Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Budowa domu: Wszystko, co trzeba zaplanować i wiedzieć

Każdy marzy o tym, aby mieć swój własny dom, by móc spokojnie w nim mieszkać z rodziną. Choć nie każdy może sobie pozwolić na kupno mieszkania, osoby które już posiadają wystarczające środki, z chęcią myślą o wybudowaniu własnego, nowego budynku, którego będą pierwszymi właścicielami. Niestety trzeba wiedzieć, iż budowa domu to długotrwały i kosztowny proces. A więc sprawdźmy, co musimy wiedzieć o budowie własnego domu.

Jak długo trwa budowa domu?

Zanim zadecydujemy o wybudowaniu domu, musimy wiedzieć, iż budowa domu 2023 to proces, który może trwać kilka lat, a więc nasz dom będzie wymagał ogromu prac. Od czego zacząć? Od czysto finansowej sprawy, musimy bowiem policzyć przewidywany koszt inwestycji. Musimy jednakże wiedzieć, iż z biegiem prac budowlanych, może on się zmieniać, ponieważ mogą pojawić się niespodziewane wydatki oraz opóźnienia. Nowelizacja prawa budowlanego, która likwiduje uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, a więc inwestor będzie mógł zamieszkać w wybudowanym domostwie od razu po zakończeniu prac, bez konieczności czekania na oficjalne zezwolenie od organu nadzoru budowlanego.

Od czego zacząć budowę domu?

Nim podejmiemy się wynajęcia firmy budowlanej, potrzebujemy środków na koncie oraz fachowego projektu. Wszak projekty domów jednorodzinnych to inwestycja w przyszłość: projekt domu, w którym zamieszkamy z rodziną powinien zostać zrobiony przez fachowca, abyśmy byli zadowoleni z rezultatu. Przykładowe projekty domków wolnostojących dla jednej rodziny znajdziemy na stronach wykonawców. Gdy już tylko będziemy go mieć, powinniśmy postarać się o wszystkie konieczne pozwolenia na budowę. Pisemną decyzję organu nadzoru budowlanego pozostawiamy, nie możemy jej zgubić. Warto też wiedzieć, iż w trakcie rozwoju prac na budowie, musimy starać się o dalsze pozwolenia. Gdy już będziemy mieć pozwolenie na postawienie domu, zatrudniamy ekipę budowlaną. Choć najlepiej poszukiwać jej jeszcze przed wydaniem decyzji, aby od razu można było po jej otrzymaniu zacząć działać w kierunku rozpoczęcia prac na działce. Jeżeli zatrudnimy najlepszych budowlańców i firmę budowlaną, nasz dom może powstać już w około rok. Oczywiście, jeżeli ma standardowe wymiary i jest dość mały. Elektroniczny dziennik budowy pomoże nam oraz kierownikowi budowy, na bieżąco nadzorować rozwój prac. Wiele z czynników niezależnych od inwestora, może wpłynąć na czas budowy domu, zwłaszcza te pogodowe. Oprócz tego wszystko zależy od między innymi przyłączenia domu do sieci energetycznej oraz wodociągowej. Wyróżniamy cztery główne etapy prac na budowie.

  1. Etap początkowy: zerowy – dotyczy początkowych prac ziemnych, takich jak stawianie fundamentu czy budowa piwnicy. Powinien on trwać maksymalnie miesiąc.
  2. Stan surowy otwarty to budowa ścian, schodów, sufitu, stropu i więźby dachowej. W zależności od wielkości budynku (oraz szybkości firmy) nie powinien on trwać dłużej niż 4 miesiące, maksymalnie 5.
  3. Stan surowy zamknięty to czas wstawiania okien, budowy pokrycia dachu oraz wstawiania ścian działowych. To etap, który jest już blisko ukończenia budowy, trwa on około 5 tygodni.
  4. Prace wykończeniowe, w zależności od finansów i sprawności budowlańców, może trwać 7-12 tygodni.

Jak znaleźć środki na zakup działki pod dom? Budowa domu w 2023

Własny dom to marzenie każdego człowieka. Niektórym, po latach wyrzeczeń, udaje się uzbierać wystarczającą sumę. Inni zaś muszą znaleźć pieniądze z innych źródeł. Jakich? Sprawdźmy, jakie mamy warianty zakupu działki pod dom.

– zakup za gotówkę, za oszczędzone pieniądze – w takiej sytuacji nie musimy się starać o pożyczki, możemy od ręki opłacić budowę domu. Jednak pamiętajmy, iż początkowe koszty, zmienią się i z pewnością będziemy musieli być przygotowani na kolejne wydatki. Wówczas warto udać się do banku po kredyt na dom.

– gotówka jako wkład własny pod kredyt – jeżeli posiadamy jakieś oszczędności, ale nie wystarczą one na zakup działki, możemy udać się do banku i poinformować o wysokości naszego wkładu.

– wzięcie kredytu – kredyt hipoteczny zapewni nam dostęp do środków, które pomogą nam kupić własną działkę pod dom.

Likwidacja obowiązku uzyskania pozwolenia na zamieszkanie w wybudowanym domu, to dogodność, dzięki której od razu po skończeniu prac na budowie, możemy wprowadzić się do domu. Pamiętajmy jednakże, iż musimy opłacić wszystkie inne pozwolenia, które wydał nam organ nadzoru budowlanego.

Działka: możliwość budowy domów jednorodzinnych na działkach rekreacyjnych

Główny urząd nadzoru budowlanego jasno określa, jakiego typu tereny można kupić pod dom. Jak się okazuje, oprócz typowej działki budowlanej, również rekreacyjna parcela nada się na teren, na którym powstanie nasz dom. Jednak warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę jest zachowanie cech tego terenu. Budowa domu bez pozwolenia jest karalna. Dla uproszczenia całego procesu budowlanego, warto wybrać dobrze usytuowaną działkę. Oświadczenie kierownika budowy odnośnie przystosowań zakupionej przez nas działki, są też ważne. Bowiem baza projektów budowlanych określa jaki typ budynku może powstać na jakiego rodzaju terenie. Utworzenie bazy projektów budowlanych naszego domu to zadanie wynajętej przez nas firmy budowlanej. Bez prowadzenia dziennika budowy prace się nie posuną naprzód, zatem kierownik budowy musi go na bieżąco wypełniać. 

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
hugo96
hugo96
1 rok temu
  • Dużo opcji z którymi rzeczywiście się zgadzam, dla mnie bardzo ważny jest też certyfikat rzetelnej firmy, boję się współpracy z tymi co go nie mają
Joanna
Joanna
1 rok temu

Mąż zdecydował że kupuje stary murowany dom i będzie go remontował. Ekspertyza wykonana przez mpexpertbud wskazała że dom nadaje się do remontu i późniejszego zamieszkania. Mąż to złota rączka więc sporo sam będzie robił, do tego przy renowacji starego domu można dostać trochę dofinansowania więc taki zakup się kalkuluje

mąż sam będzie mieszkał?
mąż sam będzie mieszkał?
1 rok temu
Reply to  Joanna

Diś trzeba mieć złote rączki dwie, ale przede wszystkim kupę kasy.

Wybudowany
Wybudowany
1 rok temu

Kto takie bzdety radzi że coś ma stać max 5czy 4 miesiące? A potem grzyba mają w nowym domu:)))) wilgoć. Potem my w rok weszli:) a potem już tylko remontowali Ej fachłowcy gazeciani