Ruszyła długo zapowiadana przebudowa placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Jego część został już wyłączona z użytku. Ruch pieszy – jak informuje Miejski Zarząd Dróg – odbywa się tak jak do tej pory po chodnikach usytuowanych wzdłuż budynków. Zapewnione jest tym samym dojście do wszystkich posesji.
Do modernizacji placu władze miasta sposobiły się od ponad 10 lat. W tym czasie pojawiło się kilka pomysłów jak miejsce to powinno w przyszłości wyglądać i jaką ma spełnić funkcje. Ostatecznie wygrała – powiedzmy – „zielona” koncepcja. Na placu ma pojawić się więcej zieleni (drzew, krzewów, klombów i pnączy), a z jego płyty definitywnie znikną samochody. Nie będzie też planowanego pierwotnie podziemnego parkingu pod płytą placu (obecnie plac pełni w praktyce wyłącznie rolę ogromnego parkingu). Po przebudowie znajdzie się za to miejsce na letnie ogródki gastronomiczne, trakt spacerowy, ławeczki, a nawet fontannę. Ma też być wydzielona przestrzeń na plenerową scenę koncertową czy małą architekturę. Modernizacja obejmie też prowadzącą na placu ulicę Cyniarską i jej otoczenie.
Wszystko ma kosztować prawie 20 milionów złotych, a prace potrwają do końca przyszłego roku. Inwestycja realizowana będzie w ścisłym centrum miasta i na pewno wpłynie to (w tym czasie) na funkcjonowanie całego śródmieścia dawnej Białej. Wokół placu i w jego pobliżu ulokowanych jest wiele sklepów oraz lokali gastronomicznych i usługowych. Poza tym codziennie pojawiają się tam tysiące osób przemierzających plac w drodze do pracy, szkoły, sklepów itp. Teraz będzie to jeden wielki teren budowy z ogromnymi wykopami i sprzętem budowlanym kursującym w te i we w tę.
Z wyjaśnień władz miasta wynika, iż roboty nie będą od razy prowadzone na całej przestrzeni placu Wojska Polskiego. Zostanie podzielony na trzy sektory, w których po kolei wykonywane będą przewidziane w projekcie przedsięwzięcia. Najpierw roboty prowadzone będą w środkowej części placu. W tym czasie w sektorze wschodnim wciąż dopuszczone będzie parkowanie samochodów (do czasu aż roboty nie przeniosą się w to miejsce). Generalnie jednak plac zostanie na czas przebudowy wyłączony z ruchu kołowego z wyjątkiem dojazdu do budowy oraz samochodów zaopatrzenia w godzinach wyznaczonych przez wykonawcę w uzgodnieniu z Miejskim Zarządem Dróg. Wykonawca ma bowiem obowiązek zapewnić taki dojazd do posesji i placówek handlowych. W przypadku, gdy z uwagi na specyfikę robót nie będzie się dało spełnić tego warunku, wykonawca ma powiadomić odpowiednio wcześniej zainteresowanych o okresie, w którym dojazd do konkretnych posesji nie będzie możliwy.
Ruch na przylegających do placu ulicach: Cyniarskiej oraz Targowej będzie na razie utrzymany. Ulice te przeznaczone są do modernizacji w drugiej kolejności. Ogólnie na czas przebudowy placu Wojska Polskiego wraz z przyległościami MZD przygotował aż 6 wariatów organizacji ruchu, które będą wprowadzane w życie po kolei w miarę postępu robót.
Zamiast tego lepiej byłoby, żeby zabytkowe kamienice odzyskiwały blask, bo wiele miejsc w “małym Wiedniu” (!) wygląda jak po działaniach wojennych.
To dobrze bo można tam kręcić filmy wojenne. Sceneria jest za darmo.