Porady i inspiracje

Gdzie zgłosić mobbing w pracy?

Zjawisko mobbingu w pracy występuje niemalże od zawsze. Dopiero od kilku lat temat ten jest nagłaśniany, a sprawcy mobbingu karani.

Mobbingiem nazwać można stosowanie przemocy psychicznej, w tym wypadku w stosunku do pracowników. Nie zalicza się do niego dyskryminacji, molestowania seksualnego oraz przemocy fizycznej. Te wykraczają już poza granice mobbingu.

Czym jest mobbing w pracy?

Pracownik nieraz zastanawia się, czy to co dzieje się w jego miejscu zatrudnienia może nazwać mobbingiem. Śmiało można tym mianem określić następujące sytuacje:

  • zastraszanie – straszenie obniżeniem wynagrodzenia, zwolnieniem, nakaz zostawania po godzinach, zakaz wyjścia na przerwę, używanie wulgaryzmów w stosunku do pracownika.
  • ośmieszanie – naśmiewanie się z pracownika, często przy innych osobach, namawianie ich do tego samego, wytykanie błędów i szydzenie z nich.
  • szykanowanie – terroryzowanie, celowe podążanie za pracownikiem w celu wytknięcia mu błędu, utrudnianie pracy.
  • poniżanie – naruszanie godności danej osoby, obniżanie poczucia wartości i wpędzanie w poczucie winy.
  • celowe izolowanie od współpracowników lub powierzonych zadań – celowe izolowanie, aby pracownik czuł się niepotrzebny, zbędny.

Jak udowodnić mobbing w pracy?

Sprawcy mobbingu często pozostają bezkarni. Niestety, pracownikowi ciężko jest udowodnić, że padł jego ofiarą. Bardzo ważne jest zbieranie dowodów. Mogą to być dowody w postaci nagrań wideo czy głosowych. Warto gromadzić również maila, smsy, liściki. Przydadzą nam się one potem w sądzie okręgowym (ta instytucja jako jedyna może stwierdzić czy w miejscu pracy dochodzi do mobbingu).

Gdzie zgłosić podejrzenie mobbingu?

Jeśli podejrzany o mobbing jest pracownikiem lub przełożonym to w pierwszej kolejności warto udać się do pracodawcy. Ten powinien od razu zareagować, gdyż jego obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla swojego zespołu w miejscu pracy. Często to wystarcza i problem dotyczący mobbingu zostaje zażegnany. Pomocy może udzielić także sygnalista.

Pracownik może także zgłosić sprawę mobbingu do Państwowej Inspekcji Pracy. Może to zrobić nawet anonimowo. Ta przeprowadzi kontrolę w miejscu pracy i jeśli wykaże nieprawidłowości w postaci naruszania praw pracowników to nałoży odpowiednie kary na pracodawcę. Dodatkowo raport z kontroli będzie dowodem w sądzie. Bowiem pracownik w takiej sytuacji może domagać się odszkodowania. Ponadto pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. W tej sytuacji nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji.

Dodatkowo na terenie całej Polski istnieją stowarzyszenia, które pomagają ofiarom mobbingu.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments