Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Bezrobocie wciąż na stałym i niskim poziomie

gazetaSGH

Jak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia utrzymuje się w Bielsku-Białej na stałym, niskim poziomie. W lutym wynosiła 2,1 procenta.
W skali kraju było to 5,5 procent, w województwie śląskim 4,3 procent, a w powiecie bielskim 3,6 (wszędzie wskaźnik utrzymywał się na dotychczasowym poziomie)

W lutym Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej odnotowano spadek zarejestrowanych bezrobotnych o 52 osób w stosunku do stycznia. Ogólnie w wciągu drugiego miesiąca roku w bielskim PUP zarejestrowało się 474 nowych bezrobotnych i było ich o 122 mniej niż w styczniu. Wśród nowo zarejestrowanych 50,8 procent stanowiły kobiety a. 6,5 procent to osoby które wcześniej nie pracowały. 44 zarejestrowanych bezrobotnych to osoby niepełnosprawne. Warto nadmienić, że prawo do zasiłku przysługiwało jedynie niespełna 17 procentom zarejestrowanych osób.
Z kolei w lutym do bielskiego PUP zgłoszono zapotrzebowanie na pracowników na 991 wolnych miejsc pracy w tym 19 ofert dotyczyło osób bezrobotnych (o 154 mniej niż w miesiącu poprzednim.) Wśród zgłoszonych ofert 19 dotyczyło osób niepełnosprawnych.
Poszukiwani były między innymi pracownicy z wykształceniem wyższym w zawodach: architekt, nauczyciele przedmiotów w szkole podstawowej, nauczyciel logopeda, psycholog, inspektor bezpieczeństwa i higieny pracy, księgowy, pracownik biurowy, nauczyciel specjalista terapii pedagogicznej a także w wykształceniem średnim:  frezer, kierowca samochodu ciężarowego, pomoc administracyjna, pracownik biurowy, rejestrator medyczny, sekretarka, doradca klienta, fakturzysta, fizjoterapeuta, kurier, pomoc kuchenna, pracownik produkcji, specjalista ds. obsługi klienta, technik weterynarii.

Wiele ofert dotyczyło pracowników z wykształceniem zawodowym w zawodach: operator urządzeń do elektroforetycznego nakładania powłok, operator automatycznej linii obróbki skrawaniem, sprzedawca, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, krojczy, kuśnierz, krawcowa, pracownik budowlany, ślusarz, elektryk, grafik komputerowy DTP, magazynier, pakowacz ręczny, mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych, elektromonter, cukiernik, konserwator.
Największe zapotrzebowanie było jednak ( 824 ofert) na pracowników niewykwalifikowanych. Poszukiwano osób do wykonywania między innymi prostych prace w przemyśle, monterów mebli, operatorów maszyn, pracowników gospodarczych, sortowaczy, magazynierów, pomocy krawieckich, pomocy kuchennych itp.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ono
ono
2 lat temu

Podszywaczowi “lata” poziom bezrobocia, ani się nie cieszą, ani się nie smucą.