W powiecie cieszyńskim, a konkretnie w gminie Brenna, mamy nowy zabytek, oficjalnie wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. To drewniana willa myśliwska, zwana Konczakówką, wraz z sąsiednią kaplicą św. Huberta. Obiekt znajduje się w Brennej, przy ulicy Głębiec.
Dworek myśliwski i kaplica związane są z osobą Brunona Konczakowskiego, kupca i kolekcjonera, którego pasją było również myślistwo. W 1924 roku kupił w Brennej drewnianą chatę góralską, zlokalizowaną na południowym stoku Czupla, w miejsce której wzniósł drewniany dworek w stylu tyrolskim, na kamiennej podmurówce, z drewnianym piętrem i poddaszem. Do jego budowy użyto najprawdopodobniej drzewa limbowe i modrzewiowe sprowadzono z włoskich i austriackich Alp. Belki połączono bez użycia gwoździ, na tak zwany „zacios”. Trójkątne szczyty zdobią jelenie poroża. Wnętrze obiektu wypełniły zbiory myśliwskie i trofea łowieckie, m.in. poroża, stojak na broń, rysunki i obrazy. W jadalni ustawiono secesyjny piec zdobiony zielonymi kaflami. Konczakowski gościł w swojej willi m.in. prezydenta RP Ignacego Mościckiego czy malarza Wojciecha Kossaka. Niektóre źródła mówią o tym, że w okresie II wojny światowej w Brennej bywał też Herman Göring.
Kaplica przy willi pojawiła się w 1934 roku. Jej patronem został św. Hubert, opiekun myśliwych. Wykonano ją z miejscowego piaskowca godulskiego, a wewnątrz umieszczono mozaikę ołtarzową przedstawiającą wizerunek św. Huberta, która powstała w Krakowskim Zakładzie Witrażów rodziny Żeleńskich. Kaplicę poświęcił ks. kard. Adam Sapieha.
Podczas II wojny światowej w willi mieściła się placówka Abwehry. W czasach PRL-u obiekt służył jako miejsce wypoczynku dla członków rządu oraz gości państwowych zza zagranicy. W tym czasie część cennych elementów wyposażenia została wywieziona i znajduje się m.in. w zbiorach Wawelu i Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Od 1989 roku willa pełni rolę ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego Nadleśnictwa Ustroń.
Jak wygląda kaplica z dalszej perspektywy, w środku? Czy kaplicą też zarządza Nadleśnictwo Ustroń? A może proboszcz w Brennej.
Jest po zarządem Nadleśnictwa.
Jest po zarządem Nadleśnictwa.
Jakie ma znaczenie?, ok. willa jest zagospodarowana od czasu do czasu.
Znaczenie ma nadawanie stale.
Nawet tajniak, przy wiedzy tajemnej, nie nadaje stale (ile brakuje przecinków w tym nowym zabytku, 11?).