Zakup obiektywu do zdjęć krajobrazowych to relatywnie duży wydatek, dlatego wybór danego modelu powinien być świadomy i odpowiedzialny. W podjęciu prawidłowej decyzji pomogą Ci porady dostępne w poniższym tekście.
Fotografia krajobrazowa – na czym polega?
Fotografia krajobrazowa skupia się na otaczającym człowieka świecie. Dla fotografa chcącego uchwycić niesamowity widok nieistotne są drobne szczegóły, postaci czy ich ruch. Liczy się szerokie ujęcie perspektywy i optymalne wykadrowanie – trzeba znaleźć złoty środek. Zdjęcie musi mieć bowiem widoczny dla oglądającego temat. Jeśli uda się to osiągnąć, zamysł fotografa był prawidłowy. Uchwycił on to, co go oczarowało i potrafił zrobić zdjęcie tak, aby jego zamiary dojrzał także odbiorca. Umiejętności i talent to jedno, ale potrzebne są jeszcze odpowiednie narzędzia i funkcje obiektywu. Jakie?
Najważniejsze parametry obiektywów krajobrazowych
Do fotografowania krajobrazów świetnie nadają się profesjonalne lustrzanki, ponadto bardzo cenione są obiektywy do bezlusterkowców. Popularnością cieszą obiektywy szerokokątne i ultra szerokokątne, które obejmują w całości nawet bardzo rozległe widoki. Specjaliści polecają modele o zakresie ogniskowej od 15 do około 35 milimetrów.
Według znawców tematu jednym z najważniejszych parametrów jest jakość i specyfika matrycy. Istotna jest jej wielkość i zdolność do obsługiwania dużej liczby pikseli. Dzięki temu wykonane fotografie charakteryzują się doskonałym odwzorowaniem szczegółów, optymalną rozdzielczością i wysoką jakością odcieni. To właśnie rolą matrycy jest przechwytywanie światła, które w fotografii krajobrazowej pełni wyjątkowo ważną rolę. Równie istotną odgrywa zakres ISO, który powinien umożliwiać fotografowanie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Obiektyw – zmiennoogniskowy czy stałka?
Obiektyw zmiennoogniskowy to powszechnie znany zoom, z kolei pod tajemniczym pojęciem „stałka” kryje się obiektyw stałoogniskowy, a więc taki, który ma jedną niezmienną wartość ogniskowej. Gwarantuje on wykonywanie zdjęć o wyjątkowej jakości, ale w niektórych sytuacjach się nie sprawdza. Jego wybór utrudnia też podróżowanie w poszukiwaniu pięknych krajobrazów, ponieważ zazwyczaj wiąże się z koniecznością wyposażenia się w kilka obiektywów o różnej specyfikacji. Z kolei zoom to praktyczny wybór, który umożliwia płynne modyfikowanie ogniskowej w określonym dla danego obiektywu zakresie, co stanowi o większej swobodzie fotografującego.
Jeżeli nie wiesz, na jakie rozwiązanie się zdecydować, skorzystaj z wypożyczenia danego aparatu i obiektywu, by przetestować każdą z opcji. Na szeroki wybór obiektywów można liczyć w wypożyczalni – przykładowa oferta znajduje się pod adresem https://www.panda-rent.pl/obiektywy/. Zdobyte w ten sposób doświadczenie ułatwi podjęcie dobrej decyzji.
Prędkość zdjęć seryjnych i szybki autofokus
Dlaczego te parametry są ważne, skoro wcześniej napisaliśmy, że w fotografii krajobrazowej nie chodzi o uchwycenie ruchu? Otóż dlatego, że w niektórych przypadkach możliwość uwiecznienia ptaka przemieszczającego się na tle pięknego krajobrazu czy lecącego samolotu okazuje się świetnym urozmaiceniem i akcentem, który sprawia, że zdjęcie jest jedyne w swoim rodzaju. Dlatego warto zwrócić uwagę również na możliwości danego aparatu i obiektywu w tym zakresie, co da szansę na wykonywanie wyjątkowych fotografii bez ryzyka powstawania rozmyć czy szumów. W celu przetestowania sprzętu przed zakupem warto sprawdzić, co ma do zaoferowania wypożyczalnia sprzętu filmowego w Warszawie Panda Rent.