Projekty domów jednorodzinnych – jak wybrać oszczędny w budowie projekt domu
Przeglądając projekty domów jednorodzinnych mamy bardzo szeroki zakres możliwości. Może to być projekt nowoczesny lub tradycyjny, może być wykonany w technologii klasycznej lub uwzględniać liczne innowacje i nowinki technologiczne. Jednak taki rodzaj domu mimo efektowność i funkcjonalność, może również być oszczędny w budowie.
Po pierwsze bryła budynku
Im bardziej skomplikowana i złożona bryła budynku, tym bardziej skomplikowany proces osadzania fundamentów oraz większa liczba ścian. Wiąże się to z większym zużyciem materiałów budowlanych, niż w przypadku bryły prostej, przeliczając na analogiczny metraż budynku. Dodatkowo skomplikowana bryła, wymaga bardziej złożonej konstrukcją dachu, a więc analogicznie wyższych kosztów.
Najbardziej ekonomicznym w budowie kształtem domu jest prostopadłościan. Taka konstrukcja wpływa pozytywnie na energooszczędność budynku oraz ułatwia rozmieszczenie pomieszczeń użytkowych.
Chcąc zmniejszyć koszt budowy domu, warto zdecydować się na projekt oszczędny w detale architektoniczne typu:
- balkony,
- wykusze,
- ryzality.
Po drugie garaż
Chociaż garaż niewątpliwie jest bardzo dużym udogodnieniem dla osób posiadających samochód lub motocykl, to zwiększa on koszt budowy domu. Umieszczenie garażu w konstrukcji budynku wiąże się z uwzględnieniem dodatkowej kondygnacji lub rozbudową bryły. Zwiększa to koszt materiałów budowlanych, a w kwestii utrzymania ciepła w budynku, może prowadzić do jego wyziębiania.
Jednak jeśli garaż jest nam bezwzględnie konieczny, to umieszczenie go w bryle budynku, będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż budowa garażu w formie budynku wolnostojącego.
Po trzecie dach
Najtańszym w budowie dachem jest dach płaski, nie wygląda on co prawda spektakularnie, ale doskonale spełnia swoją funkcję. Jednak jeśli w twoim domu jednorodzinnym potrzebna jest większa przestrzeń, warto rozważyć wybór dachu dwuspadowego umożliwiającego adaptację poddasza.
Dom z poddaszem użytkowym paradoksalnie może być tańszy w budowie niż dom parterowy o tej samej powierzchni. Wynika to z większej powierzchni dachu i stropu. W kosztorysie domu z poddaszem należy jednak uwzględnić dodatkowo koszt schodów i okien dachowych.
Po czwarte piwnica
Jednym ze sposobów redukcji kosztu budowy domu jest rezygnacja z piwnicy. Szacuje się, że podpiwniczenie budynku, zwiększa koszt jego budowy nawet o 30%. Nie zawsze jednak można zrezygnować z piwnicy, uzależnione jest to od ukształtowania terenu, na jakim znajduje się działka. Jeśli teren ma bardzo duży spadek piwnica może się okazać jedynym rozwiązaniem, umożliwiającym budowę tam domu.
Piwnica nie jest ponadto zalecana w przypadku terenu podmokłego, gdy poziom wód gruntowych jest stosunkowo wysoki. Na terenach zalewowych, podczas ulew w piwnicach może gromadzić się woda.
Po piąte okna
Ostatnim poruszanym aspektem w kwestii zmniejszenia kosztu budowy domu jest wybór projektu z oknami, które mają typowe wymiary oraz kształt.
Warto dodatkowo przemyśleć montaż bardzo dużych okien w pomieszczeniach pełniących jedynie funkcje sypialni. Do rozważenia jest wybór projektu z mniejszymi oknami w tych pomieszczeniach, a w zamian za to uwzględnienie większych okien w części dziennej budynku.