Cieszyn Kultura i rozrywka

Zbliża się IV Breńsko-Górecka Noc Muzeów

Jeśli nie macie pomysłu na majówkę, 2 maja warto wybrać się nad Brennicę na IV Breńsko-Górecką Noc Muzeów. Początek o godz. 18.00 w Dworze Kossaków.

To w Górkach Wielkich ponad 100 lat temu zamieszkała pisarka Zofia Kossak, a odwiedzali ją znani artyści i literaci. Obecnie w Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej można zobaczyć jej mieszkanie wraz z oryginalnym umeblowaniem, wyposażeniem i biblioteczką. W dawnym Dworze Kossaków zostanie zaprezentowana nowa wystawa czasowa pt. „Związki Zofii Kossak z Warszawą”. Chętni zwiedzający będą mogli wziąć udział w quizie towarzyszącym inauguracji wystawy. Na osoby, które uzyskają komplet punktów, oczekują nagrody książkowe.

– W Dworze Kossaków po raz pierwszy pokażemy także książkę pt. „Bóg i ojczyzna” wydaną w 1926 r., która dotąd była anonimowa – informują góreccy muzealnicy i dodają, że na kilka dni przed Nocą Muzeów jeden z pracowników Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej zidentyfikował autorkę książki, odkrywając, że jest nią właśnie Zofia Kossak-Szatkowska.

2 maja na najmłodszych zwiedzających czekają w Górkach różne atrakcje, m. in. warsztaty „Zabawy naszych pradziadków” przygotowane przez Uniwersytet III Wieku z Brennej. W rozciągającym się za dworem parku Kossaków dzieci oraz dorośli będą mogli wziąć udział w grze terenowej przygotowanej przez Hufiec Harcerek na Podbeskidziu im. Zofii Kossak.

– Przy okazji otwarcia Nocy Muzeów będzie można posłuchać wyjątkowego koncertu uczniów Bazy Talentów pod kierownictwem Zbigniewa Wałacha. Miłośników historii zapraszamy też do dawnej stanicy harcerskiej Aleksandra Kamińskiego, gdzie pod opieką harcerzy z 25 DH „Watra” z Brennej będzie można zwiedzić teren obiektu, a następnie wziąć udział w tradycyjnej harcerskiej gawędzie przy ognisku – zapowiadają w Muzeum.

Z kolei górecki Oddział Biblioteki Publicznej w Brennej zaprasza najmłodszych na warsztaty plastyczno-literackie o góreckim skrzacie Kacperku, a Chlebowa Chata na wyjątkową wystawę samochodów i sprzętów strażackich Wielką atrakcją będzie możliwość zwiedzenia z przewodnikiem Dworku Myśliwskiego „Konczakówka”, który w tym roku świętuje 100 lat. Dawna siedziba Bruno Konczakowskiego, światowej sławy kolekcjonera, to perła architektury tyrolskiej w Polsce.

Dla odmiany Szkoła Podstawowa nr 1 w Brennej zachęca do obejrzenia wystaw okolicznościowych, posmakowania brenneńskich specjałów, ale też wysłuchania prelekcji o egzotycznej Tanzanii. Na strychu budynku szkoły mieści się również obserwatorium nietoperzy, gdzie można „oko w oko” stanąć z podkowcem małym albo nockiem dużym.

– Wielbicielom tradycji polecamy wizytę w Beskidzkim Domu Zielin „Przytulia”, gdzie atrakcjami będą warsztaty zabawkarskie, „muzyczna” prelekcja Janko Macoszka i możliwość nocnego zwiedzania z przewodnikiem. Towarzystwo Miłośników Brennej i Górek „Jodła” zaprasza natomiast do zwiedzenia XVIII-wiecznego kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej – informują organizatorzy Breńsko-Góreckiej Nocy Muzeów, dodając, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Mat. prasowe

google_news