Skoczów zajął pierwsze miejsce w konkursie Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Miasto z klimatem”, w kategorii miasta do 100 tys. mieszkańców, w obszarze “rozwój błękitnej i zielonej infrastruktury”. Zwycięstwo miastu zapewniła inwestycja związana ze stworzeniem parku leśnego na Górnym Borze, a także z powstaniem Centrum Edukacji Ekologicznej w wyremontowanej kamienicy przy Rynku 3.
Park leśny na Górnym Borze to miejsce, w którym najważniejsza jest przyroda. Ścieżki, po których można spacerować, stworzone zostały z naturalnych materiałów. Park jest też domem dla wielu gatunków zwierząt. Znajdują się w nim m.in. budki lęgowe dla ptaków, budki dla nietoperzy czy domki przeznaczone dla owadów, głównie dla pszczół samotnic. W parku rozmieszczone zostały ponadto tablice edukacyjne, a także stacja wiatrowa, zegar słoneczny i ścieżka sensoryczna. Jest tam również miejsce na zorganizowanie lekcji przyrody w plenerze. Zadbano ponadto o to, by przywrócić właściwą florę – usunąć rośliny inwazyjne oraz przywrócić właściwe siedliska i gatunki. I co o najważniejsze, ta inwestycja nie zagraża środowisku naturalnemu, a wręcz przeciwnie – działa na jego korzyść.
Dzięki edukowaniu natomiast można zwiększać świadomość społeczną w zakresie ochrony środowiska, a dzieje się to m.in. w Centrum Edukacji Ekologicznej. Centrum powstało na dwóch kondygnacjach wyremontowanej kamienicy przy skoczowskim rynku. Znajdują się tam tematyczne pomieszczenia z multimedialnym wyposażeniem oraz sala warsztatowa. Związane są one z rodzimą fauną i florą. Podczas zajęć w centrum, dzieci mogą poznać m.in. charakterystyczne dla tego terenu gatunki zwierząt, roślin i codzienne, ekologiczne nawyki.
Gratulacje, ale nie było poważniejszych osiągnięć w konkursie?