Bielsko-Biała to jedno z najbogatszych miast województwa śląskiego. Taki wniosek można wysnuć z opublikowanych właśnie przez resort finansów wskaźników dochodów podatkowych dla gmin, powiatów i województw na rok 2023.
Wskaźnik ten oblicza się dzieląc kwotę dochodów gminy z tytułu wszystkich podatków (od nieruchomości, rolnego, od środków transportowych od czynności cywilnoprawnych, udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych itp.) za rok poprzedzający rok bazowy przez liczbę mieszkańców gminy. Wskaźnik służy do wyliczania przez Ministerstwo Finansów wysokości subwencji dla poszczególnych gmin oraz wpłat samorządów do budżetu państwa (w 2023 roku), lecz daje też wgląd na sytuację ekonomiczną i gospodarczą danej gmin oraz zasobność jej mieszkańców, jak również firm i przedsiębiorstw działających na jej terenie. Mówiąc w uproszczeniu im gmina bogatsza, tym wyższe podatki są tam płacone.
Z opublikowanych danych wynika, iż w tym roku omawiany wskaźnik dla gmin w odniesieniu do całego kraju kształtuje się na poziomie 2246,66 złotych.
W przypadku Bielska-Białej jest to 2879, 23. Jeśli chodzi o duże śląskie aglomeracje, to wyższym wskaźnikiem mogą pochwalić się Katowice ( 3 349,77) oraz Dąbrowa Górnicza ( 3 316,56). Podobny wskaźnik, jak Bielsko-Biała wyliczono też dla Tychów ( 2 876,89). Warto dodać, iż wysokie wpływy z tytułu podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca odnotowały też inne podbeskidzkie gminy. Przykładowo w powiecie bielskim wskaźnik obliczony dla Szczyrku wyniósł 2 938,92 dla Jaworza 2 513,82 a dla Czechowic-Dziedzic 2 458,57. W powiedzie żywieckim w przypadku Żywca jest to 2 642,79, a gminy Czerników 2 524,45. Powiecie cieszyńskim najlepiej wypadł Ustroń 2 873,02, następnie Wisła 2 845,28, a dopiero później był Cieszyn 2 306,03. Najniższy wskaźnik w całym regionie wyliczono dla gminy Koszarawa na Żywiecczyźnie 1 204,01.
Już tradycyjnie najwyższy wskaźnik w przypadku gmin wyliczono w skali całego kraju dla gminy Kleszczów – 32477,69 zł (w 2022 roku. – 29704,36 zł), a najniższy dla ma gmina Potok Górny – 541,25 zł (w 2022 . – 523,72 zł).
Całą listę opublikowana przez MF można znaleźć tutaj
Takie najbogatsze, że o 24tej WSZYSTKIE latarnie w Bielsku gasna…. Strach wracać z pracy…. Ale to dlatego, że jak ciemno to wiceprezydent dobija targu z deweloperami
Czyli dużo ludzi w pis każdy + rodzina jest w spółkach ci co harują to mają G–o
Błysnąłeś inteligencją…
Powiedz jeszcze że na taśmie 8h i w weekendy. Gdzie ty żyjesz?
Popieram dla nas nie ma koryta+ naszą krwawnicę rozdają za stołki
w platformianych samorządach
Na platformianych samorządach i ich finansach Pinokio położył łapę więc nie ma czego rozdawać
Pomyliłeś partie nie PIS rządzi a PO jest tą sitwą
Z braku prawdziwej wiedzy piszesz bzdury. Zobacz co się wokół dzieje
Żywiec idzie w kierunku turystycznym , kiedy zrobią porządek z zamuleniem jeziora i wybudują przystanie na statki pasażerskie to przeskoczy o kilka miejsc w rakingu najbogatszych na śląsku miast , a kiedy otworzą w całości najpiękniejszą drogę ” S1 Zwardoniankę “z tunelami i super widokami to dopiero będzie się działo . Poważna konkurencja dla Zakopianki.
Postawią wszędzie ekrany i będzie kupa a nie widoki.
W niektórych miejscach tak , ale to nie przeszkodzi w zachwycaniu się górskimi urokami.
W następnym stuleciu
Zwardonianka będzie otwarta już w przyszłym roku a odmulanie jeziora to okres paru lat .
Jakiś w to nie wierzę
Zamulanie jeziora to problem który stworzono po 1989 roku bo przecież w Pietrzykowicach byla zwrownia i poglebiarka co zlikwidowano i to było oczywiste że po latach jezioro zniknie.