Wydarzenia Cieszyn

Maturzyści z powiatu najlepsi w województwie śląskim

We wtorek, 5 lipca 2022 r. w systemie Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych zostały opublikowane wstępne wyniki tegorocznych matur, które odbyły się w maju. Wyniki napawają optymizmem.

Maturzyści z powiatu cieszyńskiego okazali się najlepszymi uczniami zdającymi Egzamin Dojrzałości w całym województwie śląskim z wynikiem 84% (średnia krajowa: 78,2%)! Na kolejnych miejscach uplasowali się ex aequo maturzyści z Gliwic i Dąbrowy Górniczej, zdobywając 83%.

– Drodzy Maturzyści! Gratuluję Wam osiągniętego sukcesu! Pokazaliście, że młodzież z terenu powiatu cieszyńskiego także i w tym roku jest najlepsza w całym województwie śląskim. Powiat Cieszyński, od lat bierze udział w różnych rankingach, zdarza się, że zajmujemy w nich wysokie miejsca, ale to Wy zdeklasowaliście nas w sposób mistrzowski. Nie można zapomnieć także o tym, że ten sukces jest również dowodem na wysokie umiejętności nauczycieli oraz na ich szczególne zaangażowanie w Wasz proces edukacyjny, za co im serdecznie dziękuję i doceniam.   

Droga Młodzieży — jestem ogromnie z Was ogromnie dumny, że zajęliście pierwsze miejsce w województwie śląskim, ze znakomitym wynikiem 84%, który znacznie przekroczył średnią krajową wynoszącą 78,2% Po złożonych gratulacjach, pozostaje mi tylko życzyć Wam wesołych, rozrywkowych i wspaniałych wakacji oraz podjęcia studiów na wymarzonych kierunkach, mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

W Polsce spośród tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych maturę zdało 78,2%. Prawo do poprawki ma 15,5% abiturientów, natomiast definitywnie nie zdało jej 6,3% uczniów. Egzamin z języka polskiego zdało 95% zdających, z egzaminem z matematyki poradziło sobie 82% maturzystów, a egzamin z języka angielskiego zdało 94% zdających.

Przypomnijmy – aby zdać maturę, należy uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego. Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu.

google_news
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Eliza
Eliza
2 lat temu

Kate – tu chodzi o to, ilu absolwentów zdało maturę, jaki to jest procent (minimum potrzebne do zdania matury to 30%. Mimo wszystko, cieszy, że aż tylu uczniów w naszym powiecie zaliczyło ten egzamin.

nie tak
nie tak
2 lat temu
Reply to  Eliza

Źle wytłumaczyłaś koleżance.

Kate
Kate
2 lat temu

Trochę nie rozumiem. Przecież w rankingach licea z Cieszyna są na dalekich miejscach w województwie śląskim ?

przeszarżowane
przeszarżowane
2 lat temu

Jak to chwila nieuwagi i znowu sukces? Chyba przeciwnie, należało się dobrze skupić i mieć wiedzę. Jak to zdeklasowaliście nas w sposób mistrzowski kiedy te różne rankingi trudno porównywać do 84 %.
Oczywiście gratulacje ale komentarze dziwne.

Katarzyna
Katarzyna
2 lat temu

Jaką wiedzę? 30% zadanego materiału? Potem oni tak chcą iść przez życie na 30%.

przeszarżowane
przeszarżowane
2 lat temu
Reply to  Katarzyna

Od wielu lat jest takie kryterium minimum 30 % aby nie mieć poprawki z matury. Tutaj jest 84 więc jest dużo ponad 30 % i zapewne jak wszędzie, znaleźli się też tacy, którzy nie zdali matury w I terminie. Pytanie jest inne: porównać wiedzę maturzysty sprzed lat z dzisiejszym maturzystą (szczególnie po uczeniu zdalnym) a na to wpływa łatwość pytań maturalnych (wszyscy maturzyści wypowiadali się, że pytania były łatwe).

Eliza
Eliza
2 lat temu

przeszarżowane – kiedyś, kiedy była tzw. stara matura – nie było obowiązku zdawania jako przedmiotu obowiązkowego – matematyki. Młodzież już w czasie nauki w szkole ponadpodstawowej wybiera przedmioty pod kątem wybranego przez siebie kierunku studiów, i tak kiedyś, kiedy wybierałbyś studia humanistyczne – zamiast matematyki, mógłbyś zdawać historię, teraz nie ma takiej możliwości. Wymuszanie na młodym człowieku wkuwania matematyki, która nie będzie mu potrzebna na studiach, chyba nie ma sensu, dlatego te 30% jest wystarczające, jeżeli matematyka jako “królowa nauk” musi być przedmiotem obowiązkowym na maturze.

moje postrzeganie
moje postrzeganie
2 lat temu
Reply to  Eliza

No cóż, lekkoatletyka jest królową sportu i też ją nie wszyscy lubią. Ale to co inszego. P.S. Chyba coś nie tak z tą starą maturą, która jest liczona przed 2005 r. i wtedy był obowiązek zdawania matematyki, sam zdawałem, nie narzekałem a nie było żadne minimum 30 %. Po 2005 r. podzielili na klasy humanistyczne, matematyczne i kicha moim zdaniem. Uważam, że nawet jak ktoś wybiera się na studia humanistyczne, znajomość matematyki jest potrzebna. I odwrotnie, technikowi jest potrzebna znajomość np. historii. Gdyby porównać wiedzę ogólną absolwenta po starej maturze i później – na korzyść tego pierwszego. Uważam, że w… Czytaj więcej »

Eliza
Eliza
2 lat temu

moje postrzeganie – nie wiem, czy wiesz, że w latach 90-tych ubiegłego wieku nie było obowiązkowej matematyki na maturze? Można było sobie wybrać inny przedmiot. Tamtej matury, do dzisiejszej nie da się porównać, ponieważ sposób zdawania był zupełnie inny. Czy tamto pokolenie było mądrzejsze lub wręcz przeciwne, do tego dzisiejszego, tego nie wiem i chyba to nie ma znaczenia. Zgodzę się z tym, że potrzebujemy więcej techników, inżynierów niż humanistów.

moje postrzeganie
moje postrzeganie
2 lat temu
Reply to  Eliza

zgadza się z latami 90-tymi ale to były lata ciężkie, różnych eksperymentów i niepewności. Ja mam na myśli starą maturę jeszcze wcześniej, bez wyboru przedmiotów i bez limitu 30%. Oczywiście, że nie da się porównać wiedzy maturzysty z tamtych czasów do dzisiejszego. Myślę jednak, że dopuszczenie wyboru, dolnego limitu (niezbyt wymagającego), powszechność korepetycji- jednak obniża rangę nauki w szkole, matury.

Eliza
Eliza
2 lat temu

moje postrzeganie – tutaj się z Tobą zgodzę w 100%. 🙂