Wydarzenia Żywiec

Odsłonią tablice jako kamień węgielny pod cmentarz NSZ

Tak miałby wyglądać cmentarz NSZ w Kamesznicy. Fot. Z archiwum Piotra Tyrlika

Jutro (26 października) w Kamesznicy Instytut Pamięci Narodowej odsłoni tablicę, która będzie swoistym kamieniem węgielnym pod budowę cmentarza żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Wspomniana uroczystość rozpocznie się o 10.00 przy cmentarzu komunalnym, a pojawić ma się na niej między innymi prezes IPN Karol Nawrocki, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, dyrektor oddziału IPN w Katowicach Andrzej Sznajder, starosta żywiecki Andrzej Kalata i wójt gminy Milówka Robert Piętka.

Jak informuje Monika Kobylańska, asystent prasowy z oddziału IPN w Katowicach, jeszcze w 2018 roku rozpoczęto prace nad wytypowaniem miejsca, w którym zostałyby złożone odnalezione szczątki ok. 50 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych zgrupowania „Bartka” oraz tych, którzy zginęli w wyniku tzw. komunistycznej zbrodni sądowej.

IPN od 2001 roku prowadzi śledztwo w sprawie mordu popełnionego przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na żołnierzach NSZ zgrupowania „Bartka”. W jego toku ustalono wiele faktów i dokonano odkrycia miejsca potajemnego pochówku szczątków 29 osób zabitych w Malerzowicach Wielkich. W 2016 roku, dzięki współpracy pionu śledczego z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji, rozpoczęły się prace archeologiczne IPN, w wyniku których ujawniono szczątki co najmniej 20 osób, które zginęły w Grodkowie. Ostatecznie, postanowiono rozwinąć koncepcję budowy cmentarza wojennego żołnierzy NSZ, a więc takiego, na którym znajdować się będą wyłącznie groby wojenne, względnie symboliczne. Podjęto decyzję, iż nekropolia zostanie stworzona w Kamesznicy na dwóch działkach o łącznej powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych. Dzięki współpracy Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach, Starostwem Powiatowym w Żywcu i Urzędem Gminy Milówka, udało się doprowadzić do pozyskania przez Skarb Państwa działek na ten cel. Środki wyasygnował Śląski Urząd Wojewódzki w postaci dotacji celowej dla Starostwa Powiatowego w Żywcu. Obecny etap przedsięwzięcia realizuje Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, które uzyskało zgodę właścicielską dla Instytutu na przeprowadzenie prac związanych z urządzeniem cmentarza wojennego żołnierzy NSZ. Na tej podstawie przeprowadzono prace koncepcyjne i wyłoniono wykonawcę projektu budowlanego cmentarza. Cmentarz wojenny powstanie ze środków budżetowych Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa – tłumaczy Monika Kobylańska.

Projektowany cmentarz wojenny przeznaczony ma być na 100 indywidualnych grobów, powstać mają alejki, schody i pochylnie. Głównym elementem cmentarza ma być pięciometrowy pomnik w formie ściany, w której wycięty jest profil krzyża.

Przypomnijmy, że zapowiedzi powstania cmentarza nieco podzieliły część mieszkańców Kamesznicy, Milówki i okolic o czym pisaliśmy – TUTAJ i TUTAJ.

Tak miałby wyglądać cmentarz NSZ w Kamesznicy. Fot. Z archiwum Piotra Tyrlika

Tak miałby wyglądać cmentarz NSZ w Kamesznicy. Fot. Z archiwum Piotra Tyrlika

google_news
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan t tela
Jan t tela
2 lat temu

Oni niczym się nie różnili od band upa ale idiota piętka itp robią z bandytów bohaterami

marian
marian
2 lat temu

dużo naczytałem się o walkach na terenach polskich po zakończeniu II wojny światowej i wielu historyków nie polityków twierdzi że to mit o żołnierzach wyklętych gdyż już w 1944r wielu wysokich rangą oficerów AK wypowiadało się na temat wtedy oddziałów grasujących w lasach i napadających na polskie wsie. wtedy kierownictwo AK nakazło rozwiazanie tych oddziałow.ostatni zginął bodajże w 1963 po napadzie na bank spółdzielczy wjednej zmiejscowości.Nawet gen Bór Komorowski był im przeciwny ale o tym trzeba troche poczytać

OrWell
OrWell
2 lat temu

Raz bandyci, raz bohaterowie. A prawda nie jest czarno-biała. Podobnie jek ta o Ukraińcach.

o co chodzi
o co chodzi
2 lat temu
Reply to  OrWell

Prawdę już ustalił IPN, za Ukraińców jeszcze się nie zabrał.

Gonzo
Gonzo
2 lat temu

Cześć i chwała bohaterom

chwała dla Gonzo
chwała dla Gonzo
2 lat temu
Reply to  Gonzo

Czyli jeden stały bywalec na cmentarzu do pełnienia warty już jest. No i obowiązek dla Gonzo być jutro na odsłonięciu tablicy.

Gonzo
Gonzo
2 lat temu

ku chwale Ojczyzny towarzyszu

niestety
niestety
2 lat temu
Reply to  Gonzo

której “ojczyźnie” chce służyć w chwale Gonzo? – towarzyszem Twoim być nie mogę.

henryk
henryk
2 lat temu
Reply to  Gonzo

jakim bohaterom? z jaką komuną oni walczyli? z nauczycielami? z kierownikami sklepów? żołnierzami Wojska Polskiego? poczytaj na stronie IPN ilu zabili młodych ludzi w wieku 15,16 17 lat poczytaj i pozniej skomentuj to co przeczytałeś

marian
marian
2 lat temu
Reply to  Gonzo

wiesz coś na temat Zaleszan? Wierzchowicy? tam zamordowali 198 osób najtarszy miał 94 lata najmlodsze dziecko 2 tygodnie. w A Zaleszanach spalono żywcem kilunastu młodych ludzi(chłopaków i dziewczyny)

Franek
Franek
2 lat temu

A czy znacie niby żołnierzy nsz ile zła zrobili ludziom mieszkających pod górami znam dokładnie co robili w okolicach Górek i z kim oni w górach walczyli na pewno nie z wrogiem ale się znalazło paru co tworzą nową urojoną historię na czele z piętką.

Krysia
Krysia
2 lat temu
Reply to  Franek

Wszyscy ci ubecy, potomkowie ubeków, resortowe dzieci, postkomuniści w ogóle nie chcą wspominać o historii, bo to nie jest dla nich powód do dumy – mówiąc najdelikatniej.

Irena
Irena
2 lat temu
Reply to  Krysia

Ale napisz konkrety nie tak po katolicku i pisowsku jadem Szatana z Torunia wasza banda broni takich co kradli jak schodzili na doliny i kapowali do niemca jak ich przegonili szkoda że już brakuje tych ludzi co ich tępili jak teraz jarek Polaków.

Niemiły
Niemiły
2 lat temu
Reply to  Irena

wasza banda broni komuchów morderców stoczniowców,górników z ”Wujka” i patriotów POmyleńcu ukryty pod babskim nickiem

Jan
Jan
2 lat temu
Reply to  Niemiły

Tak super wpis po katolicku pis putin to wasza szkoła barany.

Niemiły
Niemiły
2 lat temu
Reply to  Jan

o zmienił nicka na chłopski -pomogło

henryk
henryk
2 lat temu
Reply to  Krysia

poczytaj troche na stronie IPN o żołnierzach przeklętych- z kim oni walczyli. czy oni walczyli z Rosjanmi?nie ani walczyli z Polakami- z nauczycielami, z gospodarzami, kierownikami magazynów, z milicjantami i z żołnierzami Wojska Polskiego.poczytaj troche ilu ludzi zginęło na podbeskidziu po zakończnie wojny z rąk nsz

nie wiadomo
nie wiadomo
2 lat temu

Wójt Milówki dostanie pieniądze na budowę cmentarza? Ile będzie kosztował? Ile środków wyasygnowano dla powiatu na wykup działek?

nie wiem
nie wiem
2 lat temu

Nazwa “cmentarz wojenny”? Czyli będzie więcej takich cmentarzy w regionie?