Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dzień bez kupowania

26 listopada został ustanowiony Światowym Dniem Bez Kupowania. W założeniu jest to taki dzień, w którym powinniśmy się zastanowić i zadać sobie pytanie, na ile prowadzimy konsumpcyjny styl życia, oraz czy możemy w inny sposób spędzać swój wolny czas, bez niepotrzebnego wydawania przy tym pieniędzy?

Problem nie leży w samym kupowaniu, lecz w tym, że robimy nieprzemyślane zakupy. W efekcie kupujemy zdecydowanie za dużo, a do naszego koszyka trafiają rzeczy zbędne lub jednorazowe, które po chwili użytkowania stają się odpadem. Zakupowe szaleństwo szczególnie nasila się w okolicach świąt lub wyprzedaży. Może warto, mając w świadomości, jak mocno wabią nas różnego rodzaju przeceny, zadać sobie fundamentalne pytanie, czy dana rzecz jest nam niezbędna i czy koniecznie musimy ją kupić? Czy nie jest to tylko chwila lub nastrój, które będą sterowały naszą decyzją? Może mam w domu podobną rzecz, albo taką, którą wystarczy naprawić? W tym miejscu warto przywołać pierwszą z „Zasad 5R”, które funkcjonują w eko poradach, czyli „Ograniczaj” – z ang. Reduce. Polega ona na ograniczaniu w swoim otoczeniu powstawania odpadów, poprzez przemyślane zakupy, wybór wielorazowych produktów, naprawianie zepsutych rzeczy, czy odmawianie sobie kupienia czegoś, co nie do końca jest potrzebne.

Racjonalne zakupy dotyczą również produktów spożywczych. O ile trudno jest powstrzymać się od kupowania jedzenia, to warto w tej kwestii również zachować zdrowy rozsądek, aby w efekcie nie wyrzucać jedzenia do kosza. Lista zakupów, to stary, ale bardzo dobry sposób na to, aby kupować tylko to, co jest nam potrzebne. W przypadku produktów spożywczych należy zwracać szczególną uwagę na opakowanie, ponieważ zdarza się, że jedna rzecz zawinięta jest w kilka warstw, z których w efekcie powstaje nam kilka odpadów. Należy zwracać uwagę na termin ważności i jeśli mamy w lodówce produkty, których przydatność zaraz może się skończyć, warto je przełożyć na sam przód tak, aby szybciej zostały zużyte.

Zasadę zdrowego rozsądku w zakupach powinno się stosować każdego dnia, nie tylko z okazji przypadającego w najbliższym czasie Światowego Dnia Bez Kupowania. Dzięki temu będziemy mieli realny wpływ na to w jakiej kondycji będzie nasz portfel, ale również ile odpadów będziemy produkować w swoim otoczeniu.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lokalnie
lokalnie
2 lat temu

Takich dni bez kupowania będziemy mieli więcej niedługo.