Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Pompa hydroforowa – do czego możesz ją wykorzystać? Przykłady praktycznego zastosowania

Pompy hydroforowe są atrakcyjną alternatywą dla modeli głębinowych. Głównym powodem jest oczywiście ich niska cena, ale nie tylko. Wielu inwestorów preferuje pompy samozasysające z uwagi na łatwiejszy montaż i demontaż, a także uniwersalność zastosowania. Jak i do czego możesz wykorzystać pompę hydroforową? Najlepsze przykłady znajdziesz w naszym artykule.

Podlewanie ogródka

Jest to podstawowa funkcja pompy hydroforowej i najczęstszy powód zakupu takiego urządzenia. Pompy samozasysające bardzo dobrze sprawdzają się do podlewania przydomowych ogrodów i ogródków działkowych, gdzie nie ma zwykle potrzeby uzyskiwania znacznej wydajności i wysokości podnoszenia. Plusem na pewno jest łatwy montaż, niska cena pompy oraz możliwość tłoczenia przez nią wody z np. studni abisyńskiej, kopanej czy podziemnego lub naziemnego zbiornika na deszczówkę.

Nawadnianie roślin szklarniowych, własnych upraw

Coraz więcej osób decyduje się uprawiać warzywa na własne potrzeby (świetny sposób na oszczędności i pożyteczne hobby). Sukces jest jednak w głównej mierze uzależniony od zapewnienia roślinom odpowiednich warunków do wegetacji, w tym oczywiście obfitego nawadniania. Własne źródło wody i pompa hydroforowa idealnie się do tego nadają.

Zasilanie w wodę placu budowy

Budując dom, zwłaszcza na działce bez dostępu do wodociągu, warto od razu wykonać studnię do pobierania wody na cele budowlane – może to być np. prosta studnia kopana (jeśli docelowo planowane jest przyłączenie budynku do wodociągu). Pompa hydroforowa będzie w zupełności wystarczająca. Dodatkową zaletą jest to, że można ją szybko zdemontować i schować, aby nie kusiła złodziei.

Nawadnianie niewielkiego sadu, pola uprawnego

Pompa hydroforowa jak najbardziej może się sprawdzić także w zastosowaniach rolniczych – o ile oczywiście mówimy pobieraniu wody do celów gospodarskich oraz do nawadniania stosunkowo niedużych terenów uprawnych.

Zaopatrywanie w wodę budynku mieszkalnego, firmowego

Choć w takich zastosowaniach o wiele lepiej sprawdzają się pompy głębinowe (z uwagi na wysoką kulturę pracy, niskie zużycie energii i wydajność), to jednak pompa samozasysająca nadal może być całkiem niezłym sposobem na dostarczanie wody na cele bytowe i spożywcze do budynków użytkowanych przez ludzi. Polecamy natomiast rozejrzeć się za modelem o jak najniższym poziomie głośności i dobrze przemyśleć kwestię miejsca montażu.

Zasilanie instalacji przemysłowych

Najwydajniejsze pompy hydroforowe oferują na tyle dobre parametry hydrauliczne, że spokojnie radzą sobie z obsługą właśnie instalacji przemysłowych, w tym przeciwpożarowych, myjących, parowych, do zasilania linii technologicznych etc.

Pamiętaj o ograniczeniach pompy hydroforowej

Jak widać pompa hydroforowa jest naprawdę uniwersalnym wyborem, zwłaszcza dla osób, które nie mają wielkich wymagań w zakresie wydajności urządzenia. Jeśli potrzebujesz pompy do wyżej opisanych zastosowań, to markowy model samozasysający może spełnić Twoje oczekiwania. Warunek jest jeden: musisz mieć relatywnie płytkie źródło wody.

Chodzi o to, że większość pomp hydroforowych może tłoczyć wodę z głębokości maksymalnie 8 metrów (lustro wody dynamiczne, czyli w trakcie poboru), a najlepsze, na przykład firmy Pedrollo, z 9 metrów. Tym samym pompa samozasysająca się nadaje się do obsługiwania np. studni głębinowych z lustrem wody znajdującym się na poziomie kilkunastu metrów i głębiej. Trzeba o tym pamiętać, a w razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z ekspertem.

Artykuł partnera

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dziadek
Dziadek
2 lat temu

Jak sama nazwa wskazuje pompa służy do pompowania wody a do czego ta woda jest potrzebna to sam użytkownik pompy zdecyduje. Czy do tego potrzebny jest cały artykuł o użytkowaniu zwykłej wirnikowej pompy ?

kiepska organizacja informacji
kiepska organizacja informacji
2 lat temu

Po prostu, pisał ktoś artykuł kto nie jest technikiem, nie czuje prawidłowego układu zwięzłej i jak najprostszej informacji technicznej.

kiepska organizacja informacji
kiepska organizacja informacji
2 lat temu

Mowa jest np. o pompie hydroforowej, jest wskazany link, później inny link i tak jest skakanie po linkach a tak naprawdę nie jest pokazane wprost jak wygląda i jaki jest wybór tych pomp. Do kitu taka informacja.