Trzeci tydzień badań archeologicznych w sercu Cieszyna za nami. Połowa płyty rynku, od strony południowej, jest otwarta. Każdego dnia przez 10 godzin, w pocie czoła, pomimo żaru czy deszczu lejącego się z nieba, metr po metrze teren jest prześwietlany przez specjalistów. Ciekawostek nie brakuje, ale o sensacyjnych odkryciach trudno jeszcze mówić. Przynajmniej na razie.
– Wiele z tych rzeczy nie jest dla nas zaskoczeniem, bo badania poprzedzone były bardzo dokładną kwerendą źródłową. Na razie mamy to, czego właściwie się spodziewaliśmy, ale sporo pracy jeszcze przed nami, więc zawsze może coś się wydarzyć – mówi Bożena Chojnacka z krakowskiej firmy PPS Invictus, która prowadzi badania archeologiczne cieszyńskiego rynku. Obecnie uczestniczy w nich około 20 osób, wśród których są nie tylko archeolodzy, ale także studenci archeologii, uczniowie, pracownicy fizyczni, którzy odpowiedzieli na apel Muzeum Śląska Cieszyńskiego i zgłosili się do pracy.
Po zdjęciu dotychczasowej kostki granitowej, ułożonej w 1942 roku, odsłonięty został bruk z kamienia rzecznego, tak zwanych otoczaków. Po czyszczeniu i udokumentowaniu, a także stworzeniu dokładnego jego planu, zdemontowano zachodnią część bruków, a kamień rzeczny przewieziono na składowisko Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie. Budulec będzie wykorzystany do remontu kamiennych dróg na terenie nadolziańskiego grodu. Pod XIX-wiecznym brukiem zachowały się kolejne warstwy bruków z otoczaków, ale starsze, z XVIII wieku i średniowieczne. W sąsiedztwie bruku średniowiecznego oczom archeologów ukazały się pozostałości drewnianych desek. Były to najprawdopodobniej pomosty lub podłogi kramów kupieckich. Tego typu zabytki są bardzo cennym znaleziskiem, ponieważ pobiera się z nich próby do badań C14 i dendrochronologii, dzięki czemu można poznać datę ścięcia drzewa i wykorzystania go w danej konstrukcji.
Średniowieczna warstwa jest bogata w zabytki ruchome. Najcenniejszym obecnie wydaje się być fragment ceramicznej figurki z przedstawieniem Maryi trzymającej Dzieciątko, którą wstępnie można datować na okres pełnego lub późnego średniowiecza.
Więcej na ten temat można przeczytać w najnowszym wydaniu “Głosu Ziemi Cieszyńskiej” z 15 lipca. E-wydanie dostępne jest tutaj.
Drogi i chodniki tak dziurawe, że drugiego takiego miasta nie znajdziecie. Trawsko wszystko zarasta, zero inwestycji. Upadek całkowity. Potem zakaz ruchu samochodowego w centrum i można gasić światło,a burmistrzowa zadowolona bo o tej chodzi.
Kilkanaście milionów wywalone na bzdety, brawo radni bezradni i pani burmistrz. I jeszcze ta kostka granitowa przez co Rynek straci swój klimat.
Mogą nic nie znaleźć za ile wydanej kasy? Prywatnie (z własnej kieszeni) poszedłbyś na coś takiego?
A mnie pomysł się podoba ,ciekaw jestem co znajdą. Jak nic nie znajdą to przynajmniej będziemy wiedzieć że nic tam nie ma . Co do rynku , granitu i betonu nigdzie nie widziałem informacji aby takowy miał być. Z tego co pisano bruk wróci na swoje miejsce. A ponowne ułożenie było konieczne biorąc pod uwagę iż mnóstwo zapadnięć było na naszej płycie Rynku. Więc nie ma co panikować zawsze znajdzie się inny cel na który można wydać pieniądze. Nigdy nikt nie będzie zadowolony bo to nasza narura . Do krytykowania jest wielu do pracy nie wielu. Głęboka jak wyglądała kiedyś… Czytaj więcej »
A czego Ci na tym Rynku do tej pory brakowało?
Ten rynek już nie będzie starówka tyko płyta granitowa 2022 .Historię Pani burmistrz zagrzebala.. pozbyła się histori i piękna tego grodu.. i tak władze miasta likwiduja historię Cieszyna byle do wyboròw ..,.,.
To nie pierwsza błędna decyzja władz miasta.
Rozkopali, pogrzebią i za jakiś czas zasypią.
Kilkanaście mln.zł pójdzie na wykopki.
Co z tego mają mieszkańcy miasta, ano mogą koparkę podziwiać, taczki też się znajdą, potem betoniarka może dołączy i tak minie lato dla turystów podziwiających te piękne widoki.
Lepiej było zainwestować te pieniądzę w remont ul.Przepilińskiego,jadąc tą drogą dopiero czuć średniowecze.
Lepiej by drogi po remontowali, bo wszędzie dziury
Zamiast rynek rozp…..ać mogli zainwestować w zrobienie brzegu Olzy ! Żeby szło usiąść tak jak po Czeskiej stronie.. nie wiem po co ta niepotrzebna inwestycja.. mogli lepiej zainwestować te pieniądze
Jakoś na kamerce tej pracy jak w ulu nie widać.
Też to chciałem napisać :))). Robią ludzi w wała. Inwestycje wołają o zemstę do Boga