Wydarzenia Cieszyn

Skoczowski Szlak im. prof. Jana Hermy po oficjalnej inauguracji. Wzbogacono też Panteon Górnośląski

Fot. Michał Cichy

To była wybitna postać, choć nie każdemu jego dokonania mogą być znane, mimo iż widujemy je niemal codziennie. W skoczowskim Muzeum im. św. Jana Sarkandra odbyła się dziś (środa 8 czerwca) konferencja, poświęcona rzeźbiarzowi prof. Janowi Hermie.

Na uroczystości, prowadzonej prowadzonej przez kierownika muzeum Jakuba Staronia, licznie pojawili się przedstawiciele władz samorządowych: m.in. radny wojewódzki Jan Kawulok, wicestarosta Janina Żagan i burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko. Byli też plastycy i historycy sztuki, z prof. Ewą Chojecką na czele. Przybyli również, a może przede wszystkim, członkowie rodziny Jana Hermy, czyli wdowa po artyście – Róża Herma oraz syn Maciej Herma. Konferencję rozpoczął dźwięk rogu Józefa Brody, a zakończył występ dziecięcego zespołu „Jetelinka” z Jaworzynki pod kierunkiem Moniki Wałach – Kaczmarzyk.
Okazji do takiego spotkania było co najmniej kilka. Po pierwsze,  inaugurowała ona funkcjonowanie Skoczowskiego Szlaku Prof. Jana Hermy. Łączy on 9 punktów, pomników, popiersi lub tablic autorstwa tego rzeźbiarza. Rozpoczyna się plakietą na Muzeum im. Sarkandra przy Rynku 2, kończy Statuetką „Chrystus Ukrzyżowany” znajdującą się w skoczowskim kościele ewangelickim, zahaczając też między innymi o Wiślicę.
Po wtóre potwierdzono, że Jan Herma został włączony do Panteonu Górnośląskiego, w poczet 165 wybitnych osobowości Śląska, a wręcz będzie go otwierał. Okazją była też setna rocznica przyłączenia Śląska do Polski. Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano bardzo silny związek Hermy ze Śląskiem Cieszyńskim i Górnym Śląskiem.
Jan Herma (ur. w 1935 w Goleszowie – zm. 2019 w Cieszynie) był przede wszystkim rzeźbiarzem, pedagogiem i historykiem sztuki. Silnie związany z Filią Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Efekty jego twórczych dokonań można zobaczyć w wielu miejscach Ziemi Cieszyńskiej. Przede wszystkim są to pomniki, jak np.: Pomnik Ofiar Faszyzmu w Cieszynie, Pomnik Ofiar Hitleryzmu w Goleszowie, Pomnik Ochorowicza w Wiśle, Pomnika ks. Jerzego Trzanowskiego w Cieszynie.

google_news