Dwa lata temu, 10 grudnia 2019 roku, na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie uruchomione zostało nowoczesne, całodobowe lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Jest to najwyżej położne względem terenu lądowisko w Polsce. W ocenie pilotów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego jedno z najlepszych w całym kraju.
Budowa lądowiska to jedna z kluczowych inwestycji Szpitala Śląskiego w ostatnich latach. Dzięki temu historycznemu projektowi o wartości ponad 11 mln złotych Szpitalny Oddział Ratunkowy, udzielający rocznie pomocy 33 tys. pacjentów, stał się jednym z najlepiej wyposażonych i skomunikowanych oddziałów ratunkowych w Polsce. W ramach tego budżetu zmodernizowano i doposażono SOR oraz zrealizowano kompleksowe zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku Pawilonu Łóżkowego.
Dotychczas na lądowisku cieszyńskiej placówki odbyło się ponad 50 lądowań, dzięki którym zyskano cenne minuty, które podczas transportu osób w stanie zagrożenia życia i zdrowia mają istotne znaczenie. Dzięki tej kluczowej inwestycji personel medyczny może ratować życie Pacjentów, którzy w szybki i bezpieczny sposób zostają zaraz po wylądowaniu śmigłowca przewożeni na zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy. W przypadku niemożliwości leczenia w Szpitalu Śląskim, pacjenci są transportowani do ośrodka o wyższej referencyjności.
Szpital Śląski, mimo niełatwej sytuacji finansowej w ochronie zdrowia, musiał podjąć się tej inwestycji, bowiem zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, placówka musi dysponować własnym lądowiskiem. Niespełnienie tego wymogu do dnia 31.12.2021 r. skutkowałoby zamknięciem cieszyńskiego SOR-u i przekształceniem go w Izbę Przyjęć. Podjęto więc decyzję o budowie lądowiska wyniesionego, czyli zlokalizowanego na budynku pawilonu łóżkowego szpitala. Koncepcja ta jest najbezpieczniejsza zarówno dla Pacjentów, personelu medycznego, jak i pilotów helikopterów ratunkowych.
Zamieszczone zdjęcia wykonane zostały przez śp. Bogusława Mazurka – członka Rady Społecznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie, który z ogromnym zainteresowaniem śledził wszystkie etapy budowy lądowiska, począwszy od prac projektowych, pozyskanie środków, aż po efekt końcowy…
Jedyne dobre co się udało w tym mieście w ostatnim czasie !
Jaką szpital ma referencyjność w przypadku kierowania do szpitali o wyższym stopniu referencyjności? Nie widać na zdjęciach etapów budowy lotniska.
Nie pisz bzdur pod moim nickiem.
Jeśli nie wiesz co to referencyjność – intrygant, mogą dla Ciebie być bzdury.