Od jutra uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wracają do nauki zdalnej. Taki tryb nauczania będzie obowiązywał do 9 stycznia 2022 roku. W tym czasie rodzicom i opiekunom dzieci przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Przypominamy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać na opiekę nad dzieckiem poniżej 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Skorzystać z niego może rodzic, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Świadczenie nie przysługuje, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, na przykład przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.
Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Jego wzór można pobrać ze strony internetowej ZUS. – Takie oświadczenie składamy u swojego pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu Covid-19, jak i przyznawany na zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy.
super, można dostać kasę bez wysiłku za 21 dni łącznie z niedzielami i świętami, a nauki w tym okresie byłoby raptem 6 dni, ale kto bogatemu zabroni?
Kasę? Jak to jest dla ciebie kasa to ja wszystko już wiem nic więcej nie pisz :))))
Ta nauka zdalna już bokiem wychodzi:(. Generowany jest głupi naród bo to nie nauka. Ale tak jest wygodnie dupska nie ruszać z domu a nauczyciele tacy wystraszeni. Kpina
Przecież nie ma lockdownu. To nie nauczyciele wystraszeni lecz decyzja rządu.
A który nauczyciel, dyrektor szkoły przeciwstawił się temu? Znam kilkunastu nauczycieli i kilku dyrektorów, przecież to wygodne, jak.przy jakiejś.rozmowie był ten temat porjszony. Po co się odzywać. A dzieciaki tracą na nauce, na kontakcie z rówieśnikami.