Od 30 lat 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji Centrum Zdrowia Psychicznego, działające przy Szpitalu Śląskim w Cieszynie, wraz z Dziennym Ośrodkiem Wsparcia „Więź” zapraszają na uroczyste spotkanie. W programie m.in. prelekcja poświęcona trudnościom natury emocjonalnej u dzieci i młodzieży, przedstawienie “(Nie)spełnienie”, przygotowane przez podopiecznych stowarzyszenia oraz kiermasz rękodzieła i wystawa prac pacjentów.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 roku. Celem tego dnia jest zwrócenie szczególnej uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, podniesienie świadomości na temat istoty zdrowia psychicznego oraz dyskusja nad problemami natury psychicznej, a także roli pomocy i wsparcia w chorobie oraz metod ulepszania opieki medycznej nad chorymi psychicznie.
Chcemy uświadamiać mieszkańców Cieszyna, wskazać jak istotna jest dbałość o zdrowie psychiczne i w jaki sposób możemy pomóc sobie, ale i innym w naszym otoczeniu
10 października o 10.00 w sali konferencyjnej Szpitala Śląskiego odbędzie się otwarte spotkanie dla mieszkańców Cieszyna poświęcone dbałości o zdrowie psychiczne.
– Kiedyś zdrowie psychiczne było tematem tabu, a osoby borykające się z problemami natury emocjonalnej, jednocześnie musiały mierzyć się z wykluczeniem społecznym. Dziś się to zmieniło, a zaburzenia psychiczne dotykają wielu ludzi, w coraz młodszym wieku. Obecnie wiele dzieci i młodzieży także przejawia trudności o podłożu psychologicznym – mówi lekarz Andrzej Kłoda, specjalista psychiatrii, pełnomocnik dyrektora Szpitala Śląskiego ds. Centrum Zdrowia Psychicznego. – Ludzie coraz częściej poszukują informacji o zdrowiu psychicznym, zdając sobie sprawę z własnych problemów lub chcąc pomóc bliskim. Organizujemy lokalne obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, bo jesteśmy po to, aby mówić o problemach emocjonalnych. Chcemy uświadamiać mieszkańców Cieszyna, wskazać jak istotna jest dbałość o zdrowie psychiczne i w jaki sposób możemy pomóc sobie, ale i innym w naszym otoczeniu – dodaje Andrzej Kłoda, który rozpocznie poniedziałkowe spotkanie.
Kolejnym punktem programu będzie część artystyczna – przedstawienie teatralne “(Nie)spełnienie”, przygotowane przez podopiecznych Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego “Więź”. Następnie na uczestników wydarzenia czekać będzie prelekcja Mikołaja Zmełtego, koordynatora prac Poradni Psychologicznej dla dzieci i młodzieży, psychologa, oligofrenopedagoga, terapeutę behawioralnego, zatytułowana “Współczesność, a życie dzieci i młodzieży”. Specjalista opowie o wyzwaniach, które towarzyszą wiekowi dojrzewania, a także o coraz częstszych trudnościach o podłożu psychologicznym dzieci i młodzieży. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa prac pacjentów Oddziału Psychiatrycznego i Oddziału Dziennego Psychiatrycznego, a także Dziennego Ośrodka Wsparcia prowadzonego przez Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego “Więź”. Zorganizowany zostanie także kiermasz prac oraz niepowtarzalnych wyrobów rękodzielniczych pacjentów.
Według statystyk aktualnie około 40 proc. Polaków zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami natury emocjonalnej, a liczba ta stale rośnie. Skalę problemu pogłębiła pandemia, a także wydarzenia ostatnich miesięcy w związku z wojną w Ukrainie. Do tego pęd życia, chroniczny stres, wyzwania zawodowe i problemy rodzinne. Jeszcze parę lat temu wśród osób z zaburzeniami psychicznymi przeważały osoby między 50. a 60. rokiem życia. Dziś pomocy potrzebują 30-latkowie, 20-latkowie, a nawet 18-latkowie. Pomoc psychologa, psychiatry bądź terapeuty jest nieodzowna w powrocie do zdrowia i nie można obawiać się tej pomocy. W przypadku dzieci i młodzieży – jeśli rodzic zauważa pierwsze objawy, warto od razu zwrócić się o specjalisty. Szybka reakcja i porada psychologa pomogą dziecku i mogą ochronić przed problemami w przyszłości.