, aby maluch nie miał problemów z jego gryzieniem. Kocięta w wieku trzech i czterech tygodni powinny jeść około 4–6 razy dziennie, na początku spożywając na zmianę mleko matki i pokarmy pełnoporcjowe typu “junior”. Te ostatnie należy podawać w niewielkich, odpowiednich dla małych żołądków ilościach. Częstotliwość serwowania posiłków rośnie w okresie pomiędzy szóstym a ósmym tygodniem życia, kiedy to wynosi aż 6–7 posiłków dziennie, by spaść pomiędzy ósmym a dwunastym tygodniem życia do 4–5 porcji w ciągu doby. Podczas całego procesu zmianie ulegają także proporcje pomiędzy spożywaniem przez młode mleka matki i pokarmów stałych. Na początku ten pierwszy sposób żywienia przeważa, natomiast z czasem (po około 5-10 dniach) zostaje całkowicie porzucony na rzecz pokarmów pełnoporcjowych. Od około dwunastego miesiąca życia kota można już zacząć stopniowo przestawiać go na karmę dla dorosłych osobników.

Pamiętaj też, że małe koty- tak jak osobniki dorosłe- powinny być karmione pokarmem pełnoporcjowym, ale przygotowanym właśnie z myślą o czworonogach w ich wieku. Whiskas® oferuje pełną gamę tego typu pożywienia, które zaspokoi wszelkie potrzeby Twojego małego ulubieńca, a przy tym rozpieści jego podniebienie.

Ile powinien jeść mały kot? Indywidualne podejście do żywienia

Chociaż istnieją pewne ogólne porady, ile powinien jeść mały kot, nie ma jednej, precyzyjnej odpowiedzi dla każdego osobnika. W tej kwestii najlepiej skonsultować się ze specjalistą, a jednocześnie obserwować swojego podopiecznego. Jeżeli kocię, choć jest w wieku, w którym powinno się intensywnie rozwijać, traci na wadze albo gdy źle reaguje na podawany pokarm, musisz zmienić sposób żywienia, a przy tym jak najszybciej zabrać je do lekarza weterynarii. Pamiętaj, by nigdy nie działać na własną rękę i wszelkie pomysły dotyczące żywienia kocięcia konsultować ze specjalistą.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Odpowiedź tylko na tytuł: mały kot na pewno nie powinien tyle jeść co duży.