Wydarzenia Bielsko-Biała

Perła Starej Wsi. Jakie jeszcze tajemnice skrywa 500-letnia świątynia?

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi w obiektywie księdza proboszcza. Fot. Ks. Grzegorz Then

To kolebka i bijące serce miejscowości – tak o kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi mówi jego proboszcz, ksiądz Grzegorz Then. Historyk sztuki z wykształcenia, pieczołowicie dba o zabytkowy kompleks i odkrywa jego tajemnice. Przykładem tego jest znaleziony w mensie ołtarza bezcenny dowód na to, że właśnie w tym roku przypada jubileusz – bagatela – 500-lecia wybudowania drewnianej świątyni. – To nasz najcenniejszy zabytek, który staramy się wspólnie pielęgnować. Jest prawdziwą perłą i dumą naszej gminy – stwierdza Marian Trela, burmistrz Wilamowic.

Ks. Grzegorz Then na tle renesansowego tryptyku. Fot. Marcin Kałuski

Zapieczętowana ampułka

Był 1996 rok. Ks. proboszcz Grzegorz Then zwrócił uwagę na pewną… cegłę. Wyróżniała się obrysem w mensie, znajdującej się u podstawy ołtarza, za ozdobną drewnianą osłoną. – Jeszcze pamiętam emocje towarzyszące temu, gdy odkrywa się coś niezwykłego. 9 listopada tamtego roku, w obecności zespołu prof. Antoniego Barciaka z Uniwersytetu Śląskiego, wyjęliśmy tę cegłę. We wnęce znaleźliśmy niewielką cynową ampułkę z wieczkiem na zawiasie, zaplombowaną znakomicie zachowaną pieczęcią lakową. W środku znajdywał się zapisany po łacinie niewielki pergamin. Nadto zawinięta w materiał była kostka św. Barbary, stanowiąca relikwię – wspomina proboszcz kościoła.

Cynowa ampułka, która okazała się być skarbem, potwierdzającym pięciowieczną historię świątyni. Fot. Ks. Grzegorz Then

Udało się odczytać łaciński tekst z owego pergaminu: „Roku Pańskiego MDXXX (1530) 20 dnia miesiąca lipca, Ja, Dominik z łaski Boga biskup laodycejski i sufragan krakowski, konsekrowałem kościół i ołtarz ten na część Boga Wszechmogącego, św. Krzyża Nawiedzenia oraz Cudownego Wniebowzięcia Maryi Dziewicy, Michała, Macieja i Relikwii 10 tysięcy Męczenników…”.

Fot. Ks. Grzegorz Then

– Badania dendrochronologiczne wykonane przez uniwersytet w Toruniu potwierdziły datę budowy kościoła. Rzeczywiście – jak wskazywały inne dowody – został wybudowany w 1522 roku. Ta ampułka to prawdziwy diament tego pięknego zabytku, eksponat, który dokumentuje jego historię. Choć trzeba zastrzec, że sama parafia jest jeszcze starsza, bo istniała już w XIV wieku. Archeolodzy nie są jednak pewni, czy poprzednia świątynia znajdywała się w tym samym miejscu. Myślę, że jest jeszcze sporo do odkrycia – ocenia proboszcz.

Fot. Ks. Grzegorz Then

W bukowym kręgu

Piękny drewniany kościół w Starej Wsi jest równie pięknie położony. Na niewielkim wzniesieniu, w otoczeniu pól rozciągających się na pagórkowatym terenie i urokliwych stawów. Warto zaznaczyć, że nie jest jedynym zabytkiem, ale centrum zabytkowego kompleksu. Charakter zabytku ma bowiem choćby otaczający kościół mały park. To dorodne buki, w otoczeniu których świątynia – szczególnie jesienią – robi ogromne wrażenie. Status zabytków mają też budynek starej drewnianej szkoły z XVIII wieku, cmentarz oraz rozsiane w okolicy cztery piękne kapliczki, a wzrok przykuwają jeszcze przydrożne krzyże.

Fot. Ks. Grzegorz Then

Jakby tego było mało, gospodarz parafii stworzył bogate muzeum w budynku nowej plebanii, nadając mu nazwę „Sacrum i profanum”. Od historycznych skarbów może się zakręcić w głowie każdemu miłośnikowi historii. Ks. Grzegorz Then zgromadził tu liczne dzieła sztuki podchodzące z parafii. To obrazy, rzeźby, drewniane ozdoby pokryte malunkami, naczynia i szaty liturgiczne. – Niektóre znajdywałem na strychu, pokryte kilkucentymetrową warstwą kurzu, zrolowane niczym stara wykładzina, rzucona gdzieś w kąt. Na części płócien niemal niczego nie było widać. Dopiero ogromny wysiłek profesjonalistów przywrócił tym eksponatom pierwotne piękno. To wielka radość, że udało się je ocalić od zniszczenia i będą skarbem dla przyszłym pokoleń – zauważa ks. Grzegorz Then. Jego dumą są przepastne gabloty, wypełnione pisanymi po łacinie księgami, z których część liczy sobie po parę wieków. W centrum stworzonego przezeń muzeum znajduje wspaniały tryptyk renesansowy z drugiej połowy XV wieku, przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem w towarzystwie świętych Barbary i Katarzyny. A tuż obok tego swoistego diamentu pięknie zaprezentowano to, od czego się wszystko zaczęło, czyli cynową ampułkę z XIII wieku., zawierającą relikwię św. Barbary i wspomniany dokument stwierdzający konsekrację kościoła w 1530 roku.

Fot. Marcin Kałuski

Będąc prawdziwym miłośnikiem historii i sztuki oraz patriotą, ks. proboszcz wzbogacił muzeum jeszcze m.in. o eksponaty związane z walką Polaków o niepodległość. To obszerna kolekcja dokumentów, medali, pism, ale i w dużej mierze broni białej oraz pistoletów i karabinów skałkowych i kapiszonowych z różnych epok. Trzeba tu podkreślić, że proboszcz jest zarazem kustoszem, który sam oprowadza gości i turystów i po zabytkowym kościele z jego przyległościami, i po stworzonym przez siebie muzeum. Tuż przed wejściem do sali ekspozycyjnej, uwagę zwracają ponadto wyjątkowe zdjęcia kościoła i Starej Wsi, wykonane przez samego proboszcza, który jest utalentowanym fotografikiem, mającym oko do wspaniałych kadrów i gry światłocieniem.

Ks. Grzegorz Then na tle swoich prac fotograficznych. Fot. Marcin Kałuski

Perła Starej Wsi

– Pochodzę z Bielska-Białej. Myślę, że akurat do tej parafii trafiłem raczej przez przypadek, niż z racji wykształcenia. Mija już trzydzieści lat mojej posługi w tym niezwykłym miejscu z najcenniejszym i najstarszym zabytkiem w całej diecezji. Mam wielką satysfakcję, że samemu kościołowi oraz pozostałym zabytkom udało się przywrócić historyczny charakter – nie kryje ksiądz.

– Zawsze mogłem liczyć na władze gminy, z burmistrzem Marianem Trelą na czele. Doceniają wartość tego miejsca i od lat wspierają odnowę zabytków, czując odpowiedzialność za to, by je zachować w jak najlepszym stanie. Wiele mojej pracy to szukanie źródeł finansowania prac konserwatorskich. Przez te wszystkie lata udało się zrobić bardzo wiele, w tym przede wszystkim doprowadzić świątynię do stanu bliskiego pierwotnemu. Jednak w takim miejscu, tak bogatym w zabytki, zawsze jest mnóstwo do zrobienia i zawsze odczuwa się niedosyt – zwraca uwagę ks. Grzegorz Then.

Fot. Ks. Grzegorz Then

Proboszcz podkreśla, że kościół to nie tylko zabytek: – To ciągle miejsce, które tętni życiem religijnym i jest centralnym punktem życia całej wsi. Mam to szczęście, że mieszkańcy są bardzo zaangażowani w życie parafii, religijni, rozumiejący wartość historii i tradycji. Mają poczucie, że dbają o swoje własne dziedzictwo.

Jubileusz 500-lecia kościoła został zaplanowany na 21 i 22 maja. Zaproszono już kardynała Kazimierza Nycza, urodzonego w Starej Wsi, który regularnie odwiedza kościół i przyległy cmentarz, na którym znajduje się grób jego rodziców.

Fot. Ks. Grzegorz Then

Marian Trela, burmistrz Wilamowic:

Kościół w Starej Wsi jest perłą naszej gminy, najcenniejszym zabytkiem, który przyciąga turystów. To wielka radość, że został przywrócony do tak pięknego stanu – tym większa, że tak niewiele drewnianych kościołów przetrwało aż pięć wieków. O ten najcenniejszy pieczołowicie dba ks. Grzegorz Then, poświęcając temu niemal cały swój czas i uwagę.

Doceniamy wielką rolę proboszcza, a zarazem kustosza wspaniałego muzeum. Jest dobrym duchem Starej Wsi i zaangażowanym członkiem naszej społeczności. Dość powiedzieć, że jest także fotografikiem i filmowcem, na którego możemy liczyć. Ponadto przyjmuje wycieczki i opowiada o naszym dziedzictwie zarówno turystom, jak i młodym mieszkańcom Wilamowic.

Gmina wykorzystuje swoje możliwości, by pomagać w renowacji zabytków. Wspiera prace renowacyjne nie tylko kościoła, ale też m.in. kapliczek. Obecnie trwają prace w budynku starej szkoły, które finansowane są dzięki rządowej dotacji, ale też ze wsparciem środków parafii i gminy. Już niedługo będziemy się więc cieszyć kolejnym odrestaurowanym zabytkiem.

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Ks. Grzegorz Then

 

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Ks. Grzegorz Then

Fot. Marcin Kałuski

Fot. Marcin Kałuski

Fot. Marcin Kałuski

google_news