Porady i inspiracje

Co to jest dieta keto?

Healthy eating. Dieting and people concept. Blonde with a vegetable.

Dieta ketogeniczna to ostatnimi czasy bardzo modny sposób odżywiania, stosowany przez tych którzy chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. W jej myśl należy jeść tłuszcze, by te tłuszcze spalać i chudnąć. O co w tym chodzi?

Na czym polega dieta keto?

Co to jest dieta keto? Odpowiedź na to pytanie wydaje się dość prosta. Chodzi o ograniczenie spożywania węglowodanów do minimum, koniecznego dla zdrowia. Jeśli ograniczamy jeden składnik, oznacza to, że spożycie innego musi zostać podniesione. Tym innym jest tłuszcz. Trzeba pamiętać jednak, że nie chodzi tu o glukozę, czyli na diecie keto nie można bezkarnie objadać się na przykład słodyczami. Chodzi o tak zwany dobry tłuszcz. Spożycie większej ilości tłuszczów spowoduje, że organizm zostanie wprowadzony w stan tak zwanej ketozy. Oznacza to, że zwiększy się poziom ciał ketonowych. To z kolei powoduje, że dochodzi do procesu rozpadu tłuszczów. Z reguły na tej diecie spożycie węglowodanów zostaje ograniczone do 50 gramów na dobę. Ogólnie węglowodany powinny stanowić nie mniej niż 5% przyjmowanych kalorii. Zmniejszenie ilości węglowodanów powoduje także brak uczucia głodu i ochoty na przekąski.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na: dieta-ketogeniczna.com

Dieta ketogeniczna – wady i zalety?

Jak wszystko także dieto keto ma swoje wady i zalety. Spójrzmy na te drugie. Od początku stosowania podnosi się poziom energii, a co za tym idzie samopoczucie. Dochodzi do najważniejszego – czyli spadku masy ciała. Stosując dietę keto można zgubić nawet 3 kg w tydzień. Co istotniejsze dieta ta ma również lecznicze właściwości. Polecana jest ona osobom chorującym na padaczkę, zespoły Doose’a i Draveta, stwardnienie guzowate. Z racji tego, że produkty spożywane na diecie mają niski ładunek glikemiczny, jest ona bardzo dobra dla osób z insulinoopornością. Blisko 100 lat temu stosowana była jako środek leczniczy przeciwko wielu chorobom.

Czy są zatem wady? Według niektórych opinii tak. Po 3 miesiącach może pojawić się spadek energii, apatia i zmęczenie oraz problemy z koncentracją. Możemy zacząć odczuwać wzmożoną ochotę na słodycze. Niektóre źródła podają, że podczas stosowania tej diety można nabawić się częstomoczu oraz zaburzyć gospodarkę hormonalną organizmu.

Co można jeść na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna wcale nie jest nudna. Mimo, że musimy zrezygnować z węglowodanów keto jadłospis zawiera wiele innych produktów, które możemy włączyć do naszej diety. Trzeba jednak pamiętać, że muszą to być produkty najwyższej jakości i nie przetworzone. To jaki tłuszcz dostarczymy do organizmu ma w tym przypadku kolosalne znaczenie. Powinno się wybierać tłuszcze nasycone jak masło oraz jednonienasycone jak awokado czy orzechy. Co zatem można jeść? Lista jest długa.

  • nabiał (śmietana, jogurt),
  • jaja,
  • mięso (drób, wołowinę, wieprzowinę, dziczyznę),
  • wszystkie naturalne tłuszcze, czyli oliwę z oliwek, masło, olej kokosowy (nierafinowany, tłoczony na zimno),
  • ryby i wszystkie owoce morza, ze szczególnym naciskiem na sardynki, łososia czy makrelę,
  • orzechy i nasiona,
  • warzywa (pomidory, ogórki zielone, cukinię, szpinak, paprykę, awokado, szparagi, bakłażan, sałatę, jarmuż, kalafior, brokuł, oliwki).
  • owoce (maliny, truskawki, borówki),
  • wszelkie niegazowane napoje niesłodzone – woda, herbata

Keto jadłospis bezwzględnie nie może zawierać cukrów ani produktów przetworzonych. Należy także unikać produktów z napisem „light”. Na liście zakazów znaleźć można między innymi:

  • cukry, czyli wszelkiej maści napoje słodzone i gazowane, soki słodzone, słodycze,
  • ziarna, pod którymi kryją się produkty pszenne, makarony, kukurydza, ryż, płatki śniadaniowe;
  • skrobia, czyli stosowane o poranku płatki owsiane, banany, ziemniaki,
  • fasolę,
  • owoce (banany, winogron, jabłka, pomarańcze, ananas, arbuz).

google_news