Polskie Radio od 2013 roku nagrody „Muzyki Źródeł” Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Otrzymują je artyści ludowi zasłużeni dla kultury polskiej. W tym roku jedną z dwóch wyróżnionych osób jest Józef Broda, muzyk i pedagog z Koniakowa.
Józef Broda urodził się w 1941 roku w Ustroniu-Lipowcu. W świat muzyki tradycyjnej wprowadzili go mama i dziadek. Pierwsze nauki pobierał u największych mistrzów swojego regionu, wśród których znalazł się m.in. Jan Kawulok. Studiował m.in. filozofię i wychowanie przez sztukę.
O Józefie Brodzie można powiedzieć bardzo wiele. Jest nie tylko wybitnym muzykiem, budowniczym instrumentów i niestrudzonym popularyzatorem kultury swojego regionu, ale przede wszystkim znakomitym pedagogiem i autorytetem – wychowawcą kilku pokoleń śpiewaków i muzykantów. Przez wiele lat pracował jako wychowawca i nauczyciel w szkołach podstawowych w Istebnej i Koniakowie, propagując wśród dzieci i młodzieży lokalne tradycje. Uczył nie tylko gry na instrumentach, pieśni i tańców, ale także szacunku dla rodzimej kultury. Przekazywał to, jak wielką wagę dla budowania tożsamości ma świadomość własnego pochodzenia. Był także twórcą i reżyserem przedstawień plenerowych, będących przykładem symbiozy człowieka, przyrody i kultury. Folklor stał się dla niego środkiem wychowywania poprzez działanie w grupach twórczych, na przykład w formie teatru obrzędowego.
– Muzyka jest bardzo prostym narzędziem, ale za mało współcześnie docenianym przez pedagogów. Dzisiejsi nauczyciele za daleko odchodzą od fundamentu nauki: zachwytu, zadziwienia. A życie trzeba umieć smakować, my dzieciom stwarzamy do tego pretekst. Bo muzyka pomaga odkrywać prawdę o życiu i człowieku – mówi Józef Broda, mieszkający w Koniakowie na Wyrszczku.
Józef Broda jest laureatem licznych nagród, w tym m.in. Nagrody im. Oskara Kolberga w 1995 roku oraz dorocznej nagrody ministra kultury i dziedzictwa narodowego w 2016. Jest także laureatem festiwali m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej w 1971 roku, Kazimierzu nad Wisłą w 1973 i Budapeszcie w 1974. Ponadto otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2008 roku oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2014. Od lat prowadzi najważniejsze festiwale folklorystyczne w Polsce m.in. w Żywcu, Kazimierzu czy Nowym Sączu. Posiada umiejętność nawiązywania niezwykłej łączności z widownią, wykorzystując sceny festiwalowe do wspaniałej pracy dydaktycznej z ludźmi w każdym wieku.
Drugą osobą wyróżnioną w tym roku przez Polskie Radio jest Stanisława Galica-Górkiewicz, podhalańska skrzypaczka, dziennikarka i pisarka.