Komputer jak każde narzędzie może być użyte z pożytkiem czy też nie! Dodatkowo komputera możemy użyć do wielu czynności. Najbardziej popularne to praca na systemach ERP albo granie, ale to nie wszystko profesjonaliści pracują na komputerach tworząc nowe oprogramowanie, rysując czy projektując nowe rzeczy. Praca w IT to przyszłość, nadal na rynku brakuje wielu tysięcy rąk do pracy w tym zawodzie.
Jakie umiejętności możemy szkolić przed komputerem?
Możemy pisać tutaj o najbardziej podstawowych i znanych takich jak programowanie albo rysowanie. Komputer daje jednak nam większy wachlarz możliwości. Na komputerach dziecko uczy się logicznego myślenia, skupienia, większej uwagi, czytania ze zrozumieniem, języków obcych i komunikacji. Są to bardzo podstawowe umiejętności, które można rozwijać używając komputera.
Pamiętaj jednak, aby nie zmuszać dziecka do niczego! Programowanie, grafika czy inne aktywności nie zawsze będą interesować każdego. Czasami najlepsze co możesz zrobić to pozwolić swojemu dziecku zagrać w grę! Pamiętaj tylko aby pozwalać dzieciom grać w gry dostosowane do ich poziomu i wieku. Wybierz gry odpowiednie i bezpieczne dla swojego dziecka!
Ale jak?
Jednym z najprostszych sposobów nauki, większości wymienionych umiejętności to gry komputerowe. Wbrew pozorom gry komputerowe to nie sama agresja i sex. W grach komputerowych odpowiednio dobranych dzieci mogą nabywać nowe umiejętności lub szkolić swoje umiejętności w bardzo prosty sposób. Dobrze dobrana gra będzie refleksu, spostrzegawczości, logicznego myślenia. Dobra gra dobrana przez rodzica dziecko rozwija. Jeśli nie chcemy zbytnio poświęcać czas na zwykłe gry, to pokażmy dziecku grę edukacyjną. Są to już specjalnie dobrane gry/aplikacje, które skupiają się na szkoleniu określonych umiejętności.
Należy też pamiętać, że w dzisiejszych czasach odcinanie dzieci od komputera to odcinanie ich od kompetencji przyszłości tak zwanych dziś kompetencji cyfrowych. Tak wiele się dziś mówi o wykluczeniu cyfrowym. Dodatkowo dziecko pozbawione dostępu do świata cyfrowego, może źle być odbierane przez rówieśników, co może negatywnie wpłynąć na jego zachowanie.
Oczywiście należy wszystko kontrolować, czas przed ekranem rodzaj gier lub treści z Internetu. Dzieci to jednak dzieci i my jako rodzice powinniśmy wiedzieć, co one robią.
Umiejętności artystyczne
Dzisiejsze komputery bardzo ułatwiają rozwój umiejętności artystycznych i nie piszę tu tylko o popularnym rysowaniu, ale dziś można ćwiczyć śpiew, grę na instrumentach, czy też aktywności sportowe. To od rodzica zależy, jak dobierze narzędzia, aby wspierać rozwój dziecka. Samych sposobów rysowania jest wiele a technik malowania/rysowania to już wydaje się nieograniczona liczba. Do śpiewania mam słynne karaoke, ale też mądrzejsze programy, które będą sprawdzać barwę tonu itd. a do grania na instrumentach, to jest cała gama symulatorów.
Programowanie dla dzieci?
Teraz najbardziej pożądaną umiejętność jest programowanie. Przede wszystkim jest to nacisk spowodowany zarobkami obecnych programistów. Często rodzice chcą, aby dzieci uczył się w kierunku programisty. Jak zacząć rozwijać kompetencje swojego dziecka, aby miało szanse zainteresować się programowanie? Na pewno trzeba promować u niego zainteresowanie logiką i pobudzać kreatywność. Dla mniejszych dzieci istnieje sporo zabawek, które uczą podstaw logiki. Dla tych starszych to np. są zestawy LEGO, które nie dość, że uczą podstaw inżynierii, to są jeszcze w prosty sposób programowalne. Dla najstarszych pociech, jeśli już wykazują chęć rozwoju, w tym kierunku to są obozy i szkolenia. Jedyny podstawowy warunek jest taki, że nasze dziecko tego chce. Nie da się nauczyć programować bez samodzielnej chęci rozwoju w tym kierunku.
Programowanie może przydać się przy takich grach jak Roblox czy Minecraft!
To od czego zacząć?
Od poświęcenia czasu dziecku, to zawsze jest najważniejsze w wychowaniu. My i nasze dziecko musimy się dobrze znać i próbować różnych rozwiązań. Jeśli komputer stanie się stu procentowym źródłem rozrywki to nie rozwinie u naszych dzieci, żadnych umiejętności. Jeśli my poświecimy czas, aby na początku, pokazać dziecku ten cyfrowy świat to jest większa szansa, że zainteresuję się czymś więcej niż YouTube czy TikTokiem. Trzeba też pamiętać, że komputer ma wspomagać rozwój umiejętności, a nie być