11 marca o 16.00 w Zamku Cieszyn zostanie otwarta wystawa Graduation Projects. Pierwszy przegląd prac dyplomowych odbył się 20 lat temu. W 2002 roku redakcja kwartalnika projektowego „2+3D” zaprosiła absolwentów polskich uczelni projektowych do zaprezentowania swoich dyplomów. Nadesłano wówczas 45 zgłoszeń, spośród których wybrano siedem prac do publikacji na łamach kwartalnika.
Cztery lata później do przedsięwzięcia włączył się Zamek Cieszyn jako organizator cyklicznych wystaw. Dyplomanci – oprócz możliwości zaprezentowania dyplomów w „2+3D” – zyskali szansę pokazania odbiorcom swoich prac na żywo. W 2010 roku przegląd zyskał międzynarodowy charakter, a do udziału zaproszono dyplomantów z Czech i Słowacji. Wtedy też zmieniła się jego nazwa na Graduation Projects, a do organizatorów dołączyli czescy i słowaccy partnerzy: Typo i 1977. Rok później grono uczestników poszerzyło się o dyplomantów z Węgier oraz współorganizatora z tego kraju – Plus Minus Inteligence. W 2017 roku włączyły się również międzynarodowe centra designu: Hungarian Design Council, CZECHDESIGN i Slovak Design Center, a rolę organizatora wiodącego przejął Zamek Cieszyn. Przegląd wspierają także: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych (SPFP), a także FORMY.xyz. Kolejne edycje wystawy dyplomów gościły na festiwalach desingu oraz ważnych miejscach na projektowej mapie Europy. Odwiedziły m.in. Berlin, Bratysławę, Budapeszt, Kowno, Łódź, Pragę, Tallin, Warszawę, Wiedeń.
Przegląd od początku nie miał charakteru klasyfikacji konkursowej – nie ustala się kolejności miejsc, nie przyznaje nagród. Są dwie kategorie: 2D – grafika użytkowa (w tym projektowania stron www, użytkowych projektów aktywnych, czy aplikacji ekranowych) oraz 3D – wzornictwo przemysłowe (z uwzględnieniem tkanin, ubioru, szkła lub ceramiki). Konkursowe jury wybiera określono liczbę dyplomów do prezentacji na wystawie, w katalogu oraz na stronie Graduation Projects. Uczestnikami mogą być dyplomanci kierunków projektowych z Czech, Polski, Słowacji i Węgier oraz obywatele tych państw studiujący poza krajami Grupy Wyszehradzkiej. Można zgłaszać prace licencjackie, jak i magisterskie.
Do 20. edycji przeglądu zgłoszono 312 dyplomów (131 – 3D i 181 – 2D), z których zakwalifikowano do wystawy 30 prac. Dyplomy w kategorii 2D oceniali: Balázs Balogh (Hungarian Design Council), Filip Blažek (TYPO), Agata Korzeńska (Idee), Marcel Benčík (1977, Slovak Design Center), Filip Tofil (STGU). Jurorami w kategorii 3D byli: Ferenc Laufer (Hungarian Design Council), Czesława Frejllich (Formy.xyz), Kateřina Matějková-Žáková (Czech Design), Michal Latko (Latko), Marian Laššák (Slovak Design Center).
Wystawę Graduation Projects 2021 można oglądać w Zamku Cieszyn od 11 marca do 22 maja. Wernisaż zaplanowano na 11 marca o godz. 16.00. Co ważne, od 25 kwietnia do 6 maja – w czasie Przeglądu Filmowego Kino na Granicy – wystawa będzie niedostępna dla odwiedzających.