Porady i inspiracje

Nieprzyjemny zapach moczu kota w mieszkaniu – jak się go pozbyć?

Każdy właściciel kota prędzej czy później będzie miał do czynienia z nieprzyjemnym zapachem moczu swojego pupila. Przyczyn takiego zjawiska może być wiele. Niestety skuteczna walka z uciążliwym fetorem nie jest prosta i najczęściej wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.

Na czym polega ten problem?

Koty uchodzą za zwierzęta, które są niezwykle czyste, jednak woń ich moczu jest wyjątkowo nieprzyjemna. Zwłaszcza zapach kociej uryny potrafi być wyjątkowo intensywny. Co więcej, fetor utrzymuje się miesiącami i jest wyczuwalny od razu po otwarciu drzwi do mieszkania. Problem jest dość spory w przypadku kotów niewychodzących, ponieważ zwierzęta te swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają w domu, nie zawsze w wyznaczonych do tego celu miejscach.

Kiedy problem z nieprzyjemnym zapachem po kocie może się pojawić?

Oczywiście każdemu kotu może zdarzyć się jednorazowo załatwić swoje potrzeby poza kuwetą, jednak w przypadku, kiedy taka sytuacja powtarza się nagminnie, pojawia się nieprzyjemna i trudna do usunięcia woń kociego moczu. Jest ona szczególnie intensywna w przypadku kocurów. W pierwszej kolejności konieczne jest określenie, dlaczego zwierzak załatwia swoje potrzeby w dowolnych miejscach, ponieważ bez tego nie będzie możliwe całkowite wyeliminowanie problemu. Jedną z podstawowych przyczyn jest źle ulokowana kuweta, nieodpowiedni jej rodzaj lub żwirek. Wbrew pozorom koty przywiązują dużą wagę do swojej toalety, a dokładniej jej lokalizacji oraz zawartości. Jeśli któryś z tych elementów im nie odpowiada, wówczas będą załatwiać swoje potrzeby wszędzie tylko nie w miejscu do tego przeznaczonym. Tutaj rozwiązaniem będzie zmiana lokalizacji, w której znajduje się kuweta bądź kupno nowej w innym kształcie.

Warto również wymienić żwirek na inny rodzaj. Jeśli problem nadal się pojawia, należy szukać innej przyczyny. Kastracja lub sterylizacja również jest ważna. W określonym wieku zarówno kotki, jak i kocury zaczynają znaczyć swój teren. Oddawanie moczu na kanapę, dywan czy zasłony jest wyrażeniem ich dominacji, niestety miejsca te są szczególnie trudne w czyszczeniu. Inną przyczyną może być silny stres zwierzęcia lub niedostateczna uwaga ze strony właściciela. Koty oddające mocz poza kuwetą, mogą również w ten sposób sygnalizować problemy behawioralne. Dodatkowo może to także świadczyć o kłopotach zdrowotnych naszego pupila, stąd też dobrze jest zgłosić się do lekarza weterynarii. Do mniej oczywistych przyczyn można zaliczyć osamotnienie, ograniczoną przestrzeń agresywne zwierzęta sąsiadów czy lękliwość.

Ustalenie przyczyny obecności moczu w mieszkaniu jest kluczowe, aby móc całkowicie go wyeliminować.

Jak można próbować walczyć z zapachem kociego moczu?

Istnieją domowe sposoby, których można spróbować, aby wyeliminować zapach kociego moczu. Jedną z najbardziej popularnych jest roztwór octu i sody oczyszczonej. Kilka łyżeczek obydwu składników należy ze sobą wymieszać, następnie powstałą papkę trzeba nałożyć na plamę i pozostawić na kilka minut. W dalszej kolejności należy przemyć powierzchnię octem i wypłukać wodą. Jednak warto pamiętać, że zapach octu może utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Innym sposobem jest użycie wody utlenionej. Tutaj jednak należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ część tkanin może ulec zniszczeniu. Jeżeli mamy pewność, że nadtlenek nie spowoduje uszkodzeń, to najlepiej jest sporządzić roztwór wody utlenionej (12%) ze zwykłą wodą w proporcji 1:10 i spróbować pozbyć się plam i nieprzyjemnego zapachu.

Płyn do płukania ust również może okazać się sprzymierzeńcem. Jego silny miętowy zapach powinien zneutralizować fetor kociego moczu. Tutaj również należy przygotować roztwór płynu do płukania ust rozcieńczonego z wodą. Jeżeli powyższe metody zawiodą, konieczne będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy.

Na jakiego rodzaju pomoc można liczyć od profesjonalnych firm w zakresie usuwania nieprzyjemnych kocich zapachów?

Próbując samodzielnie usunąć fetor kociego moczu, należy mieć na uwadze, że silne środki chemiczne zawierające chlor mogą być sprzymierzeńcem w walce z plamami i nieprzyjemnym zapachem, jednak mogą jednocześnie zaszkodzić zwierzęciu. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów np. firmy Vector. Ich oferta oparta jest na wieloletnim doświadczeniu oraz bogatej wiedzy. Działają na terenie całego kraju, świadcząc specjalistyczne usługi, w tym skuteczne likwidowanie zapachów. Specjaliści dysponują odpowiednim sprzętem oraz środkami czyszczącymi, dzięki czemu wykonują swoje usługi na najwyższym poziomie. Dodatkowo do każdego zlecenia podchodzą indywidualnie, oznacza to, że za każdym razem dobór odpowiednich metod jest uzależniony od konkretnego przypadku.

Jakie metody stosują profesjonaliści, aby skutecznie zwalczyć problem zapachu kociego moczu?

Zapach kociego moczu może stać się naprawdę bardzo intensywny i uciążliwy. Wszechobecny fetor znacząco obniża komfort przebywania w mieszkaniu, a jego całkowite wyeliminowanie wcale nie jest proste. Sprawę komplikuje fakt, że część plam może być odkryta po upływie pewnego czasu, co dodatkowo utrudnia skuteczne pozbycie się nieprzyjemnej woni. Jeżeli domowe sposoby zawiodły, nie należy zwlekać i warto zwrócić się do specjalistów firmy Vector. Pracownicy ocenią skalę zanieczyszczenia mieszkania i zastosują ozonowanie. To metoda w pełni bezpieczna nie tylko dla ludzi, ale przede wszystkim zwierząt. Jednak podczas jej wykonywania nie mogą oni być obecni w mieszkaniu. Ozon jest w pełni bezpieczny dla mebli, obić tapicerskich czy tkanin. Ozonowanie odbywa się za pomocą specjalnych generatorów, które muszą być obsługiwane przez wykwalifikowanych pracowników.

Zapach kociego moczu naprawdę może być uciążliwy i trudny do zlikwidowania w samodzielny sposób. Nie warto zatem zwlekać. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy Vector.

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Tel: +48 725 392 578
Mail: [email protected]
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
Dorota
7 miesięcy temu

Mam ten problem. Mam w domu 5 kotów, które nie wychodzą i problem zapachu moczu zaczyna być problemem. Szczególnie jeden załatwia się poza kuwetą. Wypróbuję te rady

jan
jan
1 rok temu

Ciekawe wskazówki, dzięki przyda się bo mam problem z adoptowanym kotem.

Maria
Maria
1 rok temu

Ciekawy artykuł