Dzisiaj na terenie Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Policji. Z powodu znacznego spóźnienia wojewody śląskiego, program uroczystości był naprędce modyfikowany. Jeden ze stojących w palącym słońcu policjantów zasłabł, ale szybko udzielono mu pomocy. Policyjne święto miało szczególny wymiar dla Romana Szybiaka, który żegna się z funkcją rzecznika bielskiego garnizonu i przechodzi na policyjną emeryturę.
Nowoczesny budynek bielskiej komendy jest wizytówką polskiej policji, więc nie dziwi zorganizowanie tu wojewódzkiego święta, które było zwieńczeniem centralnych obchodów. W uroczystości uczestniczyli pierwszy zastępca komendanta głównego policji Dariusz Augustyniak oraz wojewoda śląski. Jarosław Wieczorek przybył z około półgodzinnym opóźnieniem, przez co zmieniono program. Stojący w słońcu funkcjonariusze i goście wcześniej niż planowano wysłuchali koncertu policyjnej orkiestry, a także poszerzonych opowieści o historii formacji. Jeden z funkcjonariuszy zasłabł, jednak w pogotowiu był ratownik medyczny.
Organizatorami byli komendant wojewódzki Roman Rabsztyn i komendant miejski policji w Bielsku-Białej Krzysztof Herzyk. Po odegraniu hymnu przez Orkiestrę KWP w Katowicach i podniesieniu na maszt flagi państwowej, minutą ciszy uczczono pamięć zamordowanego w ubiegłym roku na służbie asp. Michała Kędzierskiego oraz wszystkich policjantów, którzy stracili życie podczas wykonywania obowiązków służbowych. Szef śląskiej policji następnie witał gości, wśród których byli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele związków zawodowych, duchowieństwa oraz innych służb mundurowych i instytucji.
– Bardzo się cieszę, że obchody wojewódzkie tego ważnego – jak myślę – dla całej społeczności święta, odbywają się w Bielsku-Białej przed najpiękniejszą komendą w kraju. I za to też wypadałoby podziękować, bowiem ta decyzja została podjęta w 2014 roku przez władze centralne, samorządowe i wojewódzkie. Wtedy przeznaczono na to pieniądze i dzisiaj policjanci mają wspaniałe warunki do pracy – powiedział naszej redakcji Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.
Komendant wojewódzki oraz jego zastępca Artur Bednarek otrzymali Złote Medale za Długoletnią Służbę. Generał został również uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości, który nadaje prezydent RP. Ponadto Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę otrzymały 24 osoby. Na wyższe stopnie policyjne akty mianowania wręczono 54 osobom. W tym roku w śląskim garnizonie awanse otrzymało w sumie 3 578 policjantów: 143 w korpusie oficerów, 1 742 w korpusie aspirantów, 1 233 w korpusie podoficerów oraz 460 w korpusie szeregowych policji.
Uroczystość w Bielsku-Białej to ostatni akcent służby dla Romana Szybiaka, który przez 3,5 roku pełnił funkcję oficera prasowego bielskiej komendy. Służbę – wtedy kandydacką – zaczął w 2005 r. w oddziałach prewencji w Wapienicy. Jego pierwszą jednostką był Komisariat Policji w Jasienicy, gdzie służył w zespole patrolowym, ale większość czasu pełnił służbę prewencyjną w zespole dzielnicowych. W 2017 r., gdy przywracano Posterunek Policji w Kozach, został jego kierownikiem. Po roku został przeniesiony do zespołu profilaktyki wydziału prewencji w Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, po czym pełnił obowiązki oficera prasowego. Dzisiaj dziennikarze dziękowali mu za profesjonalną oraz pełną szacunku i zrozumienia współpracę. Od sierpnia obowiązki rzecznika prasowego KMP będzie pełnić Katarzyna Chrobak.
“Jeden z funkcjonariuszy stojących w palącym słońcu zasłabł..” hahaha człowieku co Ty robisz na tym stanowisku? Może jeszcze podusie i kocyk ci podać? Ja mam 35 lat, biegam codziennie 12 km, w 30 stopniowym upale, z obciążeniem 4 kilo na każdą łapkę, mój były facet znęcał się nade mną, funkcjonariusze na interwencjach zmuszali mnie do różnych czynności, ale trzymam głowę wysoko i mam ducha ze stali, a jak zdarzy mi się “slabnac” to staram się żeby nikt tego nie zobaczył. Sorry, ale wedle moich obserwacji i osobistych odczuć większość z was- policjantów z Wapiennej to albo oblechy albo takie “dzidziusie”… Czytaj więcej »
Ten na pierwszym zdjęciu to pasek z 1970 roku ubrał? Wstyd stary popękany pas do nowego munduru i to wysokiej grupy oficer.Żal wydać 60zł…
A w jakich to szkodliwych warunkach pracuje rzecznik policji, że na wcześniejszą emeryturę może iść? Chciałbym napisać- bronił Żoliborz swoją wykwintną gadką – mylę się?
Te szkodliwe warunki to przeszło 3 lata powierzonych obowiązków i brak zasłużonego awansu. Ty tego nie pojmiesz. Musiałbyś tyle czasu pracować w fabryce za damski ch..to może byś zrozumiał?
Awans owszem, lecz przed rzecznikiem, czyż w policji to nowość, że obowiązuje rozkaz? a i podporządkowanie. To nie fabryka.
Rzecznik prasowy w kontekście wagi uroczystości mniej ważny dla czytelników aby pisać w tytule mimo, że “kolega” redakcji, w tak młodym wieku jak na zdjęciu (na oko) na emeryturę, po 17 latach pracy?
Jest właśnie na odwrót. Odejście Pana Romana jest większym wydarzeniem niż to napompowane święto “generałów” a nie zwykłych funkcjonariuszy z ulicy.
Ty tak na poważnie? medale nie otrzymały 24 osoby a awans 54? Jest nowa rzecznik, jak w życiu, która na podobnej zasadzie ma powierzone obowiązki. Słodką tajemnicą jest dlaczego rzecznikowi dziękowali tylko dziennikarze.
Arogancja pisowskiej władzy, wielkopańskie maniery, spóźnialstwo na tak ważną uroczystość pokazują, gdzie obóz rządzący ma obywateli, jak szanuje mundur i tych, którzy nierzadko oddają swoje życie na służbie.
Spóźnienie spóźnieniem, ale tyle co obecna władza zrobiła w kwestii podniesienia uposażeń funkcjonariuszy to nie zrobiła żadna inna. 2018-2022r. = 2000 zł brutto na etat. Chcesz jeszcze dyskutować o podejściu rządzących do służb i munduru???
Nie trzeba dyskutować. Wasz idol Lenin mówił, że państwo policyjne to takie gdzie policjant zarabia więcej od robotnika.
nie mówiąc o zbędnych darmozjadach – nauczycielach
Ale zdezaktualizowało się podejście panien do munduru.: “za mundurem panny sznurem”.