Porady i inspiracje

Żylaki w ciąży – przyczyny powstawania

Żylaki kończyn dolnych to problem, z którym zmaga się wiele osób. Narażone są na nie również kobiety w ciąży. Jakie są przyczyny powstawania żylaków w ciąży i jak można im zapobiec?

Żylaki są chorobą polegająca na poszerzeniu żył powierzchownych lub głębokich. Objawy to między innymi ból i obrzęk, uczucie ciężkich nóg, czy popękane naczynia krwionośne. Leczenie farmakologiczne pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej i przewlekłej niewydolności żylnej, dlatego objawów nie można lekceważyć i należy udać się do lekarza. Aby zminimalizować ryzyko powstawania żylaków, warto też zadbać o profilaktykę. Ważna jest aktywność fizyczna, można też rozważyć noszenie odzieży profilaktycznej, jak majtki wyszczuplające czy specjalne rajstopy lub podkolanówki. W czasie ciąży wiele kobiet, które do tej pory nie miało żylaków, musi zmierzyć się z tym problemem. Jakie są przyczyny powstawania żylaków w ciąży?

Żylaki w ciąży – przyczyny powstawania

U kobiet w ciąży żylaki kończyn dolnych pojawiają się bardzo często. Problem może dotyczyć nawet połowy z nich. Często jest to związane z obciążeniem genetycznym, ale narażone są również kobiety, które miały żylaki wcześniej, mają nadwagę lub też zbyt długo pozostają w pozycji siedzącej, lub stojącej. Wraz z rozwojem ciąży powiększająca się macica i płód uciskają łożysko żylne. Duże znaczenie ma również wysoki poziom progesteronu, który zmniejsza sprężystość ścian żył. W czasie ciąży leczenie żylaków jest utrudnione, dlatego lekarze zwlekają z tym do czasu po porodzie. Wspomagająco można nosić odzież profilaktyczną, taką jak na przykład podkolanówka uciskowa czy specjalne rajstopy, które mogą zmniejszyć dolegliwości. Ważne jest jednak zapobieganie żylakom, aby zminimalizować ryzyko ich pojawienia się.

Jak zapobiegać żylakom w czasie ciąży?

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się żylaków lub zredukować objawy, warto postawić na profilaktykę. Co może pomóc?

  • Unikanie gorących kąpieli.
  • Unikanie długiego stania i siedzenia – aby poprawić przepływ krwi, warto co pół godziny zrobić sobie krótki spacer po pokoju i często zmieniać pozycję.
  • Dbanie o prawidłową wagę w czasie ciąży jest bardzo ważne i zmniejsza ryzyko powstania żylaków.
  • Aktywność fizyczna – w ciąży możliwości w tym zakresie są ograniczone, jednak warto codziennie spacerować i jak najczęściej być w ruchu.
  • Noszenie odzieży profilaktycznej – majtki ciążowe czy rajstopy profilaktyczne to dobry pomysł.
  • Codzienny masaż łydek i stóp, wykonywany z dołu do góry.
  • Unikanie zakładania nogi na nogę, ponieważ utrudnia do swobodny przepływ krwi.
  • Noszenie płaskich butów.

google_news