Podczas obrad Rady Miejskiej w Cieszynie, 27 kwietnia radni rozpatrzą projekt uchwały dotyczącej obrony Dobrego Imienia św. Jana Pawła II.
W dokumencie czytamy: “Atak na Św. Jana Pawła II jest walką z Kościołem i wartościami chrześcijańskimi, to niegodne działanie godzące w postać Największego Polaka w dziejach naszej Ojczyzny, to niszczenie wizerunku Polski, która po kilkudziesięciu latach zniewolenia w XX wieku i walki o wolność w oparciu o SOLIDARNOŚĆ odzyskuje przysługującą Jej pozycję na arenie Europy i świata. Polska zaczyna pełnić rolę przykładu rozwoju społecznego i gospodarczego oraz strażnika moralnego opartego na wartościach chrześcijańskich. Nie zgadzamy się na szkalowanie pamięci Świętego Syna Narodu Polskiego Polskiego Jana Pawła II, szarganie Jego Imienia w oparciu o wątpliwej jakości materiały bazujące na służbach PRL. Uderzenie w Naszego Papieża jest gwałtem na
tożsamości narodowej i godzi w jedność i godność Polaków”.
Projekt uchwały przygotowali radni cieszyńskiego klubu Prawa i Sprawiedliwości. Burmistrz Gabriela Staszkiewicz nie wniosła uwag do projektu uchwały. Na dokumencie jednak suchej nitki nie zostawiła radczyni prawna, która opiniowała projekt. – Rada gminy może podejmować tylko te działania na które prawo wprost jej zezwala, rozszerzająca wykładnia uprawnień rady jest niedopuszczalna. Do zadań rady gminy należy podejmowanie uchwały tylko w granicach zadań gminy, a zatem w sprawach publicznych o znaczeniu lokalnym (…) – czytamy w jej opinii. Zdaniem radczyni kwestie poruszane w projekcie uchwały nie mają charakteru lokalnego ani brak jest odniesień do dziedzictwa czy historii rzeczpospolitej Polskiej. – Niezależnie od powyższego w niektórych jednostkach samorządu terytorialnego różnego szczebla doszło do podjęcia uchwał o brzmieniu podobnym do złożonego projektu. Na dzień sporządzenia opinii nie zostało opublikowane żadne rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające brak podstaw prawnych do podjęcia przedmiotowych uchwał – stwierdza na koniec radczyni prawna.
O tym jak zagłosują cieszyńscy radni dowiemy się 27 kwietnia. Obrady rozpoczną się o godz. 15.00 w cieszyńskim ratuszu.
JP… i to nie inicjały Karola. W tym mieście widzę jest już tak dobrze, że z nudów muszą się brać za taki cyrk.
Każda uchwała musi mieć podstawę prawną. Więc po pierwsze, jaką mają podstawę prawną? Chyba z sufitu. Po drugie, w podobnych sprawach nie zareagował nadzór prawny żadnego wojewody. Dlaczego? Bo wojewoda to ręka rządu w terenie. A że uchwała jest niezgodna z prawem…. Nie takie rzeczy widzieliśmy.
He he he dobre “Solidarność odzyskująca….” Solidarność taka była w latach 80 teraz to polityczna przybudówka PiS z “wojskowym dowódcą” wyprowadzającym pieska na wczasy w apartamencie do nadmorskiej miejscowości. “Jedność narodowa”?!?!? Chyba żyją w równoległej rzeczywistości toż to ich minister dzieli ludzi na swoich i lewaków, którym się nic nie należy póki będzie rządził. Skoro chcecie dbać o ikony polskości to dbajcie o Lecha Wałęsę i nie twórzcie bohatera i patrioty z gościa, który sam przyznał, że 13 grudnia 1981 roku spał do 12 a takim “WYBITNYM” opozycjonistą był że jak go bezpieka zgarnęła to wypuścili go po kilku godzinach… Czytaj więcej »
Masz rację. Solidarność skończyła się z chwilą uczynienia z niej przystawki Pisowskiej czy wcześniej Awuesowskiej. Nie widziałem jej na ulicach od czasy przyjścia do władzy obecnej opcji politycznej a własnie w tych arcytrudnych czasach mogłaby wiele zdziałać jak ta za czasów Lecha Wałęsy ale ona jest już tylko politycznym lamusem .
Pani burmistrz nie wnisła uwag do projektu ustawy postępując wbrew procedurze, że projekt powinien mieć pozytywną opinię radcy prawnego i domyślam się, że jest nocny plan. Pani redaktor nie napisała, że klub radnych PiS liczy 4 osoby.. Nic z tego nie będzie ale szum medialny owszem.
Dlaczego zagłosują, pani redaktor, jeśli wszystkie projekty uchwał muszą przejść przez opinię radcy prawnego, powinna być pozytywna. Opinia radcy prawnego jest ważniejsza od niewniesienia uwag przez panią burmistrz.