Wydarzenia Cieszyn

Prąd? Wielkich wyłączeń nie ma w planie

Czasem to krócej świecące latarnie uliczne, a w innych przypadkach brak iluminacji pomników. W różny sposób polskie miasta i gminy reagują na podwyżki cen prądu. Jak jest w Cieszyńskiem?

Czy samorządy powiatu cieszyńskiego planują oszczędności w użytkowaniu energii elektrycznej, a jeśli tak, to jakie? Z takim pytaniami zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz urzędów miast i gmin powiatu cieszyńskiego. Generalnie można stwierdzić, że nie planują szczególnych cięć, podkreślając wcześniej podjęte kroki, związane z oszczędnością energii. Zamierzają jednak monitorować ten temat.

– Powiat Cieszyński nie planuje ograniczania zużycia energii w urzędzie Starostwa, jak również obiektach pozostałych jednostek organizacyjnych Powiatu. Zarząd Powiatu Cieszyńskiego na bieżąco monitoruje koszty wszystkich źródeł energii w podległych jednostkach. Wynikające z tego faktu – wszelkie odstępstwa od zaplanowanych kosztów nie są spowodowane nadmiernym zużyciem, a podniesieniem cen lub taryf stosowanych przez dostawców energii. Na chwilę obecną plany finansowe jednostek pozwalają na realizację wydatków w tym zakresie. Charakter prowadzonych przez Powiat jednostek typu: – szkoły, domy pomocy społecznej, domy dziecka – nie pozwala na wprowadzanie żadnych ograniczeń w zużyciu energii poprzez wyłączenie oświetlenia, ograniczeniu dostaw ciepła do budynków. Część naszych jednostek w wyniku realizowanych inwestycji została ztermomodernizowana i wyposażona w odnawialne źródła energii (instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła), co ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie zużycia energii w tych obiektach pochodzącej od dostawców. Należy dodać, że na podstawie ustawy o finansach publicznych kierownicy jednostek są zobowiązać do realizacji zadań w sposób celowy i oszczędny z zachowaniem zasady optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów. W sezonie jesienno-zimowym może jednak pojawić się konieczność uzupełnienia planów finansowych wskazanych powyżej jednostek (kosztem innych zadań) w celu pokrycia nieplanowanych zwiększeń kosztów energii wynikających ze wzrostu cen – mówi sekretarz Powiatu Cieszyńskiego Jacek Wiśniewski.

O pewnych ograniczeniach myśli się natomiast w gminie Brenna.

– Obecnie trwają ustalenia z Tauron Dystrybucja, dotyczące możliwości ograniczenia czasu pracy oświetlenia ulicznego należącego do spółki (warunki cenowe takiej usługi). Planowane byłoby ograniczenie pracy w porze nocnej do godz. 23.30 (zamiast 0.00), natomiast w godzinach rannych od 4.30 (zamiast 4.00). W przypadku uzyskania takiej możliwości zmiana dotyczyłaby również oświetlenia, będącego majątkiem gminy, gdyż cały system musi pracować jednakowo. Ponadto co roku na podstawie zawartej umowy wymieniane jest kilkanaście opraw starego typu na energooszczędne oprawy ledowe w majątku Tauronu. Dodatkowo w obiektach komunalnych (w tym szkołach, przedszkolach) przeprowadzona zostanie we wrześniu analiza możliwości ograniczenia zużycia energii (gazowej i elektrycznej) m.in. poprzez optymalizację sterowania systemami ogrzewania – powiedział nam wójt Brennej Jerzy Pilch. Dodał jednocześnie, że gmina nie posiada obecnie szacunków, dotyczących potencjalnych oszczędności.

W głównym mieście powiatu, Cieszynie, również podkreśla się przeprowadzone wcześniej modernizacje, które mają szczególnie teraz przynieść efekt. Analizowana jest jednak temperatura w obiektach miejskich.

– Miasto Cieszyn od wielu lat wprowadza rozwiązania dotyczące oszczędności energii w różnych aspektach działania miasta. Mamy wprowadzone ograniczenia w ogrzewaniu obiektów publicznych w czasie weekendów i przerw w pracy. Przeprowadziliśmy kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego. Oczywiście, w dobie panującego kryzysu energetycznego uważnie analizujemy możliwości wprowadzenia ograniczeń w poszczególnych budynkach użyteczności publicznej. Analiza dotyczy obniżenia temperatury w obiektach. Na dzień dzisiejszy żadne decyzje w tej sprawie nie zostały podjęte – wyjaśniła nam burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

Ograniczenia planowane są w Dębowcu i okolicy, choć nie podano nam, na czym konkretnie miałyby polegać.

– Gmina Dębowiec rozważa podjęcie działań mających na celu ograniczanie związane z użytkowaniem energii. Analizowane jest wprowadzanie ograniczeń w zużyciu energii zarówno w obiektach gminnych, jak również ograniczenia w działaniu urządzeń. Gmina Dębowiec w ostatnich latach podjęła decyzje o ograniczeniach w poborze energii z sieci elektroenergetycznej poprzez realizację inwestycji związanych z instalacjami fotowoltaicznymi. W poprzednich latach na budynku Urzędu Gminy Dębowiec jak i oczyszczalni ścieków zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. W tym roku zrealizowano zabudowę instalacji fotowoltaicznej na wszystkich budynkach oświatowych – mówi wójt Tomasz Branny.

Poziom zużycia energii nieustannie sprawdzany jest też w gminie Goleszów i na razie nie ma w związku z nim planów szczególnych oszczędności, co wyjaśniła nam wójt gminy Sylwia Cieślar. Dokładnie takie samo stanowisko napłynęło do nas z Urzędu Gminy Istebna. Nie ma też czego wyłączać, ani na czym oszczędzać w Ustroniu.

– W obiektach, którymi zarządza Wydz. Mieszkaniowy nie ma możliwości wyłączeń czasowych energii, pracują tylko te urządzenia, które są niezbędne do funkcjonowania obiektów (oświetlenia klatek schodowych – czasowe, pompy, serwerownie, monitoring) – stwierdził Przemysław Wojtasik z Urzędu Miasta w Ustroniu.

Władze sąsiedniej Wisły czują się nieco uspokojone zapewnieniami władz centralnych, a zużycie energii zmniejszyły już w czasie pandemii.

– W zasadzie to już od momentu pandemii zintensyfikowaliśmy różne działania nakierowane na ograniczenia mogące przynieść wymierne oszczędności, w tym zużycia energii lub gazu. Teraz je kontynuujemy. Niektóre państwa europejskie, w obecnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, odgórnie wprowadzają wytyczne dotyczące koniecznych ograniczeń, czy też różnych wyłączeń. Póki co ze strony rządu RP raczej płynął sygnały, że energii i gazu nie powinno zabraknąć. Niemniej jednak sytuacja jest dynamiczna, więc oczywiście gdyby pojawiły się takie zalecenia lub obowiązki to będziemy się do nich stosować – mówi sekretarz Miasta Wisła Sylwester Foltyn.

Większych obaw ani planów oszczędności nie deklaruje też wójt gminy Zebrzydowice, licząc na zawarte wcześniej umowy.

– Do końca bieżącego roku gmina Zebrzydowice posiada umowę na dostawę energii elektrycznej wg stawek uzyskanych w przetargu do końca 2021 r. Nowy przetarg w ramach grupy zakupowej planowany jest na przełomie III i IV kwartału i wtedy okaże się, ile trzeba będzie zapłacić za energię w przyszłym roku – powiedział wójt Zebrzydowic Andrzej Kondziołka.

Koszty zużycia prądu będą więc monitorowane…

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
prosto w oczy
prosto w oczy
2 lat temu

Nie ma innego planu B jak tylko wyłączenia dostaw prądu w powiecie. Takie zabawki jak fotowoltaika szczególnie w okresie zimowym, czy wiatraki nie są stabilnymi źródłami prądu. Przez kilka kolejnych rządów cieszyliśmy się jak małe dzieci z zamykania u nas kopalń to teraz za dostawę węgla z drugiej półkuli musimy bulić olbrzymią kasę. Mała pociecha, że podobnymi durniami okazali się Niemcy, czy Holendrzy, którzy teraz też na gwałt skupują węgiel.

niepotrzebna rozmowa
niepotrzebna rozmowa
2 lat temu

Przyjdzie zarządzenie z góry i wszędzie będą oszczędzać.