Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Ratunek z nieba. Od dwóch lat na dachu szpitala lądują helikoptery

Fot. Krzysztof Marciniuk

Dwa lata temu, 10 grudnia 2019 roku, na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie uruchomione zostało nowoczesne, całodobowe lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Jest to najwyżej położne względem terenu lądowisko w Polsce. W ocenie pilotów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego jedno z najlepszych w całym kraju.

Budowa lądowiska to jedna z kluczowych inwestycji Szpitala Śląskiego w ostatnich latach. Dzięki temu historycznemu projektowi o wartości ponad 11 mln złotych Szpitalny Oddział Ratunkowy, udzielający rocznie pomocy 33 tys. pacjentów, stał się jednym z najlepiej wyposażonych i skomunikowanych oddziałów ratunkowych w Polsce. W ramach tego budżetu zmodernizowano i doposażono SOR oraz zrealizowano kompleksowe zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku Pawilonu Łóżkowego.

Dotychczas na lądowisku cieszyńskiej placówki odbyło się ponad 50 lądowań, dzięki którym zyskano cenne minuty, które podczas transportu osób w stanie zagrożenia życia i zdrowia mają istotne znaczenie. Dzięki tej kluczowej inwestycji personel medyczny może ratować życie Pacjentów, którzy w szybki i bezpieczny sposób zostają zaraz po wylądowaniu śmigłowca przewożeni na zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy. W przypadku niemożliwości leczenia w Szpitalu Śląskim, pacjenci są transportowani do ośrodka o wyższej referencyjności.

Szpital Śląski, mimo niełatwej sytuacji finansowej w ochronie zdrowia, musiał podjąć się tej inwestycji, bowiem zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, placówka musi dysponować własnym lądowiskiem. Niespełnienie tego wymogu do dnia 31.12.2021 r. skutkowałoby zamknięciem cieszyńskiego SOR-u i przekształceniem go w Izbę Przyjęć. Podjęto więc decyzję o budowie lądowiska wyniesionego, czyli zlokalizowanego na budynku pawilonu łóżkowego szpitala. Koncepcja ta jest najbezpieczniejsza zarówno dla Pacjentów, personelu medycznego, jak i pilotów helikopterów ratunkowych.

Zamieszczone zdjęcia wykonane zostały przez śp. Bogusława Mazurka – członka Rady Społecznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie, który z ogromnym zainteresowaniem śledził wszystkie etapy budowy lądowiska, począwszy od prac projektowych, pozyskanie środków, aż po efekt końcowy…

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tv białoruś
Tv białoruś
11 miesięcy temu

Jedyne dobre co się udało w tym mieście w ostatnim czasie !

Last edited 11 miesięcy temu by Tv białoruś
Hermenegilda
Hermenegilda
11 miesięcy temu

Jaką szpital ma referencyjność w przypadku kierowania do szpitali o wyższym stopniu referencyjności? Nie widać na zdjęciach etapów budowy lotniska.

Hermenegilda oryginał
Hermenegilda oryginał
11 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Nie pisz bzdur pod moim nickiem.

Hermenegilda
Hermenegilda
11 miesięcy temu

Jeśli nie wiesz co to referencyjność – intrygant, mogą dla Ciebie być bzdury.