Dziś Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić znajomość języka polskiego wśród uczniów i nauczycieli Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Jak im poszło?
Coroczne święto obchodzone 21 lutego zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W Polsce z okazji święta w 2012 roku ruszyła kampania społeczna „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, a rok później zainaugurowano kolejną – “Język polski jest ą-ę”.
My postanowiliśmy święto obchodzić w inny sposób. Z kamerą odwiedziliśmy Bielską Szkołę Przemysłową. Przeprowadziliśmy sondę, w której sprawdziliśmy znajomość języka polskiego wśród uczniów. Ci bez wcześniejszego przygotowania skonfrontowali się z różnymi zestawami pytań. Trudne pytania nie ominęły także nauczycieli! Jak poradzili sobie nasi rozmówcy z gżegżółką i rzeżuchą? Włączać czy włanczać? Jakie błędy popełnili? Kreatywności na pewno nikomu nie możemy odmówić.
Ciężko mówić o dniu języka ojczystego skoro wkoło, na codzień słyszy się, akceptuje makaronizmy, chachłactwo.