Z roku na rok widać, że coraz więcej małżeństw stara się o orzeczenie rozwodu. Ta statystyka nie nastraja optymistycznie i z pewnością jest związana z rozmaitymi czynnikami. Pojawiają się nawet głosy, że państwo będzie chciało w pewien sposób ograniczyć ilość rozwodów, ale z pewnością ci, którzy będą chcieli się rozstać, dopną swego. Z pewnością ta decyzja dotyka całe rodziny. Poza tym jest związana z szeregiem zobowiązań prawnych, formalnościami oraz terminami. Dla par bardzo często proces sądowy jest również przyjemnym okresem. Warto więc wiedzieć, jakie są aktualne procedury na przykład po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej, jak zaplanować podział majątku wspólnego, jak zabezpieczyć opiekę nad dziećmi oraz rozstać się z klasą i z zasadami współżycia społecznego.
Jak uzyskać orzeczenie rozwodu – ważne dokumenty
Zapowiedziane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w listopadzie 2021 roku prace nad zmianami w zakresie wzięcia rozwodu mają wpłynąć wyższe koszty sądowe, a w szczególności wzrost opłaty sądowej. Poza tym z praktyki ma zniknąć możliwość tzw. „szybkiego rozwodu” na pierwszej rozprawie. Czy te przepisy wejdą w życie, czas pokaże, ale jeśli postanowiliście rozstać się, to pamiętajcie o wszystkich formalnościach. Sam rozwód to rozwiązanie małżeństwa na mocy wyroku rozwodowego ogłoszeniem przez sąd okręgowy. Często w procesie negocjacji czy mediacji ustala się wspólne stanowisko procesowe, a efektem jest porozumienie małżeńskie i rodzicielskie. Niewątpliwie takie „dogadanie się” znacząco ułatwia i przyspiesza czynności sądowe w sprawach rozwodowych wraz z ustaniem praw i obowiązków małżonków względem siebie. Nie zmienia to oczywiście samej władzy rodzicielskiej.
Postanowienie o ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej
Przyczyny rozwiązania małżeństwa mogą być bardzo różne. Statystycznie w Polsce jest to najczęściej zdrada, uzależnienia – alkohol, narkotyki, hazard, niegospodarność, niechęć do posiadania dzieci czy też trwały rozkład pożycia. Poza tym są też pary, którym zależy na tym, by stwierdzić nieważności małżeństwa, czyli przeprowadzić rozwód kościelne. Tu powodami są niezdolność konsensualna oraz wady zgody małżeńskiej. Niezmiennie oczywiście warto procedurę rozwodową rozpocząć od spotkania z adwokatem, który praktykuje w obrębie prawa rodzinnego i opiekuńczego. Choć procedury i formalności są teoretycznie takie same, to jednak każda sytuacja i każde małżeństwo wymagają zupełnie innego podejścia. Więc niekoniecznie w waszym przypadku sprawdzą się rozwiązania, które zastosowali znajomi czy krewni. Same postępowanie rozwodowe można podzielić na kilka rodzajów. Będzie to sprawa z orzekaniem o winie, bez orzekania, z małoletnimi dziećmi lub też bez nich, z podziałem majątku lub też bez tej procedury. Niezwykle ważnym argumentem jest zupełny rozkład pożycia.
Wyrok zgodny z zasadami współżycia społecznego
Do sprawy rozwodowej oczywiście należy się dobrze przygotować. Poza tym trzeba pamiętać, że każde postępowanie jest dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów. Cały proces rozpoczyna złożenie pozwu we właściwym sądzie okręgowym. Do dokument, który powinien być profesjonalnie przygotowany i odpowiadać na sytuację prawną i faktyczną małżonków. I dlatego właśnie nie ma gotowych wzorów, a zasady współżycia społecznego powinny być główną przesłanką. Pozew musi zawierać wniosek o rozwód oraz określenie, na jakim rodzaju postępowania małżonkom zależy. Należy także przygotować dokumenty takie jak odpis aktu małżeństwa oraz odpis aktów urodzenia dzieci. Bardzo często klienci również dołączają zaświadczenia o zarobkach, dokumentację medyczną, w tym obdukcje, rachunki, faktury, fotografie, nagrania, sprawozdania detektywistyczne i inne dowody zdrady czy rozkładu pożycia. Oczywiście trzeba będzie również wnieść opłatę stałą w wysokości 600 złotych.
Zadbaj o podział majątku wspólnego
Z wniesieniem pozwu należy się udać do sądu okręgowego. Najczęściej jest to sąd miejsca zamieszkania powoda. Dokumenty składa się osobiście w biurze podawczym oraz korespondencyjnie poprzez nadanie listem poleconym i nie ma możliwości, by zrobić to przez internet. Zlecając przygotowanie pozwu adwokatowi, można być pewnym, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie ze sztuką i zostaną przygotowane odpowiednie załączniki. W przypadku gdy przygotujemy pozew z brakami formalnymi, to w takim przypadku sąd go zwróci. Niezwykle ważnym aspektem jest również czas trwania postępowania. Tak jak różne są przyczyny rozwodów, tak też każda sprawa jest inna i wymaga dopasowanego postępowania dowodowego. Rozwód może trwać od kilku tygodni nawet do kilku lat. W tym aspekcie będzie dużo zależało od stanowisk procesowych byłych małżonków i dlatego warto je najpierw uzgodnić – najlepiej przed wszczęciem postępowania o rozwód. Oczywiście znacznie krócej będą trwały rozwody bez orzekania o winie. Bazuje bowiem na oświadczeniach. W sprawie rozwodowej z orzeczeniem o winie ważne będą na przykład zeznania świadków. Sprawę przedłużać będzie także podział majątku i dlatego wiele osób decyduje się na załatwienie tych spraw w osobnym postępowaniu.
MOJA HISTORIA.
Nazywam się Michelle Hall Spencer i rozwiodłam się z mężem, ponieważ mnie zdradzał, ale nadal go tak bardzo kocham, że szukałam pomocy i znalazłam dr Ogundele po kilku kłamcach w internecie. Dr Ogundele rzucił na mnie zaklęcie i w ciągu 24 godzin mój mąż wrócił do domu i poprosił mnie o wybaczenie, jest to bardzo potężne dla każdego, kto potrzebuje pomocy, aby skontaktować się z Dr Ogundele na WhatsApp i Telegram pod tym numerem: +27638836445. Jest uczciwym i potężnym człowiekiem. Wszędzie szukałem pomocy, w końcu pomógł mi tylko doktor Ogundele.