Takie pytanie pojawiło się podczas ostatniej sesji Rady Gminy Dębowiec.
Jednym z pierwszych punktów obrad było sprawozdanie na temat bezpieczeństwa w gminie w ubiegłym roku, które składał komendant Komisariatu Policji w Skoczowie nadkom. Przemysław Żurat. Szczególną uwagę radnych zwróciły statystyki wypadków i kolizji drogowych na terenie gminy Dębowiec. W 2022 roku miało tam miejsce 14 wypadków drogowych i niestety dwie osoby zginęły. Uwagę na te dane zwrócił wiceprzewodniczący rady, Tomasz Kubicius:
– Co się dzieje w naszej gminie, jaki mamy problem, jak go zdiagnozować, że jest tutaj tak dużo wypadków drogowych, w tym niestety śmiertelnych. Przytoczę, jak jest to u sąsiadów. Na terenie gminy Skoczów było w ubiegłym roku 16 wypadków, drogowych, w gminie Brenna 7 wypadków drogowych i jedna osoba zginęła, a w gminie Dębowiec było ich 14 i dwie osoby zginęły. Jak chodzi o kolizje drogowe, to w gminie Skoczów było ich 291, w Dębowcu 54, zaś w gminie Brenna 58. Biorąc pod uwagę, że z tych wszystkich gmin jesteśmy najmniejsza, to należy się zastanowić, skąd taka duża wypadkowość. Poprzednich komendantów prosiłem już o rozbicie tych statystyk na zdarzenia na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich, czy krajowych. Wówczas można by się przyjrzeć, gdzie jest problem w naszej gminie – powiedział wiceprzewodniczący rady Tomasz Kubicius.
Komendant nie posiadał szczegółowych danych na temat miejsc tych wypadków.
– Myślę, że sytuacja opiera się na drodze szybkiego ruchu. Nie jestem w stanie teraz podać szczegółów, ale do śmiertelnych wypadków doszło na pewno tam. To trasa przygraniczna, wjeżdżają nią do nas obywatele wielu krajów. To jest główny czynnik i tamto miejsce wpływa na niekorzystne statystyki dla gminy Dębowiec – odpowiadał.
Radny Kubicius ponownie wyraził obawę, że bez szczegółowych i potwierdzonych danych co do miejsc wypadków, samorząd gminny nie będzie miał możliwości reagowania na tę sytuację, szczególnie przy okazji przebudowy swojej infrastruktury drogowej. Z ust komendanta padła obietnica, że za rok te dane będą już uszczegółowione. Pozostaje mieć nadzieję, że ich liczba będzie znacznie mniejsza i nie będzie zawierać zdarzeń śmiertelnych.
Przecież KPP w Cieszynie dysponuje takimi danymi! Wystarczył telefon do naczelnika WRD, kartka papieru i coś do pisania. Jak ma być bezpieczniej na drogach skoro widzieliśmy taki przejaw ignorancji dla tak poważnego problemu jakim są tragedie na drogach położonych w tak małej gminie. Dla mnie to kompromitacja pana komendanta i brak przygotowania do spotkania.
Niepotrzebnie radny tak się wgłębiał w problem, dostanie informację lepszą za rok. Zawsze ogólna informacja standardowo wystarczała radnym.
Czy przy 14 wypadkach tak trudno sporządzić dokładniejsza statystykę przerasta to możliwości policmajstrów ?