Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Ostrzałka do noży – jak wybrać najlepszą?

Profesjonalna ostrzałka do noży to niezbędne akcesorium w każdym lokalu gastronomicznym. Pomaga szybko i efektywnie naostrzyć ostrza, które zużywają się wyjątkowo szybko przy dużej liczbie gości. Nie wiesz, jaka ostrzałka do noży będzie najlepsza? Przeczytaj poniższy artykuł! Gwarantujemy, że znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje.

Ostrzałka do noży i jej rodzaje

Profesjonalne ostrzenie noży wymaga zaawansowanych rozwiązań. Z pomocą przychodzą tu wszelkiego rodzaju ostrzałki – przyrządy służące do ostrzenia ostrzy kuchennych, masarskich czy ceramicznych. Obecnie na rynku można spotkać stalki, akcesoria obsługiwane ręcznie, produkty elektryczne i tradycyjne kamienie wodne. Ostrzałki służą do utrzymania krawędzi tnących w odpowiednim stanie. Usprawniają pracę w lokalach gastronomicznych, sprawiając, że staje się ona szybka i efektywna. Z ich pomocą dania będą zawsze równo pocięte, a mięso idealnie oddzielone od kości.

Stalki do noży

Do najczęściej spotykanych przyrządów należą stalki do noży, inaczej nazywane musakiem bądź ostrzałką prętową. W lokalach gastronomicznych służą do prostowania krawędzi tnącej, dzięki czemu ostrza mogą być dłużej wykorzystywane. Są przystępne cenowo i łatwo dostępne, jednak ostrzeżenie noży przy pomocy innych przyrządów jest nadal wymagane. Co więcej, stalka to w pełni manualne akcesorium, z którego sprawne korzystanie wymaga nieco wprawy.

Ostrzałki manualne

Kolejną grupę produktów stanowią ostrzałki manualne. W przypadku niewielkich lokali, kawiarni czy sklepów mięsnych stanowią wygodne rozwiązanie. Ich największą zaletą jest prostota użytkowania – stępione ostrze wystarczy wsunąć w szczelinę i kilkakrotnie przesunąć nożem. Materiał wbudowany w ścianki przyrządu zadba o prawidłowy stan krawędzi. Ostrzałki manualne są wykonane z jednolitego kamienia lub ziaren kamieni ściernych połączonych ceramicznym spoiwem. Nierzadko w ich składzie można znaleźć takie materiały jak kwarc, korund, diament czy węglik wolframu. Najczęściej przyrządy są dwu- lub trzystopniowe, a ich poszczególne szczeliny różnią się między sobą gradacją. To idealna ostrzałka do noży kuchennych i ząbkowanych. Niestety jej użytkowanie jest czasochłonne.

Ostrzałki elektryczne

Natomiast ostrzałki elektryczne są jednym z najlepszych wyborów do większych restauracji, masarni czy zakładów przetwórstwa spożywczego. Z ich pomocą można naostrzyć krawędź narzędzia w ciągu kilku sekund. Najczęściej są wyposażone w wytrzymałe tarcze diamentowe lub wymienne rolki ścierne. Jednym z często wybieranych produktów są ostrzałki dwustopniowe – pierwszy stopień to dwa obracające się dyski ostrzące, a drugi stanowią dyski polerujące. Elektryczne przyrządy nadają się do regularnego przywracania ostrości noży kuchennych, jak i uszkodzonych czy mocno stępionych krawędzi. Większość z narzędzi działa pod standardowym kątem 20o dopasowanym do klasycznych noży amerykańskich i europejskich, ale na rynku można znaleźć również te pracujące pod kątem 15o (nadają się do ostrzenia noży japońskich). Do wad urządzeń można zaliczyć hałas, który wywołuje ostrzenie noży. Ponadto wymagają dostępu do prądu, są więc mniej poręczne i mobilne od ich manualnych odpowiedników. Nie mogą być wykorzystywane jako ostrzałki do noży masarskich.

Kamienie wodne

Kamienie wodne to akcesoria wykonane z materiału syntetycznego lub naturalnej skały. Przyrządy z tworzywa sztucznego mogą mieć gradację od 200 do 8000 gritów. Chcąc uzyskać optymalny efekt, trzeba posiadać ostrzałkę do noży średnio- i drobnoziarnistą. Pierwsza z nich służy do ostrzenia krawędzi tnącej, a druga do jej wygładzania. Do praktycznych rozwiązań należą kamienie dwustronne o różnych gradacjach. Niemniej jednak zastosowanie kamieni wodnych wymaga wiedzy i wprawy oraz jest czasochłonne. Ostrzałka do noża najczęściej jest wykorzystywana jako element pokazu poprzedzający przygotowanie sushi na oczach widowni.

Nóż ceramiczny i stalowy – czym je ostrzyć?

Ostrza stalowe nie mają większych wymagań. Mogę być ostrzone przy pomocy ostrzałki manualnej, elektrycznej bądź kamieni wodnych. W przypadku ostrzenia krawędzi ceramicznych sprawa wygląda nieco inaczej. Do zalet tego typu noży można zaliczyć twardość, wytrzymałość, odporność na związki chemiczne i ścieranie. Ostrzałka do noży ceramicznych powinna mieć diamentowe tarcze, ponieważ inne materiały są zbyt miękkie. Proces wygląda tak samo jak w przypadku ostrzenia noży stalowych, tylko należy do bardziej czasochłonnych. Ponadto ostrza nie wolno mocno dociskać do ostrzałki. Noże wyposażone w tego typu krawędzie tnące trzeba ostrzyć maksymalnie raz w roku.

Ostrzałki do noży są niezwykle zróżnicowane. Wybierając je, należy wziąć pod uwagę ich gradację oraz przeznaczenie. Niemniej ważne są tarcze, od których zależy skuteczność i efektywność działania przyrządów. Mnogość dostępnych artykułów znajdziesz w sklepie Wammashop.pl. Gwarantujemy wysoką jakość produktów i pomoc specjalistów w wyborze idealnej ostrzałki!

google_news